Reklama

Poškození meziobratlových plotének

Meziobratlová ploténka leží jako nárazníkový polštář mezi dvěma těly obratlů. Ve svém středu se skládá z měkkého, elastického rosolovitého jádra a je obklopena vrstvami vláken a chrupavky uspořádanými jako slupky cibule. Rosolovité jádro ve středu ploténky odpružuje tlakovou zátěž a rozděluje tlak na ostatní ploténky, podobně jako vodní postel. Čím vyšší je obsah vody v ploténce, tím větší je tlak v jádru ploténky a tím lépe může být zátěž odpružena.

Meziobratlová ploténka není vyživována cévami. Tkáň ploténky je neustálým střídáním zatížení a uvolnění promývána tekutinou podobně jako houba, kterou ve vodě zmáčkneme, a pak zmáčknutí opět povolíme. Střídání zátěže a uvolnění je tak nezbytným předpokladem pro přijímání výživy, aby se udržovala pružnost ploténky. Kontinuální zvyšování tlaku v důsledku zátěže vede ke ztrátě obsahu vody a ke stále větší ztrátě pružnosti.

Tlak, který na ploténce spočívá, je závislý na držení těla. Při ležení na zádech je na ploténce tlak 25 kg, který se při stání zvyšuje na 100 kg. Při správném sedění se zátěž zvyšuje na 140 kg, při předklánění na 250 kg. Je-li s tělem předkloněným dopředu zvedán ze země předmět vážící 50 kg, musíme počítat se zatížením páteře 700 až 800 kg. Vhodným pohybovým vzorem může být tato zátěž redukována na 25 procent a současně rozdělena na všechny meziobratlové ploténky.

Chvilková zatížení meziobratlových plotének nejsou škodlivá. Ustavičné chybné držení těla, např. pohodlná pozice vsedě se zakulacenými zády, vede k nerovnoměrnému tlakovému zatížení na předním okraji ploténky. Měkké rosolovité jádro ve středu se posunuje dozadu a vede k zatížení vláken podobných slupkám cibule. Jádro se vyklene dopředu směrem k míše, což se označuje jako protruze (vyklenutí) meziobratlové ploténky. Neudrží-li už vnější vláknitý prstenec tlak zatížení, roztrhne se, přičemž z něj vyhřeznou části rosolovitého jádra (výhřez meziobratlové ploténky). Výhřez vede v důsledku sevření míchy nebo nervového svazku k bolestem zad. Tyto bolesti mohou nastoupit akutně (ústřel) nebo se mohou plíživě zvětšovat (lumbago).


Devadesát osm procent všech výhřezů plotének se nachází ve dvou posledních pohybových úsecích mezi 4. a 5. bederním obratlem jakož i mezi 5. bederním obratlem a kostí křížovou. V závislosti na druhu a závažnosti poškození plotének se objevují různé symptomy.

Při malém poškození míchy nebo nervových kořenů jsou v popředí většinou popsané bolesti zad vycházející z hloubi s vystřelováním do jedné nebo obou polovin hýždí. Při větším vyklenutí ploténky dochází k táhlým, do nohy vystřelujícím bolestem, které zesilují při kašli nebo kýchání. Velké zhmoždění míchy vede k poruchám nervové funkce, které se
projevují v popsané poruše citlivosti, ve ztrátě reflexu nebo v ochrnutí. Při poškození meziobratlové ploténky dochází k poruše citlivosti v oblasti přední strany bérce i v oblasti hřbetu nohy. Jevy ochrnutí se ukazují při zvedání palce u nohy stejně jako při chůzi na patě se zvednutým chodidlem.

Reklama

Při poškození ploténky mezi 5. bederním obratlem a 1. kostí křížovou dochází k poruše citlivosti v oblasti vnější strany stehna a bérce, která probíhá v místech "lampasů" na vojenských kalhotách. Současně dochází ke ztrátě reflexu Achillovy šlachy i k poruše svalů klenby chodidla. Pacient může chodit na špičkách prstů jen omezeně nebo vůbec ne.

Léčba je závislá na druhu a rozsahu poškození meziobratlové ploténky. Při lehkých poruchách
může být vhodným podáváním léků a rehabilitačními metodami zabráněno pokračujícímu poškozování míchy a bolesti zad mohou být potlačeny. U této skupiny pacientů je právě důležité osvojení vhodného každodenního chování (kurz předcházení bolestem zad), aby se zabránilo dalšímu nadměrnému zatěžování ploténky, které způsobuje zhoršení obrazu nemoci.


U bolestí zad v důsledku vyklenutí meziobratlové ploténky, které nelze zlepšit výše uvedenými opatřeními, jsou možné dvě alternativy. Jednou z nich je, že narušené rosolovité jádro se rozpustí injekcí do středu ploténky (chemonukleolýza), druhou možností je odsátí narušeného rosolovitého jádra jemnou dutou jehlou (perkutánní nukleotomie).


I u menších výhřezů plotének může být méně radikálním ošetřením, jakým je odsátí ploténky, odstraněna narušená tkáň meziobratlové ploténky, což vede k výraznému zlepšení potíží.

Velké výhřezy plotének vyžadují operativní zákrok. Při něm se otevře prostor meziobratlové ploténky a celá chorobně změněná ploténka se odstraní.


Ani jednou z těchto forem léčby se nevytvoří zdravá ploténka, nýbrž pouze se odstraní chorobně změněná ploténková tkáň. Schopnost nést zátěž a pohyblivost tohoto úseku páteře je tak trvale snížena. Po skončení pooperativní léčby je nezbytná doživotní "hygiena zad".


Zdroj: Hans-Dieter Kempf - Záda - zbavte se bolestí navždy, nakladatelství Pragma

Reklama

Komentáře

Tina (Po, 4. 7. 2005 - 16:07)
Mám úplně to stejné, jen to u mne jde do pravé nohy. Jinak přesně tak, jak popisuje Beruška - bolesti byly zprvu šílené křeče až do malíčku na noze, teď už jen trochu, dá se to vydržet, ale zase je noha od kolene dolů "mrtvá". Mám jít na neurochirurgii a asi to prý budou operovat. Potřebuji vědět, jak dlouho trvá hospitalizace (mám malé dítě, které má teď prázdniny, tak musím zajistit kdo se o ni bude starat) a případná rekonvalescence (pracuji v cestovním ruchu, teď máme v práci šílený fofr a když jsem vypadla, je kolegyně zralá na Bohnice)
Kdo k tomu něco víte - nebo paní doktorko - poraďte.
Tina
Králová (Pá, 20. 5. 2005 - 14:05)
Mám tytéž problémy, nechci marodit, nyní mi lékařka doporučila "PRT kořene S1 vlelo". Máte prosím někdo s tímto zákrokem nějaké zkušenosti? Prý se při CT aplikuje do kořene vervu lék, který zamezí na pár měsíců bolestem. Prosím ty, kteří to podstoupili, aby mi napsali. Hrozně se bojím a technicky vůbec nevím, co mě čeká. Díky.
Kyklop (So, 26. 3. 2005 - 12:03)
28.ledna mam mlhu na oku,udelano LIRE na levem,mlha stale.8unora LIRE na pravem a perimetr.Na levem nic nevidim.25unora dalsi perimetr na levem stale nic.Nyni stale mlha ale ridsi,rozpoznam obrysy a veci kdyz se rozsviti a podsviti se pismena tak je rozeznam ale mam je stale v mlze a pismena jsou jako vykousana.Co si o tom mam myslet,co delat poradte
Hana (Po, 4. 4. 2005 - 18:04)
Dobrý den paní doktorko tak jsem byla na neurochirurgii a pan doktor doporučuje operaci ploténky. Jsem diabetik na inzulínu a cukr v krvi mě lítá jednou ho mám vysoko a pak zase nízko také mám stále vysoký krevní tlak a prášky nezabírají. Ráda bych věděla zda my můžou vůbec operovat a zda v tý nerkoze poznají když mě bude cukr takhle lítat abych to vůbec přežila. Děkuji za odpověď Dvořáková
Krysa (So, 15. 10. 2005 - 19:10)
Ahoj chudáci! Před 5 lety jsem si vyhodila ploténku, kromě občasných bolestí to už teď bylo vcelku ok. Před dvěma hodinami jsem si jí vyhodila znovu... Kdybych blbec netahala po bytě nábytek, měla bych klid. Teď lezu po bytě skoro po čtyřech, funim a nevim, jak se vůbec dostanu k doktorovi. Tak mi držte palce, ať to přejde :-)
Beruška (Pá, 25. 3. 2005 - 13:03)
Dobrý den tento článek mě zajímá,byla jsem na CT kde zjistili L5/S1 páteřní kanál nezúžen patrná je degenerace disku atd.šíře hernie v AP rozměru je až 9mm. Od začátku nemám bolesti v zádech ale strašné bolesti do levé nohy na zadní stěně stehna,lítka až k venkovnímu kotníku do malíčku a prsteníčku. Mám za sebou infuze,chodím na rehabilitace a problémi z nohou jsou stále. Od úterý jsem zjistila,že se nepostavím na špičky celá moje levá noha je jak dřevěná.Od prstů až nahoru k hýždi mám brnění(mravenčení)Záda mě bolí akorád když se zakloním moc vzad a nebo při cvičení na břiše když dýchám do páteře jak mě bylo na rehabilitaci předvedeno.
prt (Čt, 30. 3. 2006 - 13:03)
v utery jsem tento zakrok podstoupil a neni to opravdu nic strasneho pichnuti tlak a potom docela pekna uleva od bolesti ktera zatim musim to zatukat pretrvava jestli vam to doporucili bezte uz 3 roky mne takhle trapi plotynky a nic a az ze znamosti mam za sebou prt a muzu doporucit
lada (Ne, 23. 7. 2006 - 11:07)
cau sem dva mesice po operaci L5/S1 13mm a po operaci to bylo docela dobry a to je ta chyba clovek nesmi dostat napad ze je mu lip jinak si zacne vic dovolovat a ted s tim vpodstate uz jenom lezim a jestli vztanu tak na hodinu a pak zas s mrtvou nohou zpatky do postylky
lid (Po, 12. 2. 2007 - 19:02)
ahojky!jsem 4 mesice po operaci a muzu vam rict ze kdybych nesla tak na tom budu stejne.boli me zada a necitlivou nohu mam stale.
dadunka (Po, 12. 2. 2007 - 20:02)
tak ja jsem po operaci 4roky,zvladla jsem tehotenstvi i porod,stehovani,praci v potravinach,proste pohoda.Jen jsem se trosku hlidala,ale nedavno jsem si sla zahrat volejbal,tyden na to jsem protancovala strevice na plese a druhy den uz jsem nechodila.Ted uz 4tydny lezim se silenyma bolestma ani o malyho se nepostaram a cekam az to polevi,mam presne to,co beruska v prvnim prispevku.Operaci si neumim predstavit,protoze to byla hruza.Tak nevim,co se mnou budou delat.
lid (Út, 13. 2. 2007 - 14:02)
ahojky.ja vim je to strasny ja mam 4letou holcinu a nejsem schopona se ji venovat na 100%.me to zaclo pred 3lety a vyvrcholilo to na jare 06.na op jsem se dostala rijen 06.rekli ne ze ten nerv byl skriplej dlouho ze to "zrejme zustane".nejvic me vadi ze napadam na pravou nohu.je me 30let a nemuzu se stim smirit.
jirina (St, 30. 5. 2007 - 18:05)
Tak vas vsechny pekne zdravim!
Moc jste me nepotesili, za per dnu jdu na operaci vyhrezu L5/S1 a z prectenych prispevku mi není zrovna dobre. Ve shora uvedem clanku to vse vypada velmi jednoduse , ale jak je videt, realita muze byt jina.
zdenka (Čt, 31. 5. 2007 - 14:05)
ty same bolesti jsem měla a během 3týdnu jsem musela na operaci.ted mam 4mesice po ale bez bolesti a leku nejsem tek cekam na zlepseni.cvičim denně.
zdenka (Čt, 31. 5. 2007 - 14:05)
operace se nebojte a ani po ni nejsou velke bolesti preji hodne stesti hlavne aby to byl dobre potom.
lidka (Čt, 31. 5. 2007 - 21:05)
ja jsem cekala na op 4 mesice kdyz ne to zaclo v kvetnu 06,az v rijnu jsem sla na op.a pak to dobry nebylo tak jsem sla na reoperaci v breznu 07.bolesti zatim jsou akorat napadani na nohu zmizelo.
Lenka (Čt, 21. 6. 2007 - 13:06)
