Proti krvácení z dásní pomáhá zubní hygiena

Krvácením z dásní trpí v Česku třetina patnáctiletých a až 40 procent dospělých. Krvácení dásní je signálem zánětu, příčinou krvácení tedy není neobratné čištění zubů, řekl ČTK vedoucí oddělení prevence a epidemiologie Výzkumného ústavu stomatologického profesor Zdeněk Broukal.

"Krvácení je základní příznak zánětu dásní; je to první signál, který umožňuje člověku zjistit při čištění zubů nebo ukusování tuhé potravy, že se něco děje," uvedl. Zánět provází někdy zápach z úst. Příznakem zánětu není bolest.

Pokud člověku krvácejí dásně opakovaně, měl by urychleně navštívit zubaře. Ten mu odstraní zubní kámen a opraví špatné plomby, které mohou přispívat ke vzniku zánětu. Léčba pak spočívá především v přísném dodržování zubní hygieny. Ta je i základem prevence.

"Vyplatí se znát dobrou techniku čištění, používat kvalitní, spíše jemnější zubní kartáčky a účinné zubní pasty, nejlépe s obsahem bylin, které brzdí krvácení. Čištění je vhodné završit výplachem antimikrobiálními vodami," poradil Broukal.

Důkladné čištění je podle něj nutné, protože v ústní dutině se každým okamžikem odlupují buňky sliznice a v ústech se množí a hyne velké množství různých bakterií. Přidají-li se k tomu mikroskopické zbytky jídla, začíná se na zubech tvořit bělavý povlak zvaný zubní plak. Ten se nejčastěji hromadí v okolí krčků, kde se stýká měkká dáseň s tvrdou sklovinou zubu. Pokud není plak řádně očištěn, bují v něm škodlivé bakterie, jimž dáseň není schopna vzdorovat. Otéká, rudne a krvácí při sebemenším podráždění, později samovolně.

"Zánět dásní může pronikat hlouběji do zubního lůžka, kde může zničit jemné vazivo ukotvující zuby v čelisti a nakonec i samotnou kost. Toto onemocnění se nazývá parodontóza a může vést k vypadávání jinak zdravých zubů," varoval Broukal před zanedbáním léčby obyčejného krvácení dásní.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele skusenosť
    skusenosť (anonym)

    Z mojej skusenosti.Mala som krvácanie 1.krát keď som mala 8 rokov potom 14. a 22.rokov.Bola to velká bolesť nemohla som jesť,krvécalo mi to,ale možem Vam povedať 100 percente že zo zubov to ale vobec nebolo ani zo zlej zubnej hygieny.Vždy mi to vyliečil všeobecný lekár a nie zubár.

    Črv 04, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama