Reklama

Příznaky signalizující příchod menopauzy

Období klimakteria, které nastupuje zpravidla mezi 40. a 50. rokem života ženy, je doprovázeno běžnými i méně známými projevy. Proto bezmála třetina žen ani nepozná, že se menopauza dostavila. Které příznaky nejsou pro přechod příliš typické? A v jakých případech je vhodné vyhledat lékaře? To ve svém komentáři přibližuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Mění se menstruace, klesá produkce estrogenu

Nejběžnějšími projevy menopauzy jsou takzvané příznaky vegetativního klimakterického syndromu. Jedná se především o návaly horka a potu, bušení srdce, nervozitu, brnění či mravenčení končetin, výkyvy nálad, nespavost, sklon k depresím a podobně. Poměrně často se objevují také poruchy menstruačního cyklu, jak ve smyslu častějšího krvácení, které přichází většinou na počátku menopauzy, tak ve smyslu opožděné menstruace a prodlouženého cyklu, které se dostavují před přibližujícím se posledním menstruačním krvácením v životě ženy. Tedy těsně před nástupem klimakteria.

Období přechodu však doprovází též celá řada dalších příznaků, které nejsou příliš typické, a proto mnoho žen nepozná, že mohou souviset právě s nastupujícím klimakteriem. Jedná se zpravidla o takzvané subakutní příznaky, jež jsou důsledkem poklesu hladiny estrogenu. Mnohé z nich se nedostavují současně s nástupem menopauzy, ale většinou až několik měsíců po ní.

Klimakterium může odhalit i časté močení a padání vlasů

Reklama

Jedná se například o takzvanou atrofizaci poševní sliznice, která vysychá, snižuje se její obranyschopnost vůči infekcím a je snáze zranitelná. Tyto projevy jsou charakteristické bolestivým sexuálním stykem, svěděním nebo pálením. Snížení přirozené vlhkosti sliznice může postihnout rovněž oblast očí, kde dochází k vysychání slzných žláz nebo poškození rohovky. Tato obtíž se nejčastěji projevuje pocitem písku v očích. Podobně postižen bývá též hrtan, hltan nebo nos, zde v podobě suché rýmy.

S nedostatkem estrogenů souvisí také intenzivnější potřeba močení. Ta bývá doprovázena silným nutkáním, častým nočním močením, urgentním únikem moči či bolestmi při močení. Při snížení produkce ženského hormonu dochází i k vyšší tvorbě vrásek na kůži, nadměrnému úbytku vlasů, zhoršuje se též kvalita nehtů.

O klimakteriu napovídají rovněž změny metabolismu. Ty jsou spojeny s inzulínovou rezistencí, kdy hrozí větší riziko diabetu, zvyšováním hladiny cholesterolu a nebezpečím vážných chorob, například osteoporózy, infarktu myokardu nebo centrální mozkové příhody.

Ženy často neví, že se menopauza již dostavila

Tyto klimakterické projevy však bývají často zaměňovány za symptomy rozličných virových či infekčních onemocnění. Pokud se tyto obtíže objeví, málokterá žena navštíví lékaře, neboť neví, že mohou souviset s přechodem. Návštěvu odborníka by měly vyhledat také ženy, u nichž se dostavuje nadměrné, časté a silné krvácení, ale rovněž depresivní nálady či jiné potíže, které se nově objevily a svou povahou narušují běžný život.

Lékař by měl následně určit léčebnou kúru, jež zmírní běžné i méně obvyklé projevy klimakteria. Užívat lze například přírodní doplňky stravy s obsahem včelích produktů. Přípravky s mateří kašičkou, obohacené o bylinné extrakty, vitamíny a další nutriční látky totiž posilují metabolismus, udržují přirozenou hladinu cukru v krvi a celkově podporují ženské tělo v období klimakteria.

Autor: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Reklama

Komentáře

Alena (Út, 29. 8. 2017 - 22:08)
Mě dohnala menopauza už ve 45 letech a moc mi pomohli na stránkách http://pohledzeny.cz/ , kde se mi dostalo na vše odpověď a také jsem změnila celou životosprávu a hned se cítím mnohem lépe. Vyzkoušejte možná i Vám pomohou. Jistě vím, že vám může být lépe i v období menopauzy.
Amálka (Ne, 16. 6. 2019 - 15:06)
Podle mne, normální věk menopauzy je 55 +. Problémy krvácením mohou nastat i několik let předtím. Někdy je těžké rozlišit problémy s menstruačním krvácením, které je časté a nelze je řadit do krvácení po menopauze, které bývá označované často za velmi nebezpečné - rakovina dělohy + rakovina ovárií. A pokud se žena nenakazí HPV, tak přece nemůže onemocnět rakovinou děložního čípku, ne? Spíše i myslím, že se u mne bude jednat o premenopauzální příznaky, které mohou trvat až několik let. Je mi 40 let. A nevím si to vyvětlit, krvácení i po 2 týdnech. Nikdy jsem takové obtíže neměla. Ale mám problémy s imunitou a vedu stresový život.
Makyavella (St, 9. 10. 2019 - 09:10)
https://www.erekce.cz/klimakterium/
Pozor, aby bylo jasno - menopauza je jednou ze 3 etap KLIMAKTERIA, cili jeji nastup uz davno poznate, jelikoz ji predchazi PREMENOPAUZA, ktera ma velice podobne priznaky. Kazdopadne jako muze zenam velice nezavidim toto obdobi: telo slabne, zajem o sex mizi, rozvijeji se nemoce, telo se meni /obvykle ne k lepsimu/, nastupuje deprese, vyhoreni, pocit nepotrebnosti /deti jsou z domu, prace pro starsi zeny se shani tezce../. No, pokud jste si do teto doby nenasla dobreho partnera, ktery vas miluje a zabezpecuje, muzete se ocitnout doslova na dne a to jak fyzicky, tak spolecensky.. Takze je v zajmu zen klimakterium co nejdele oddalovat, protoze tam sie zivot nekonci, ale velice se to jakemusi "konci" vitality, uspechu ve spolecnosti podoba.. Menopauza/klimakterium vas jednoduse vysadi na druhou kolej.. Podrobne o veci zde - https://www.erekce.cz/klimakterium/
Lisa3664 (So, 15. 7. 2023 - 08:07)
Nejlepší přípravek na menopauzu - https://nplink.net/gg0iru91 som spokojná, zmiernili sa mi dosť "návaly" pri menopauze odporúčam.Je aj cena prijateľná.
Reklama