Reklama

Pražská záchranka bude pacienty po resuscitaci podchlazovat

Pražská záchranná služba začne pacienty po resuscitaci o několik stupňů podchlazovat. Novinářům to dnes řekl ředitel záchranky Zdeněk Schwarz. Podle něj má podchlazení smysl zejména pro mozkové buňky. Pacient má pak naději, že zástavu oběhu přečká v lepší duševní kondici.

Tělesná teplota pacienta by se měla snížit na 32 až 34 stupňů Celsia, což podle Schwarze sníží metabolické nároky mozkových buněk, které zástavu přežily, a umožní jejich rychlou regeneraci.


Pražská záchranka se inspirovala ve Vídni, kde zdravotníci používají chladicí fólie s grafitovou náplní. Jedno použití podle Schwarze vyjde na 32.000 až 35.000 korun. "To si nemůžeme dovolit, pojišťovna nám na to nepřispěje," uvedl ředitel.


K ochlazení budou tedy pražští záchranáři používat gelové obklady, které budou chlazeny na teplotu asi čtyř stupňů Celsia v ledničce ve speciálním vozu inspektora provozu. Ten k zástavám rovněž přiváží přístroj na nepřímou mechanickou srdeční masáž. Obklady budou přikládány především pod záda, na hrudník, břicho a krk a jedno jejich použití by mělo stát asi 1000 korun.


Tento systém resuscitace v hlavním městě používá rovněž Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Všeobecná fakultní nemocnice. Do těchto zařízení budou záchranáři podchlazené pacienty předávat.


Pražská záchranka dojede k pacientovi v průměru za sedm až osm minut. Při resuscitacích se záchranářům podaří zachránit 38 procent pacientů. V ostatních evropských zemích se úspěšnost resuscitací pohybuje mezi 19 a 32 procenty.


Šárka Dvořáková - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama