Reklama

První pomoc při zástavě oběhu

Nepřímá srdeční masáž vyžaduje zhruba sto stlačení hrudníku za minutu proti pevné podložce. Jestliže postižený nedýchá, je třeba přidat ještě umělé dýchání v kombinaci dvou vdechů na 30 stlačení hrudníku.

Oživování musí být zahájeno do pěti minut od selhání základních životních funkcí, jinak hrozí nevratné poškození mozku.

Poskytnout první pomoc člověku se zástavou oběhu by se podle kardiologa Petra Kmoníčka z Nemocnice Na Homolce neměli bát ani laici, přestože neumějí zasáhnout jako lékař. Důležité je začít s resuscitací, i když nakonec může být neúspěšná, řekl ČTK kardiolog, který na cyklovýletě v Krkonoších okamžitým zásahem zachránil život cyklistovi. Jezdec se po dvoukilometrovém stoupání skácel v bezvědomí i s kolem k zemi.

    Kmoníček začal hned provádět nepřímou srdeční masáž a udržel pacienta při životě přes deset minut, než dorazila horská služba s automatickým defibrilátorem. Elektrickým výbojem se podařilo selhávajícímu srdci navrátit pravidelný srdeční rytmus. Záchranáři pak odvezli muže do královéhradecké fakultní nemocnice, kde byl operován.

    “Když v prvních minutách postiženému člověku nepomůžete vy, tak už mu později nepomůže nikdo,“ upozornil Kmoníček. Laik nemusí podle něj nečinně stát. Pro tyto situace existuje jasný postup první pomoci - je nutno nejprve zjistit, zda má postižený hmatný srdeční pulz a zda dýchá. Pokud pulz není hmatný, je nutno okamžitě zahájit nepřímou srdeční masáž.

Reklama

    “To je klíčové. Jestliže resuscitaci začnete okamžitě a děláte ji účinně, obvykle se díky zachování krevního oběhu daří udržet i dýchání. Když je dýchací centrum v mozku prokrveno, zvládne reagovat na to, že má organismus málo kyslíku a nutí člověka dýchat,“ popsal lékař.

    I kdyby postiženému ve skutečnosti srdce pracovalo a měl pulz nehmatný jen zdánlivě, třeba kvůli nízkému tlaku, srdeční masáží se podle Kmoníčka nic nezkazí a bude to menší chyba než nedělat nic.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama