Reklama

Předcházejte zánětu močových cest správnými návyky

Bolesti při močení bývají příznakem zánětu močových cest, kterým trpí ve většině případů ženy. Zdrojem nepříjemné infekce jsou bakterie, které napadají močový měchýř a další části vylučovací soustavy. Jak se jim bránit?

Zánět močových cest způsobují bakterie

Za infekcí močové trubice nebo močového měchýře stojí bakterie, nejčastěji E. coli. Ta běžně kolonizuje střeva, při špatné hygieně se však může dostat do vulvy či pod předkožku. Infekce postihuje spíše ženy, jejich močová trubice je kratší a nachází se poblíž konečníku, což usnadňuje proniknutí choroboplodných zárodků k měchýři. Na vině často bývá nesprávná technika očisty po vykonání potřeby – je nutné utírat konečník zepředu dozadu, aby se střevní bakterie nedostaly do kontaktu s genitáliemi.

 

Projevy zánětu močových cest

Reklama

Že močové cesty napadly bakterie, poznáte podle:

  • častého nutkání k močení,
  • bolesti, pálení a řezání při močení,
  • kalné a zapáchající moči,
  • krve v moči.

 

Dospěje-li nemoc do vážného stadia, přidá se i horečka, třesavka, výtok a bolest zad. Při těchto příznacích okamžitě navštivte lékaře, jsou následkem rozšíření infekce do ledvin. K onemocnění močových cest jsou náchylné těhotné ženy a cukrovkáři. Nemoc patří také mezi nejčastější infekce dětí. U dívek může způsobit poruchy plodnosti, u dospělých mužů pak infekce může upozorňovat na problémy s prostatou.

 

Pomáhají doplňky i antibiotika

Při začínajícím nebo mírném zánětu močových cest stačí dodržovat klidový režim, doplnit tělu vitaminy (zejména vitamin C), dbát na pitný režim a případně podpořit léčbu bylinkovými čaji a volně prodejnými doplňky (často s přídavkem brusinek, lichořeřišnice či vřesu). Lékaři doporučují i posilování imunity.

Jestliže vám domácí léčba do 24 hodin neuleví či nastanou komplikace, neobejdete se bez lékařem předepsaných antibiotik. Léčení trvá 1–2 týdny. V případě zanedbání léčby může nemoc napadnout ledviny a způsobit nevratné poškození. Také chronické a opakující se záněty močových cest byste měli vždy konzultovat s lékařem.

 

Vyhněte se nepříjemné infekci

Prevence proti onemocnění zahrnuje hlavně správnou techniku očištění po vykonání potřeby, důkladnou hygienu za použití přípravků pro intimní partie, neodkladné převléknutí z mokrých plavek po koupání či vymočení po pohlavním styku. Měli byste dodržovat pitný režim a sledovat barvu moči – pokud je světlá, je tělo správně hydratované.

Komerční sdělení

Reklama

Komentáře

Reklama