Reklama

Potraviny a doplňky stravy pro zdravou štítnou žlázu

Čerstvé, syrové, organické produkty léčí. Navíc potraviny s vysokým obsahem jódu a potraviny, které mají vysoký obsah selenu, podporují funkce štítné žlázy.

Štítná žláza potřebuje jód pro svou funkci.  Konzumace samotného jódu nebo formou obohacené stolní soli, může být problematická.

Dobré potravinové zdroje jsou:
maso
mořské ryby
jogurt
mléko
vejce

Veganské potravinové zdroje jódu:

Černá melasa
Mořské řasy
Himalájská sůl
Fazole
Brusinky

Reklama

Selen je zapotřebí v těle pro převod hormonu T4 (tyroxin) na T3 (trijodtyronin). Bez dostatečného množství selenu v potravě, štítná žláza trpí. Mořské plody a maso mají vysoký obsah selenu.

Veganské potravinové zdroje selenu

Para ořechy
Shiitake / bílé žampiony
Fazole
Chia semena
Hnědá rýže
Semena (slunečnice, sezam, len)
Brokolice
Zelí
Špenát

Doplňky stravy pro hypotyreózu - sníženou funkci štítné žlázy

Řada vitaminů a minerálních látek jsou důležité pro zdraví štítné žlázy, a mnoho bylin může pomoci zvýšit funkci štítné žlázy. Vzhledem k tomu, že onemocnění štítné žlázy jsou spojeny se zánětem, mohou protizánětlivé byliny pomoci při léčení štítné žlázy.

B vitamíny

Vitamin B12 se nachází v každé buňce organismu. Je nutný pro buněčný metabolismus a výrobu energie, takže samozřejmě bez B12 nemůže štítná žláza fungovat optimálně. Nedostatek B12 je velmi častou příčinou hypotyreózy. Nedostatek B12 může způsobit i zhoršit hypotyreózy. I když většina lidí skutečně spotřebovavá dostatek vitaminu B12 ve stravě, nedostatek se vyskytuje u mnoha kvůli neschopnosti absorbovat živiny v krvi. To sahá až k zdraví střev. Tělo nemůže absorbovat a asimilovat živiny správně se špatně fungujícím trávicím systém.

Kromě toho případ, kdy játra jsou oslabená, radikálně snižuje schopnost těla využívat B12. Pokud informovaný naturopat doporučí užívat B12 na omezenou dobu, neberte vitamin B12 nikdy samotný. Doporučuje se užívat B komplex s  vitamínem B12.

Vitamin D

Více než miliarda lidí na celém světě nemá dostatek vitamínu D. Nedávná studie ukázala, že hladiny vitaminu D byly významně nižší u lidí trpících hypotyreózou než u běžné populace. Zatímco nedostatek vitamínu D a hypotyreóza mají tendenci vyskytovat se společně, nedostatek vitaminu D se objevuje skoro u každého druhého onemocnění. Je nepravděpodobné, že něčí hypotyreóza je primárně způsobena nedostatkem vitaminu D, ale též je jisté, že se tělo nebude plně léčit bez dostatku vitaminu D.

Vitamín A

Všichni víme, že vitamin A je potřebný pro dobré vidění. Také je třeba vitamin A pro imunitní systém, hormonální syntézy a výrobu T3. Bez dostatečného množství vitaminu A hladiny hormonů štítné žlázy rychle klesají.

Bromelain

Bromelain je enzym, který obsahuje ananas. Bromelain pomáhá též snížit zánět.

Ashwagandha - indický ženšen

Ashwagandha je adaptogenní bylina, která má mnoho výhod, včetně schopnosti významně zlepšit funkci jater, a to může pomoci stabilizovat hladiny kortizolu. To pomáhá stimulovat syntézu hormonů T3 a T4.

Lékořice - kořen

Kořen lékořice může být prospěšný pro štítnou žlázu a nadledvinky u lidí, kteří mají nízkou hladinu kortizolu (adrenální únava).

Reishi houby

Lesklokorka je dobrým zdrojem selenu a má spoustu dalších výhod, včetně posílení imunitního systému.

Schisandra chinensis

To je další adaptogenní bylina, která pomáhá štítné žláze a má mnoho dalších zdravotních výhod.

Selen

Selen je hlavním kofaktorem klíčového enzymu štítné žlázy 5'deiodinasy. Tento enzym přeměňuje T4 na T3 a může pomoci normalizovat rovnováhu hormonů štítné žlázy.

Zinek

Nedostatek zinku inhibuje produkci T3. Zinek také přispívá k imunomodulaci, což může snížit hladinu protilátek proti štítné žlázy. Navíc, stejně jako selen, zinek také přispívá k  aktivitě 5'deiodinasy.

Jód

Nedostatek jódu inhibuje v organismu přirozenou detoxikaci, vede k růstu nádorových buněk a způsobuje hypotyreózu. Štítná žláza absorbuje jód a přitom nahradí jiné nahromaděné jedy.
Je také důležité, aby se zabránilo nadměrnému příjmu jódu pro každého, kdo má Hashimotovu nemoc nebo hypertyreózu. Jak bylo uvedeno výše, doporučujeme, aby jakýkoli užívaný jód pocházel z celých potravinových zdrojů.

V případě, že se uzdraví střeva a strava je zdravá, ve většině případů se štítná žláza nakonec vyléčí. Bohužel to může trvat velmi dlouho, často mnoho měsíců. U vyschlé štítné žlázy je proces  mnohem rychlejší a úleva od symptomů hypotyreózy je okamžitá. Ale na druhou stranu i zde je třeba opravit střeva! Podívejte se, jak zabít přemnoženou Candidu a vyvážit vaši vnitřní mikroflóru ve střevním traktu.

Reklama

Komentáře

PavelKa (Čt, 9. 12. 2021 - 16:12)
Četl jsem o možnosti získat vitamin D třením pokožky kartáčkem (ale ne s žíněmi z umělé hmoty).
Píše o tom pan Ing. Jiří Janča, CSc., cituji: Ing. J. Janča: "Co nám chybí" (kovy, jiné prvky
a vitamíny v lidském těle) vydané v r. 1992, druhé vydání. V knížce zavěceně a podle mne
vysoko odborně vysvětluje, jaké účinky na lidské zdraví mají různé kovy, vitamíny, v kterých
potravinách a v jakém obsahu se nachází. K vitamínu D v závěru kapitoly uvádí,
cituji: "Nejjednodušším, i když ne ideálním, zdrojem vitaminu D je také tření pokožky, nejlépe
kartáčováním. Ovšem kartáč, nebo jiný třecí prostředk (např. žínka) by neměl být z umělé hmoty."
Bohužel autor (Ing.Jiří Janča, CSc.) v r.2005 zemřel. Zkoušel jsem se s otázkou získání
vitaminu D tímto způsobem obrátit na různé pracoviště (laboratoře, VÚ a pod.), ale bohužel
bez odezvy, nikdo se ani nepokusil vyzkoušet toto metodu v praxi a tím tvrzení pana
Ing. Janči potvrdit, nebo vyvrátit. Já panu Ing. Jančovi věřím, ale bohužel nemám k možnost,
ani znalosti toto tvrzení vyzkoušet. Jestli je to pravda, tak je škoda, že se tato metoda
nevyužívá, je levná a hodila by se v zimních měsících, kdy je slunce poskrovnu, nebo i v
krajinách, kde je slunce nedostatek.
Reklama