Předčasná menopauza před třicítkou?

Ojedinělá diagnóza, která ovšem dokáže nemile zatočit s plány na miminko. Řeč je o předčasné menopauze, s níž se podle statistik potýká přibližně jedno až dvě procenta žen. Její nástup může zapříčinit nezdravý životní styl, velmi nízká tělesná hmotnost či genetická porucha.

Pokud chce mít žena jistotu, že předčasný nástup klimakteria nepostihne právě ji, může podstoupit jednoduché lékařské vyšetření. Je bezbolestné, nestojí příliš a zejména může zachránit šanci na úspěšné početí potomka. Alternativou je i prevence v podobě zmrazení vajíček, jak uvádí ve svém komentáři lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda Kateřina Veselá.

S klasickou menopauzou se většina příslušnic něžného pohlaví potkává ve věku mezi 45 a 55 lety. Tímto nezvratným procesem, při němž postupně mizí menstruace a dochází k vyhasínání aktivity vaječníků, končí plodné období ženského těla. I když přechod způsobuje ženám časté nepohodlí, jedná se o přirozenou fázi jejich života. Pokud ovšem nepřijde dříve, než má.

O předčasné menopauze hovoříme, pokud se produkce ženských pohlavních hormonů zastaví před čtyřicátým rokem. Výjimečně je diagnostikována i u velmi mladých žen, které nedovršily ani třiceti let. Mezi nejčastější příčiny brzkého nástupu klimakteria lze zařadit nezdravý životní styl, velmi nízkou tělesnou hmotnost, genetické predispozice, poškození vaječníků infekcí, autoimunitní onemocnění nebo prodělanou chemoterapii. Ne vždy je však možné spouštěč spolehlivě určit.

Pozorujete příznaky? Rychle k lékaři

U žen mladších čtyřiceti let se předčasná menopauza vyskytuje asi u jedné až dvou ze sta. S časnou menopauzou, která představuje nástup klimakteria před 45. rokem, se pak potýká asi každá dvacátá dáma. Pokud žena plánuje v brzké době mateřství, neměla by příznaky spojené s možným předčasným ukončením plodného období podceňovat.

Nejčastějšími symptomy je nadměrné pocení, inkontinence, padání vlasů, ale kupříkladu i náhlé výkyvy nálad, vaginální suchost, snížené libido, zvýšená citlivost prsou, nespavost či bolest kloubů, svalů a šlach. Velmi nápadným znamením bývá i nepravidelný menstruační cyklus. Při těchto příznacích není radno otálet a je třeba co nejrychleji navštívit lékaře. Při několikaměsíčním vyčkávání totiž může být šance na záchranu budoucího otěhotnění velmi nízká.

Preventivní vyšetření či zmrazení vajíček

Při podezření na předčasnou menopauzu lékař zpravidla pacientce odebírá vzorek krve, na jehož základě vyhodnocuje, zda v těle dochází ke správné produkci hormonů. Nejčastěji se zkoumá hladina takzvaného antimülleriánského hormonu (AMH) neboť prostřednictvím jeho koncentrace lze odhadnout rezervu vajíček a díky tomu „biologický věk“ vaječníků. Obvykle se zároveň provádí i vyšetření hormonů štítné žlázy. Tato kombinace nabízí rychlou a cenově přijatelnou výpověď o ženském reprodukčním zdraví.

Kromě žen, které mají podezření na brzký nástup klimakteria, lze návštěvu lékaře doporučit i v případě rodinné anamnézy. Předběžné vyšetření by měly pro svoji jistotu absolvovat i ty, které plánují těhotenství až po třicátém roku života, kdy obecně dochází ke snižování plodnosti. Další možností je nechat si dopředu svá vajíčka zamrazit na reprodukční klinice v době, kdy jsou ještě dostatečně kvalitní. Pokud by pak ženu v budoucnu postihl jakýkoli nečekaný problém, jako je právě předčasná menopauza, může jí toto rozhodnutí zachránit šanci na početí potomka.

 

- MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda -

 

 

O MUDr. Kateřině Veselé, Ph.D.

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., patří mezi přední české i světově uznávané odborníky v oblasti reprodukční medicíny a preimplantační genetiky. Je gynekologem a porodníkem se specializací II. stupně, má specializační atestaci z oboru reprodukční medicíny. Doktorát složila v oboru molekulární biologie a genetiky. Řadu let působila v expertních skupinách Evropské společnosti pro lidskou reprodukci, je členkou výboru Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti, zasedá v komisi Ministerstva zdravotnictví pro reprodukční medicínu. Přednáší pravidelně na tuzemských i zahraničních kongresech a je autorem a spoluautorem řady českých i zahraničních publikací.

 

O klinice Repromeda

REPROMEDA je klinika reprodukční medicíny a preimplantační genetické diagnostiky. Vznikla v roce 1999 jako nové pracoviště zkušených odborníků v oblasti reprodukční medicíny. Tým vede odborný zástupce centra primář MUDr. Jan Veselý, CSc., dlouholetý odborník na asistovanou reprodukci, a ředitelka centra MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., členka mezinárodních organizací zabývajících se výzkumem a organizací léčby neplodnosti s využitím genetické diagnostiky. Na kvalitu postupů a procesů dohlíží prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc., člen týmu podílejícího se na narození prvního středoevropského dítěte po mimotělním oplodnění. V roce 2000, celkem 18 let po narození prvního českého dítěte ze zkumavky, se stala právě klinika REPROMEDA prvním pracovištěm ve střední a východní Evropě, kde došlo k těhotenství po užití preimplantačního genetického testování (PGT). REPROMEDA se zaměřuje především na léčbu neplodnosti, darování a uchování vajíček a spermií, prediktivní a preimplantační genetické testování a alternativní medicínu v léčbě neplodnosti.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama