Prevence a kontrola krvácení z nosu

Komerční sdělení. Krvácení z nosu je dosti častým jevem postihující jedince v každém věku. Sliznice nosní je bohatě cévně zásobena. Asi v 80 – 90 % případů je zdroj krvácení v přední části nosní přepážky. Sliznice je zde velmi tenká, pevně lpí k chrupavce nosní přepážky a snadno praská.

Krvácení může být vyvolané přímým podrážděním nosní sliznice nebo je projevem celkového onemocnění organizmu. Pro správnou léčbu je důležitá diagnostika ORL specialistou, který posoudí, zda postačí lokální léčba nosní sliznice (např. EMOFIX – hemostatická mast) nebo je potřebný lékařský zákrok, popř. další vyšetření.

Krvácení z nosu může být vyvolané pouze přechodnou změnou nosní sliznice. Tato změna nastane jako důsledek virózy či bakteriální infekce. Oteklá sliznice je křehká a bohatě prokrvená a má mnohem větší sklon ke krvácení než zdravá sliznice. Obdobné slizniční změny způsobí alergická reakce nebo časté používání léku přímo ovlivňujícího stav sliznic (např. lokální kortikoidy, často používané při léčbě alergické rýmy, nebo chronické používání nosních kapek, ale také užívání antikoncepce a hormonálních přípravků). 

Další příčinou krvácení je vniknutí cizího tělesa do nosní dutiny (pobyt v prašném prostředí), které se zde může opouzdřit a už při malém podráždění krvácet. Nadměrný pobyt na slunci nebo v chladu může vést u přecitlivělých jedinců rovněž ke krvácení. Velmi často je krvácení způsobeno poraněním nosu po úrazu či nosními polypy.

V České republice je nově od 1. 11. k dispozici nosní mast EMOFIX – pro prevenci a kontrolu krvácivých stavů. Obsahuje  několik  složek , které vstupují do procesu srážení krve a uplatňují se při tvorbě krevní  sraženiny. Zároveň působí i jako mechanická bariéra proti krvácení.

Emofix  je určen pro případy krvácení z nosu, slizničního krvácení a kožního krvácení. Balení masti obsahuje aplikátor pro použití v nosní dutině. EMOFIX obsahuje 30 g masti, což odpovídá 30 dávkám a můžete jej zakoupit v lékárně za cenu 190 Kč. Hemostatická mast  EMOFIX má klinicky prokázanou více než 90 % účinnost.

Propagace značky EMOFIX
Doktorka.cz není jeho autorem a nemá vliv na jeho obsah.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama