Reklama

Recyklace odpadu aneb co dělat, aby nás odpadky nezavalily?

Všímáte si, kolik odpadu vzniká v kuchyni? V posledních letech se stále častěji řeší téma jednorázových plastových obalů. S cílem jejich omezení byla na popud EU přijata legislativní opatření, která mají vést ke snižování jejich produkce, nebo k zákazu produkce a distribuce některých jednorázových plastů (např. plastové tácky, plastové boxy na jídlo, kelímky, příbory, brčka atd.)
 

Množství plastových obalů je ale i tak značné – v plastových kelímcích jsou baleny jogurty, tvarohy, mléko, sýry a jiné mléčné výrobky, vakuově balené salámy a maso. Velké vášně budí plastové fólie, ve kterých je po kusech či kouscích balena zelenina či ovoce.

V dnešní době je třídění a recyklace odpadu aktuální téma, a i když se může zdát, že stávající situaci nemůžeme jako spotřebitelé ovlivnit, věřte, že můžeme. Je to totiž právě spotřebitel, který svojí poptávkou ovlivňuje dění na trhu. Výrobci reflektují poptávku a snaží se vyjít vstříc přání zákazníků. Každý z nás tak může přispět ke změnám. Máme pro vás pár tipů, jak na to.

Obaly hrají důležitější roli, než si myslíme

Mezi jednoduché a účinné kroky, díky kterým je možné dosáhnout změn v obalovém průmyslu, je volba produktů v ekologičtějších baleních. Co to znamená?
Obecně platí, že by mělo být možné obaly vytřídit, což je nezbytný krok, aby mohly být recyklovány. O nakládání s prázdnými obaly nám napoví obaly produktů, na kterých jsou často informace o tom, jak s nimi zacházet, ve formě tzv. recyklačních značek.
Díky třídění a recyklaci šetříme přírodu a životní prostředí a již použité materiály se k nám mohou vrátit v podobě nového produktu.

Reklama

Třeba takové sklo je možné recyklovat donekonečna a navíc dosahujeme značných úspor. Pokud vyrábíme nové skleněné výrobky z recyklovaného skla, můžeme ušetřit až 65 % sklářských písků, které bychom museli vytěžit, a také až 90 % energie. Jen za loňský rok nebylo na skládky díky třídění skla uloženo takové množství skleněného odpadu, které odpovídá objemu téměř 2 700 horkovzdušných balónů.

Alternativou jsou i obchody, které umožňují svým zákazníkům nakupovat do vlastních nádob a opakovaně použitelných obalů a také množství dle jejich aktuální potřeby.

Současně můžeme zmenšit dopady svého nákupního chování i tak, že nakupujeme „rodinná balení“, větší nádoby pojmou více obsahu, který nám déle vydrží a tedy produkujeme méně obalových odpadů.
Na nákupy nosíme opakovatelně použitelné odnosné tašky, používáme vlastní alternativy plastových (mikroténových sáčků) apod.

A na závěr důležitá otázka: třídíme doma odpad, nebo ho recyklujeme?
Důležité je neplést si pojmy a dojmy - lidé doma, ani u sběrných nádob odpad nerecyklují, ale třídí.
Recyklace odpadu je proces navazujících kroků nakládání s odpadem, které probíhají ve specializovaných zařízeních. Jeho cílem je získání tzv. druhotné suroviny, která bude materiálově opět využita při výrobě nových produktů.
 

Důležité je uvědomit si, kde sami a hned máme možnost ovlivnit množství vyprodukovaného odpadu. Pokud odpad vyprodukujeme, měli bychom ho vždy správně vytřídit, protože tím umožníme jeho recyklaci a díky tomu se k nám odpad může vrátit v nové podobě.

 

Komerční sdělení

Reklama

Komentáře

Reklama