Reklama

Při podezření na mrtvici ihned volejte záchranku

V horkém létě se zvyšuje riziko vzniku cévní mozkové příhody. Klíčovou roli v záchraně pacientů s mrtvicí neboli iktem hraje čas. Účinná léčba zabraňující těžkému postižení či úmrtí totiž musí být zahájena nejpozději do tří hodin od vzniku prvních příznaků. Podle vedoucího iktového centra Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Jiřího Bauera by lidé s podezřením na mrtvici měli okamžitě volat záchrannou službu. V žádném případě by se neměli zdržovat návštěvou praktického lékaře.

Bauer ČTK řekl, že mrtvice se projevuje zejména náhlou slabostí, necitlivostí a poruchou hybnosti tváře, horní a dolní končetiny na jedné polovině těla. Postižený může mít problémy s řečí nebo porozuměním, může mít rozmazané vidění nebo nevidí na jedno, méně často na obě oči. Jindy může pociťovat náhlé silné bolesti hlavy bez zjevné příčiny.

Projevy mrtvice však nejsou obvykle provázeny bolestí, což je také jeden z důvodů, proč lidé počáteční příznaky často podceňují. Příznaky mohou být někdy jen krátkodobé, ale i v těchto případech je nutné bezodkladně vyhledat ošetření u odborníků. Bližší údaje lze nalézt na internetové adrese www.mozkovaprihoda.cz.


Pacient s mrtvicí má nárok na to, aby byl převezen na specializované pracoviště, protože Česká republika podepsala v roce 2005 takový závazek. Ve skutečnosti je iktových center málo a dostane se na ně zhruba jen desetina lidí s mrtvicí. Většina pacientů se ocitne na standardním lůžku interního nebo neurologického oddělení.


Mrtvice ročně postihne v České republice na 30.000 lidí, z toho více než 3000 v Praze. V hlavním městě je šest iktových center s 43 lůžky. Jsou součástí neurologických klinik VFN, nemocnic na Královských Vinohradech a v Motole, Thomayerovy nemocnice, Nemocnice Na Homolce a Ústřední vojenské nemocnice.


Lékaři iktových center mají nepřetržitě k dispozici potřebné diagnostické metody. Mohou tak určit, o jaký typ cévní mozkové příhody jde, a v případě, že je to možné, začali pacienta intenzivně léčit adekvátní metodou.


Cévní mozková příhoda se vyskytuje ve dvou podobách. Ve zhruba 80 procentech případů jde o mozkový infarkt a ve zbylých 20 procentech o mozkové krvácení. Mozkový infarkt vzniká uzávěrem tepny. Mozková tkáň přestává být zásobena krví a rychle odumírá. Poškození je obvykle těžké a často trvalé.


Jitka Klejnová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama