Reklama

Proč mají nyní nemocnice málo krve?

Mimořádná poptávka panuje v posledních týdnech po dárcích krve, neboť její zásoby se zdaleka nepřibližují těm v předchozích letech. Jaké jsou tři hlavní důvody současného nedostatku krve?

1. Dohánění operací, které byly kvůli pandemii odložené

„Situace je letos výjimečná v tom, že se nemocnice snaží dohnat operace a výkony, které se musely odložit během pandemie,” vysvětluje na MUDr. Štefan Repovský, primář hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice AGEL Přerov. Zatímco v předchozích letech během července a srpna přešla plánovaná operativa do prázdninového režimu, kdy jsou dárci krve i zdravotníci na dovolené, nyní nemocnice dohánějí odložené výkony. Zejména se jedná chirurgické o ortopedické výkony, které jsou náročnější na spotřebu transfúzních přípravků. Jen pro příklad můžu uvést, že ortopedi si při operaci endoprotézy kyčle chystají dvě až tři transfuze, při operaci kolene dvě,” pokračuje primář Repovský.

2. Častější vážné úrazy během prázdnin

K plnému obnovení krevních zásob také brání častější vážné úrazy, typické pro období prázdnin, což také zvyšuje nároky na krev. „Letní nehody se týkají bohužel i našich dárců. Například v závěru června se nám stalo, že z dvaceti objednaných dárců čtyři nedošli z důvodu úrazů. Jeden spadl na kole, museli mu šít hlavu, další zase skončil se sádrou na noze,” vzpomíná na nedávné peripetie MUDr. Štefan Repovský.

Reklama

3. Preventivní dočasné vyřazení z dárcovství krve po přisátí klíštěte, po dovolené v zahraničí, po onemocnění covid-19 či po očkování proti koronaviru

Mezi další důvody komplikující plnou obnovu zásob krevních složek patří preventivní dočasné vyřazení z dárcovství nejen v letních měsících. „Mezi nejběžnější případy preventivního dočasného vyřazení z dárcovství je přisátí klíštěte s odkladem 1 měsíc a trávení dovolené v zahraničí, kdy jsme nuceni dárci zachovat odklad odběru 1 měsíc po návratu z evropských zemí a plných 6 měsíců po návratu ze zemí mimo Evropu. Například severní Afrika nebo Turecko jsou oblasti s výskytem krví přenosných nemocí a tam je karanténa 3 až 6 měsíců,” upozorňuje primář s tím, že aktuálním problémem je i letecká doprava. „Hlavně v důsledku pandemie, každý kdo cestoval letadlem, je na měsíc z dárcovství vyřazen,” dodává.

Preventivní dočasné vyřazení se týká také osob po onemocnění covid-19 nebo po očkování proti koronaviru. To vyřadí dárce v případě dominantně aplikované vakcíny v České republice pouze na jeden týden po první i druhé dávce. Přesto zdravotníci v přerovské i prostějovské nemocnici registrují, že ačkoliv je mezi jednotlivými dávkami vakcinace pauza několik týdnů, cestu si v tomto období na hematologicko-transfuzní oddělení najde málokterý dárce. „Darovat krev lze již sedm dnů po první i druhé dávce vakcíny Comirnaty od společnosti Pfizer/BionTech, potvrzuje MUDr. Štefan Repovský.

Nemocnice AGEL Přerov se snaží akutní nedostatek krve řešit mobilizací dárcovské základny i mimořádnými odběrovými dny. Dárci se k odběru krve a plazmy mohou objednávat emailem [email protected], nebo telefonicky 581 271 103, veškeré informace jsou k dispozici pak na webu nemocnice. Kdo má chuť darovat nejcennější tekutinu a má to blíž do Prostějova, může využít služeb hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov. Na internetových stránkách nemocnic jsou dostupné všechny důležité informace pro prvodárce i pravidelné dárce krve. Také AGEL Transfuzní služba zveřejňuje vše podstatně na webu transfuznisluzba.agel.cz a v případě dotazu se může každý obrátit na bezplatnou telefonní linku 800 300 600.

„Aktivně vyzýváme naše dárce formou zvací SMS, nebo přímo telefonicky k tomu, aby k nám krev přišli darovat. Prosíme tedy všechny, kteří jsou v dobré zdravotní kondici a ve věku 18-60 let, aby k nám přišli, darovali krev a pomohli tak v této náročné době všem potřebným,” obrací se na veřejnost  MUDr. Štefan Repovský.

MK

 

 

 

Reklama

Komentáře

Věrka (Po, 16. 8. 2021 - 14:08)
V Motole to dělali tak, že nějaký čas před plánovanou operací jde pacient na odběr krve, aby ji měl připravenou, kdyby ji při operaci potřeboval. Byla jsem tam ale před mnoha lety, jak je to teď, nevím, ale myslím, že není nic lepšího a důvěryhodnějšího než dostat svoji vlastní krev. Mimoto krev od cizích dárců by tak zůstala ušetřená pro nenadálé potřeby, např. po úrazech a ředitelé nemocnic a doktoři by ZAS nemuseli naříkat.

Teď z druhého soudku.
Za aféry coronaviru musely nemocnice pořádně vydělat. Vždyť za údajné coronavirové pacienty braly nejvíc peněz - aspoň dle zpráv z medií, přijímaly všecko, co coronavirem jenom zavánělo, a byly těmi pacienty přeplněny! Na nic jiného, tedy ani operace prý nebyl čas.
Přesto si ředitelé nemocnic pořád stěžují, a pořád stěžovat budou, dokud se jim naříkáí bude pořád tolerovat.
Budou-li teď tak masivně operovat, budou mít OBROVSKÉ PŘÍJMY NAVÍC - Z A S E! Odoperují, nechají (možná) přespat, a - alou domů, a pokud možno bez sanitky! Protože operace, ne pooperační léčba nebo léčení, nedejbože vyléčení nemocnicím vynáší!
V době "covidu" se neoperovalo, páni předření doktoři dělali co? Když jich bylo potřeba minimálně?
Všecko obstaraly HLAVNĚ sestry. Přesto dostaly menší odměny než předůležití páni doktoři. Ti hlavně nepřetržitě fňukají: málo peněz, málo volného času, strašně moc práce.
Těším se, jak budou dál fňukat a dál vyhrožovat zahraničím, až budou muset předchozí obzvláštní flákání nahrazovat normální prací nebo mít vyděláno tolik navíc po více operacích, a jak je budou flákat ještě víc než obykle. Zdravotní pojišťovny přece nemocnicím ochotně, bez mrknut oka proplácí všecky operace, včetně té operací zpackaných a zbytečných reoperací následných.
Prý je naše zdravotnictví na vysoké úrovni...haha

Návštěvník (Út, 17. 8. 2021 - 12:08)
Tak to bylo i dřív - film pro pamětníky U pokladny stál..... Není příliš nadsazený
carlos (St, 18. 8. 2021 - 06:08)
V životě bych si nenechal vědomě aplikovat krev od člověka , který byl očkován mRNA vakcínou. Podle dostupných zdrojů je to konečná.
Reklama