Reklama

Z předepsaných léků je pětina nevhodných

Celých 20 procent z předepsaných léků v České republice je podle posledních průzkumů nevhodných. Ve Zlíně to novinářům řekla lékařka Eva Topinková. Lidé podle ní někdy dostávají léky, které jim nedokáží pomoci, jsou zbytečné nebo by místo nich mohli dostat mnohem bezpečnější alternativy.

Situaci podle Topinkové komplikuje také skutečnost, že orientovat se v lécích je pro lékaře těžké. "V České republice je více jak 8000 registrovaných léků, zatímco před 15 lety jich bylo několikanásobně méně. Daná účinná látka se objevuje v několika lécích, které vyrábějí společnosti pod různými jmény. Názvy se navíc často mění," uvedla Topinková.

Lékaři řeší například také špatné podávání léků seniorům. "Jde zejména o bezpečnost pacientů. Některé léky jsou totiž pro seniory nevhodné buď v kombinaci s jinými léky nebo i samotné," uvedl primář geriatrického centra zlínské Baťovy krajské nemocnice Jaroslav Přehnal.

Problémem je podle lékařů nefungující vzájemná informovanost. Pacient může u několika lékařů dostat podobné léky. "Jsou to zbytečné výdaje navíc, pacientovi to navíc škodí," poznamenal zlínský lékař Jaroslav Rybka.

Jana Mokrejšová - ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

marek (Pá, 16. 9. 2005 - 10:09)
To je přesné. Nedávno psali, že většina léků vůbec není testována, jestli jsou vhodné pro děti. Starší lidé jich zase berou tolik, že mohou napáchat více škody než užitku.

Každý je jiný, starší, mladší, těhotné, nemocní s tím a oním, asi nelze vyrábět lék, který by všem jen pomáhal a neškodil. Ale bohužel farmaceutické firmy kvůli zisku vyrobí lék, ten má vedlejší účinky, tak se vyrobí další lék na ty vedlejší účinky a tka pořád dokola, hlavní je zisk.

Jestli to tak půjde dál, změní se ty léky v opak. Čím víc jich do sebe lidi budou cpát, tím víc jim to bude ničit zdraví.
coroner (Pá, 16. 9. 2005 - 12:09)
Těch léků je nevhodných prakticky přes devadesát procent, protože z větší části nic neléčí, ale pouze potlačují symptomy nemocí.
Symptomy nemocí bývají většinou opačného charakteru než vlastní příčina, proto také dochází k tak obrovskému nárůstu chronických onemocnění, protože léčbou se vlastně nemoc zakonzervovává.
Další samostatnou kapitolou je iatrogenní působení medicíny, kdy vlivem vlastní léčby (použité medikace) dochází ke vzniku nových onemocnění, která mají pro organismus někdy horší důsledky, než tomu bylo u původně léčených nemocí.
Typickým případem je třeba léková cukrovka.

V rámci objektivity je ovšem nutno také uvést, že většina nemocných je dobou "vycvičena" pouze na pasivní postoj ke svému zdraví.
Dojde-li k onemocnění, tak vůbec nepředpokládá, že by měla něco ve svém životě změnit - kromě dočasného užívání léku.
Vlastní léčba onemocnění pak většinou směřuje pouze k nastolení takového stavu, abychom zase mohli jíst to, co nás k nemoci dohnalo.
Lékař, byť je i náhodou o vlivu výživy informován, nemá šanci toto uplatnit ve své praxi, protože většina pacientů je vrcholně nedisciplinovaných.
Jak by mohl asi kontrolovat, co dotyčný jí, když pacient někdy ani není schopen si ve správnou dobu vzít jen ty předepsané prášky. Zdaleka také nejde jen o jídlo, ale i způsoby jeho kuchyňských úprav a podobně.
Kromě toho dnes oficiálně uznávaná léčebná stravovací doporučení (specializované diety a racionální výživa) jsou o několik desítek let pozadu za realitou života.
Naštěstí dnes už není zase tak velký problém, abychom si opatřili vhodnou literaturu, která nás zasvětí do principů zdravé výživy takovým způsobem, že jsme pak schopni samostatně odhalit i výživářské nesmysly z alternativních zdrojů informací. Těch je ve vydávané literatuře bohužel také skoro 99%.
Předpokládá to ale, že ještě nejsme úplní bambučové, ale máme schopnost aspoň trochu logicky uvažovat a učit se novým věcem. V takových případech se nám během nějaké doby trochu prohloubí i intuice, takže nejsme pak nuceni nad každým krokem zbytečně dlouho přemýšlet.
Prométheus (Pá, 16. 9. 2005 - 10:09)
Všechen ten zmatek ve faramkologii způsobují samotné farmakologické koncerny, kterým o pacienta jde až na asi 4. místě. Na prvních třech místech je ZISK. A lékaři, kterým výrobcu léků dobře zaplatí za předepisování jejich léků, se nad jejich účinky nezamýšlí. Je velmi smutné, jak málo čeští lékaři vědí o komplementární medicíně a o výživě jako takové. Kdysi skládali všichni Hippokratovu přísahu, ale nedodržují ji. Hippokrates totiž řekl : " Člověk se rodí zdráv a všechny nemoci do něj vstupují s jídlem ". Lékaře nezajímá co jejich pacienti jí, jak se stravují, prostě rutinně předepíší léky a pak to vyfakturují zdravotní pojišťovně. Je to velmi smutné konstatování. Samozřejmě nepopírám znalosti a výsledky špičkových lékařů zejména traumatologů a chirurgů, kteří ale naše těla neléčí, nýbrž "opravují".
Gertruda (Pá, 16. 9. 2005 - 09:09)
Jsem velmi ráda,že někdo tuto otázku veřejně otevřel.Plně souhlasím s paní Mudr.Evou Topinkovou i když nejsem lékař.
Katka (Út, 20. 9. 2005 - 13:09)
Plně souhlasím s příspěvkem MUDr.Topinkové.Mnoho léků je podáváno úplně zbytečně, navíc se bohužel léčí pouze příznaky nemoci a ne nemoc sama.Mnoho nemocí je zase naopak vyvoláno samotným užíváním předepsaných léků.Kdy už to pochopí samotní lékaři?Rok léčili lékaři mou dceru s kožními problémy na rukách a nohou léky a mastmi. Bez úspěchu.Stav se zhoršoval.Po roce nám jedna lékařka z Institutu celostní medicíny MUDr. Jonáše, kterou jsem už zoufalá s dcerou navštívila, řekla, ať okamžitě dcera přestane užívat předepsané léky. Nemoc byla zaviněná nemocí jater a předepsané léky stav jater ještě výrazně zhoršovaly.Dala nám lisovaný ostropestřec a ještě další bylinný preparát a doporučila , kterou stravu vynechat.Po měsíci všechny problémy zmizely, zmizela i zmnožená kožní tkáň, kterou původně měl odstranit lékař na chirurgii.Jsou to už dva roky a dcera je úplně v pořádku.Jenže léčba se musela hradit, pojišťovna ji neproplácí, zato neúspěšnou léčbu na poliklinice proplatila.Proč si nemůžeme léčbu vybrat, vždyť i v Institutu MUDr. Jonáše pracují pouze vystudovaní lékaři a lékařky?
Mirek (St, 21. 9. 2005 - 10:09)
Vybrat si nemůžeme (nebo můžeme, ale vše musíme hradit z vlastní kapsy), protože celé zdravotnictví stojí na penězích farmaceutickcých firem (jsou tím financovány fakulty, granty pro doktory, kongresy, stát získává daně, ...) a farmaceuticke firmy vydělávají na lécích a ne na doktorech, kteří léky nepotřebují a léčí stravou a dalšími "nevědeckými" technikami. Cílem zdravotnictví jsou peníze, nikoliv zdraví lidé.
ema (So, 17. 9. 2005 - 06:09)
Ono už dnes léky ničí zdraví pacientů, jen se to nikde neuvádí. Moje maminka celý život brala různé léky (samozřejmně na předpis od lékaře).Když onemocněla tvrdnutím jater tak, ji lékař specialista na játra vytkl, že chlastá. Nic nepomohlo, že namítala on člověk, který to přece na první pohled pozná ji napsal do karty, že onemocněla s nadměrného užívání alkoholu. Asi i ty 2 štamprle co max.vypila za rok, byly pro ni nadměrným množstvím.
alena (Po, 21. 8. 2006 - 13:08)
Naprosto souhlasím s příspěvky, neboť mám vlastní negativní zkušenost s tím, jak mě neustálé špatné léčení (vesměs antibiotiky) přivedlo k chronickým onemocněním a stále větším komplikacím ve zdraví, které teď složitě odstraňuji. V kombinaci s chemií, která je všude kolem a nejvíce v potravinách, z čehož je mi zle, jen si na to pomyslím, se ani nedivím, že narůstá počet chronických onemocnění a komplikovaných nemocí. Proboha nemohli by se ti "nahoře" vzpamatovat a začít něco dělat ve prospěch lidí a jejich zdraví??? To tady všichni zajdem jenom kvůli tomu, aby velkozpracovatelé nepřišli o své prachy?
MUC pro EMU (Út, 22. 8. 2006 - 12:08)
Máte naprostou pravdu, statistiky (všdecké) uvádějí, že alkohol je příčinou ztvrdnutí jater u 22% takto postižených, zbylých 78% je způsobeno mimo jiné i užíváním léků, které se metabolizují v játrech a tím je zatěžují. A nejen léky, ale i pesticidy a další látky v potravinách jsou příčinou. Důkaz? Zajíci - i ti mají cirhozu, nebo-li tvrdnutí jater, i když nechlastají a nejedí léky, ale baští trávu a obiloviny, které jsou ošetřovány pesticidy.
Jestli-že lékař reagoval tak, jak uvádíte, měl by přinejmenším přijít o diplom.
Hezký den a zdravý rozum přeje medik
Dobrovolná (Út, 14. 8. 2007 - 14:08)
Prosila bych Vás o podrobnější popsání léku Iskador. Mám osmiletého syna, pro kterého mi byl doporučen, ale v žádné lékárně jsem ho nesehnala. Všude mají pouze Ovosan. Děkuji Dobrovolná
Lenka (Čt, 6. 3. 2008 - 09:03)
Doporučuji na exémy absolvovat bezlepkovou dietu(alergie na nějakou složku potravy je vždy přítomna)a hlavně hydrocolon
Lenka (Čt, 6. 3. 2008 - 09:03)
Souhlas s Mirkem
znám to na vlastní kůži
nakonec mi pomohly "nevědecké" metody, jako homeopatie, hydrocolon, bezlepková dieta a sauna
to, co by mi alopati zakázali, ostatně mi to zakazovali v mém dětsví zcela razantně
proto k nim mám odpor
Reklama