Na operaci jsem byla asi před 20 dny a je to úleva.Teť se to musí jen rozhýbat.Prudké bolesti přešly.Operace určitě nelituji.
jana (Ne, 2. 9. 2007 - 15:09)
Zdravím všechny plotýnkáře a mám na vás dotaz,mám výhřez 7mm v L5S1 sy L. Chápu to dobře že se jedná o plotýnku na levé straně? Když se mi to totiž stalo tak mě bolelo v kříži na obou stranách. To po cvičení přestalo a začalo mě bolet v pravé půlce zadku,jakobych tam měla něco skříplého. Tak nevím jestli se jedná o něco jiného nebo to souvisí s tou plotýnkou. Máte někdo stejné bolesti?
karel (Pá, 7. 9. 2007 - 13:09)
Ahoj Jano, mám úplně stejný problém jako ty,tak bolest co máš v pravé půlce zadku souvisí s ploténkou, podle toho co mi bylo řečeno, ta ploténka tlačí na sedací nerv a proto ty bolesti, já nevím jaké máš ty ještě problémy a já třeba pořádně neujdu a 300m, jaké mám bolesti v noze. Doporučili mi operaci, neboť se to může časem zhoršovat, takže čekám kdy mě objednají a půjdu i když mám strach.
Lejda (Pá, 7. 9. 2007 - 15:09)
Mám výhřez L5/S1 10mm. Trvalo 5 měsíců, než se to začalo zlepšovat. Měla jsem problémy se sezením, chůzí, nemohla jsem se ohnout. Teď (po 7 měsících) jsem OK i bez operace. Denně cvičím sérii cviků na svalstvo bederní páteře a svalstvo pánevního dna. Pokud vám nehrozí ochrnutí, je dobré nejdříve zkusit konzervativní léčbu, není-li úspěšná, tak samozřejmě operaci. Ta sice dokáže ulevit od bolesti velmi rychle, ale uvádí se, že 1/3 pacientů je OK, 1/3 s menšími potížemi a zbylá 1/3 je na tom stejně nebo hůř než před operací. Je dobré se poradit s více doktory z různých oborů, každý má jiné zkušenosti. Přečtěte si také diskuzi na tomto webu s názvem "Operace páteřní ploténky" jsou tam zkušenosti lidiček, kteří tím prošli.
Jana (Čt, 4. 10. 2007 - 13:10)
Ahoj Karle,děkuju za odpověď. já teda chodit můžu v pohodě,noha mě nebolí,jen když déle jdu tak mě v té pravé půlce děsně bodne že se úplně jakoby zastavím ale za pár sekund to zase jde. Problém mi dělá ležení,večer když si lehnu tak první 2 minuty než se to rozleží je to děsné. Jen je mi divné že je to v pravo,výhřez mám vlevo.Ted jsem do toho ještě navíc těhotná tak ty záda zatěžuju ještě víc. A zkoušíš na to nějaké cviky? kdyby ti ta noha měla nějak ochrnovat tak na operaci určo běž,ale taky bych se asi bála.
Pavla G. (So, 6. 10. 2007 - 22:10)
Ahoj všichni, já byla před 4 lety na operaci výhřezu ploténky L5/S1. Na operaci jsem šla, protože jsem měla takové bolesti v zádech, sem tam v noze, že jsem říkala, že s tím rozhodně žít nechci a nebudu (žila jsem sportem). Půl roku po operaci jsem litovala, protože mi bylo ještě hůř a už jsem nevěřila, že se to zlepší, ale nepodcenila jsem rehabilitace (horký bazén, bahno, masáž, lehké cvičení), chtělo to fakt 3/4 roku to nezanedbat a najednou mi bylo perfektně! 3 roky jsem lyžovala, hrála volejbal, tenis a vše skoro bez problémů, sem tam nějaký ten houser, letos těch houserů už bylo dost a začínají nesnesitelné bolesti v noze.... asi jsem si to zavinila sama, ale nelituju, sport je pro mě 50 % života.... Pokud máte někdo takové problémy, které vás opravdu limitují v životě a jste kvůli každodenní bolesti protivní, určitě jste pravý adept na operaci. A pokud se rozhodnete na ní jít, tak nepodceňte rehabilitaci, i když vám z počátku bude připadat, že to nemá žádný efekt! A pokud budete mít pocit, že fyzioterapeut není dobrý, tak jej změňte, je to o tom!
Lejda (Po, 8. 10. 2007 - 10:10)
Souhlasím s Pavlou, že je to především o rehabilitaci, o dobré a dlouhodobé rehabilitaci. Já jsem se (alespoň doufám) díky cvičení vyhla operaci. Musí se cvičit dlouhodobě a poctivě každý den. Nečekat od toho hned od počátku zázraky. Ale je to určitě jediná prevence výhřezu (samozřejmě je taky potřeba se neustále hlídat ohledně zvedání břemen, nácvik správného sezení atd. což k rehabilitaci určitě patří) Operace je jen odstranění následku tak aby nedošlo k ochrnutí nohou, ostatní je už na každém z nás....
Jana (Út, 9. 10. 2007 - 18:10)
Lejdo souhlasím. Cvičení dělá hodně. U mě to přímo na operaci nebylo,doma jsem si cvičila cviky na bederní páteř a břišní svaly a pomalu se to zlepšovalo. ted jsem těhotná tak některé cviky už nejdou provádět tak se to zase malinko zhoršilo,nepatrně. A už se těším že po porodu na cvičení zase najedu a doufám že potíže zmizí uplně. Samozřejmě je potřeba se hlídat.
l.mihula (Pá, 2. 11. 2007 - 19:11)
ahoj všichni.po několika letých bolestech,jsem podstoupil operaci ploténky l4s1 28.8.2007 u sv.anny v brně.při operaci jsemse několikrát probudil.slyšel jsem doktory,jak si povídají,cítil jsem bolest tak,že jsem si musel zavolat anestezioložku,aby mi něco dala,protože jsem cítil vše,comi dělali A BOLESTÍ JSEM SE POSOUVAL PO OPERAČNÍM STOLE.špatně mi namíchali elixír spánku a ani se neomluvili.dnes mám dva měsíce po operaci a není to nic moc.bolesti stejné jako předtím a občas měto složí tak,že mi žena musí pomoci na lůžko.VŠEM PLOTÝNKÁŘŮM,KTEŘÍ MAJÍ JÍD NA OPERACI-JDĚTE,AŽ VYČERPÁTE VEŠKERÉ MOŽNOSTI,KTERÉ VÁM POMŮŽOU,OD BOLESTÍ.JÁ DNES HODNE LITUJI,ŽE JSEM SE ROZHODL JÍD NA OPERACI.VŠEM VÁM DRŽÍM PALCE A PŘEJU HODNĚ ZDRAVÍ V ŽIVOTĚ
Třešňa (St, 5. 12. 2007 - 21:12)
Ahoj všem, mám podobné problémy jako mnoho z vás. Bolí mi záda již přes 3 a pul roku, rehabilitace, masaze, akupunktura apod. a stale nic. Dneska jsem se z mag. resonance dozvedela, ze mam vyhrez plotenek a navic je jeste praskla. V pondeli zacinam chodit na infuze. Doktor mi dal cviceni pi. Mojzisove. Vy mate vetsi zkusenosti, poradte prosim ,zda-li je toto cviceni dosti ucinne nebo co mam jineho delat. Je vhodne plavani ci bezky nebo joga? Operaci mi pry doporuci , pokud by infuze nezabraly. Samozrejme se tomu branim a souhlasim s ostatnimi, ze muze byt jeste hure. Vsem, kteri maji problemy preji klidne dny a noci bez leku. Ahoj Tresna
Tresna (Ne, 9. 12. 2007 - 17:12)
Ahoj Lejdo, mam prosbu. Mohla by jsi mi odkazat na cviky na svalstvo bederní páteře a svalstvo pánevního dna? vicim cviky od pi Mojzisove, ale nevim, jestli je to spravne. Zacina mi bolet uz i prava ruka. Myslis, ze jsou vhodne bezky? Nekdo je doporucuje, ze se pry protahnes a uvolnis. Dekuji a drzim palce at ti to zdravi vydrzi. Tresna
Petra (Po, 21. 1. 2008 - 19:01)
Prosím někoho o radu.Asi budu muset podstoupit operaci plotenky.Vůbec nevím,jak tato operace probíhá,jak blouho jste v nemocnici,jak hodně to bolí,rekonvalescence,no prostě vše okolo operace.Mám výřes 8mm,ale ještě o 4mm posunutou páteř.Záda mě pořad bolí,do nohou mě to střílí pouze jednou za měsíc.Mám za sebou-kapačky,obstřik pod CT,opichy,rehabilitace.Je to lepší,ale bolest je pořád.Všem moc děkuji
Jana (Pá, 30. 5. 2008 - 21:05)
Ahoj všem,prosila bych někoho o radu.Osobně nemám s ploténkami problém, ale moje mamka je po operaci ploténky,již byla po 6ti nedělích na kontrole s tím, že ji bylo doporučeno ať cvičí. Pár cviků, které ji byly předvedeny bych řekla, že jsou dost málo a rehabilitaci, kde by s ní cvičili nedostala.Neznáte nějaké internetové stránky,kde bych se dočetla o možnostech rehabilitace a cvičení po této operaci.Předem děkuji Jana
Lejda Janě (Ne, 1. 6. 2008 - 21:06)
text
Renee (St, 9. 7. 2008 - 14:07)
Nejlepší je najít si vhodného fyzioterapeuta a on vás naučí jednduchý cvik s dýcháním do břicha. Tím se záda nebudou namáhat a část práce se přenese na břišní svaly. Plotýnky se nebudou už ničit a zlobit.
Když budete se nadychovat do břicha (musíte to napínání cítit hlavně na bocích břicha), ta uvidíte, jak se vám páteř najednou zvedá.
Klasická rehabilitace, masáže a léky příčinu neodstraní.
Renee (St, 9. 7. 2008 - 14:07)
Nejlepší je najít si vhodného fyzioterapeuta a on vás naučí jednduchý cvik s dýcháním do břicha. Tím se záda nebudou namáhat a část práce se přenese na břišní svaly. Plotýnky se nebudou už ničit a zlobit.
Když se budete nadychovat do břicha (musíte to napínání cítit hlavně na bocích břicha), ta uvidíte, jak se vám páteř najednou zvedá.
Klasická rehabilitace, masáže a léky příčinu neodstraní.
zuzana (Čt, 11. 9. 2008 - 21:09)
pani kralova .manzel prodelal serii 3 injekci,bolest necitil asi 5 hodin jinak zadne zmeny.zakrok trval 15 minut je to neprijemny , ale da se to pry vzdrzet.treba vam to pomuze.
mamča (Čt, 9. 10. 2008 - 20:10)
Byla jsem na zákroku PRT před 2 týdny. Bolesti ustoupily asi po 3 dnech, příčinu to však nevyléčí. Chodím k fyzioterapeutovi, učím se dýchat do břicha. Na operaci zatím nechci, mám malé miminko. Ten zákrok je spíš nepříjemný než bolestivý, je potřeba 20 minut ležet bez hnutí na břiše. Trochu to bolí, ale jen chvilku, dá se to vydržet. Prý to účinkuje tak 2 měsíce a pak se to dá zopakovat. Držím vám pěsti.
etka007 (So, 21. 3. 2009 - 22:03)
može mi prosím niekto povedať čo je fokálna hernia -extruzia disku? prosim o vysvetlenie
Jožka (Po, 16. 11. 2009 - 22:11)
može mi prosím niekto povedať...Ahoj ja mam extruziu disku to je prasknuta platnička z nej je vytečene vnutro a to tlači na nervovy koren a miechumam ist na operaciu som silnej postavy tak mi kazali schudnut mala som hrozne bolesti lavej nohy už to mam lepšie ale že mam velky nalez tak ma musia operovat teraz idem na neurochirurgiu uvidim čo mi tam lekar povie
Kačka (Út, 24. 8. 2010 - 16:08)
Ahojda Lidi, měla bych dotaz, pač se bojím operace a tak nějak celkově doktorů a nemocnice, tak bych potřebovala radu. Už třetí týden mám bolesti v levé hýždi a vystřeluje mi to do zad a do levé nohy. Každý den chodím na injekce k obvoďákovi,ale ty mi nepomáhají. Brní mě noha,jako kdyby nebyla moje a občas se ani nepostavím. Mám oteklý levý bok a zadní straně boku mám tvrdou bouli. Zatím ,co mi doktorka řekla, že mám prasklou ploténku,ale na podrobnější vyšetření jdu až 1. září... Dá se to nějakým způsobem řešit? ... Mám se bát?

Jak je to s operací,jak dlouho bych měla pauzu v práci... Jestli se to zlepší nebo jestli je to trvalé. Vím, že je tu spoustu informací, ale neměla jsem časík je číst. Děkuji za jakékoliv informace a rady.
Jana B. (St, 29. 9. 2010 - 00:09)
ahoj,je mi 22 let....před dvěma měsíci mě začal z ničeho nic bolet zadek,dělala jsem si z toho srandu,že potřebuju masáž,myslel ajsem že jsem si ho narazila...hraji totiž voeljbal,takže u mě pád běžná věc a i dělání různých ptákovin,...bolest však neustupovala,ba naopak se zhoršovala a posouvala se po zadní straně pravé nohy až do paty a prstů,byla to nesnesitelná bolest,musela jsem si vzít vždy min.4-6 různých prášků od bolesti,abych s ev noci vůbec mohla otočit na posteli,bylo to neuvěřitelné,minuty než zabraly prášky byly jak hodiny...byla to taková bolest,až mě to donutilo vyhledat lékaře,naštěstí mám skvělou obvoďačku,která mi vše zařídila...CT vyšetření a vyšetření neurologa...neurolog hned přišel na to že není něco v pořádku,že je to špatné,ale potřeboval výsledky z CT,na ty jsme bohužel čekali pár dní, mezi tím jsem dostala 10 kapaček s kortikoidama a lékama proti bolesti...když přišel výsledek verdikt zněl jasně...bude nutná operace...výhřez ploténky L5/S1 11 mm s útlakem míchy a L4/L5 2 mm bez útlaku...průřez páteřního kanálu mám 17 mm,takže mi zůstávalo 6 mm...což je hrozivá představa,stačil 1 hodně špatný pohyb a už bych se nikdy nezvedla...na neurologii mě jen sledovali,jinak nic závažného se mnou nedělali...na operaci jsem byla 10.9.10 v pátek...bolest po probuzení byla strašná,ale bolela mě jen operační rána...i další dny...jen jizva...zmizela veškerá bolest zad,5 dní pooperaci jsem dokonce i přestala brát prášky od bolesti,v nemocnici jsem strávila 6 dní,nesmím sedět,práci ještě také nemohu vykonávat,ale bolest není,jen při prudkých pohybech,které správně ještě nesmím...ale jsem 18 dní po operaci a jsem schopná více méně normálně fungovat,až na to sezení...žádné bolesti,prostě nic..dokonce s ecítím na to jít na trénink a zase si pořádně zahrát volejbal...takže z mého hlediska jsem ráda ,že jsem tu operaci podstoupila...a taky tímto děkuji všem kteří mi pomohli...jak lékaři,setřičky,tak hlavně moje rodina a kamrádi
Monča (Po, 17. 1. 2011 - 18:01)
ahoj,je mi 22 let....před...Ahoj Jani jsem po operaci 4roky uplně to samé jako ty a taky sem byla neskutečně ráda,že mi operace pomohla od ukrutných bolestí ale musím ti říct,že už jsem asi mrzák na celý život.Pořád se mi ty stavy vrací namužu fungovat jak normální člověk.Při sebemenší námaze mě to jde do nohy a prstu a v noci mívám strašné křeče.Nemužu už jezdit tolik na kole ani chodit po lese nebo dýl po obchodech,brzdím všechny kolem sebe a pořád se stím nemužu vyrovnat.Podstupuju injekce obstřiky nic příjemného.Nechtěla jsem tě strašit jen tě upozornit,že už to nebude takové jako před operací.Přeji brzké uzdravení.
Honza (Čt, 29. 9. 2011 - 18:09)
Dobrý den tento článek mě...Ahoj, přesně takové bolesti jsem měl také v obou nohou, záda mě nebolela vůbec. Když už jsem se nemohl hnout, odvezli mě záchrankou do nemocnice, týž den udělali mg. rezonanci a večer už jsem šel pod kudlu. Díky bohu. Hned druhý den po operaci všechny bolesti ustoupily. Mám trochu necitlivá chodidla a brní mi prsty u rukou, To snad ale přejde. Podle toho, co píšete, doporučuji rychle na operaci, aby Vám neodumřely utlačené nervy... Nenechte to plavat, i když se také bojím recidivy.
Martin (Čt, 6. 10. 2011 - 14:10)
Jsem po operaci ploténky asi dva týdny mezi L5/S1 bolest mi střílela přes kyčel po zadní straně nohy přes lítko, až k malíčku. Po operaci cca dva týdny mám bolesti menší, téměř žádné. Pravou nohu mám stále míň citlivou na pravé straně u malíčku malíčku nohy.Diagnoza na mag. rezonanci byl výhřez cca 14mm.
Marie (St, 19. 10. 2011 - 19:10)
Jsem po operaci ploténky asi...Ahoj Martine můj manžel to má podobný jako ty má před operací a také14 mm na levé str, ale bolí pravá ,, chci se zeptat jaké řešení a léčbu vám navrhli a jestli se to náhodou nezlepšilo atd
Lucie (Čt, 21. 6. 2012 - 12:06)
Zdravím Vás, mela jsem též problémy s výhřezem L4-5 laterálně, RHB trochu pomohli, dale jsem dostala referenci na vyborneho masera-terapeuta, který se zabývá kombinací léčby klasické a přírodní, mohu doporučit mě se postupně ulevilo. Pred tim jsem ani netusila ze tato varianta exituje, proto davam vedet ostatnim.. Vice se asi ptejte na www.prirodnimedicinabrno.cz, preji brzke uzdraveni a verte, ze existuje i neoperativni reseni ;) Lucka
Rostislav Šenkýř (Čt, 12. 7. 2012 - 16:07)
Dobry den mam otazku sem po operaci plotenky a cvicim 2x dene a chodim na prochazky.a stale mam posunuty bok ale kdyz si sednu tak se to zachvilku zase srovna a ted ta otazka co mam jeste udelat aby se to nestavalo proste aby se mi to furt neposouvalo diky za odpoved :-)
zuza (Pá, 13. 7. 2012 - 16:07)
mam jen 2mm vyjetou plotenku podle lekaře to nic neni obcas v nejakych intervalech mam velke bolesti , leist, rehabku cvičeni mam zasebou bolesti se obcas vraci , mam take vyb, pateř takže to vypada že chodim zahrbena , injekce nepomohly ba naopak dohnaly me do nemocnice , infuze jsem musela nechat a nakonec dostal ibruben, obcas chodim na obstřiky lopatky a vždy leve ale jiank jsem v poho , takže nikde nic 2x za sebou před dlouhymi lety jsem začala mit bolesti , hlavi zad a nemohla jsem ani chodit vozik to jistil a dodnes se nevi co me bylo, tenkrat take lumbalka byl hruza, nevim kam se už obratit. mužete me poradit dik [email protected]
Jitka Skopalová (Čt, 14. 3. 2013 - 18:03)
Zdravím všechny...Ano, mám přesně totéž, dle lékaře mě na pravé straně bolí ztuhlý sval, což je dobře, protože je to znamení toho, že se ploténka vlevo více nepohla (mám výhřez 8 mm).
Pavel (Ne, 31. 3. 2013 - 22:03)
Dobrý den tento článek mě...Mám prakticky něco velmi podobného na pravé noze. Co mám dělat abych se toho zbavil?
Iveta (So, 2. 11. 2013 - 10:11)
Ahoj vsem, jsem 6 mesicu po operaci plotenky,.zacalo to pred 4 lety bolestmi v zadech a brnenim v noze. Ze zacatku mi pomahaly infuze, obstriky, prasky... I pres kazdodenni cviceni se stav neustale zhorsoval, bylo mi sdeleno, ze to je hlavne zpusobeno povolanim, nebot travim hodne casu v aute nebo sezenim v kancelari u PC. Mu stav se natolik zhorsil a bolesti v noze uz byly tak neunosne, ze mi delalo problem ujit par metru, noha uz byla o 7 cm na obvodu slabsi a musela jsem na operaci. Po operaci jsem citila okamzitou ulevu a bolesti byly pouze v rane. Poctive jsem rehabilitovala uz v nemocnici, pote i doma a dochazela na rhb. Po 3 mesicich jsem jela do lazni. Citila jsem se naprosto skvele a bez potizi. Po 4 mesicich od operace jsem nastoupila zpet do zamestnani a po mesici v pracovnim procesu jsem na tom nyni uplne stejne, jako pred operaci, bolesti v zadech a silne bolesti v noze... Doporucuji vsem, kteri uz podstoupi operaci, aby skutecne uvazovali i o zmene zivotniho stylu, pokud je toho stavu pricinou, dnes toho lituji, ze jsem nezustala dele doma a nezacala pracovat postupne... Byla to chyba a psychicky jsem na tom nyni jeste hur nez pred prvni operaci.
romana (So, 21. 12. 2013 - 20:12)
Dobrý den, mám již téměř rok po operaci plotýnky L5/S1 - byla pouze odstraněna a nyní mi doporučují další operaci. Kontrolní MR ukázala: Mikroinstabilita L5/S1 s lézí krycích destiček, posun obratle nad odstraněnou plotýnkou o 4mm tz. je prý nutné to přišroubovat. Prý nemám strach, určitě to prý pomůže.
Poradí mi někdo, má s tím někdo zkušenost ? Jít nebo nejít - bolesti mám docela snesitelné, ale v podstatě jsem stále i po roční intenzivní rehabilitaci nepoužitelná. Děkuji
Martin (Ne, 12. 1. 2014 - 13:01)
Prosím někoho o radu.Asi...Ahoj mam posun 8mm problém se dostat s postele na záchod L4 L5 nepomohlo mi ani rehab. léky ani infuze a do toho mám Cronova nemoc takže zeberou léky na záda a začne mně břícho tak jsem už s toho celí unaveni a rodina taky do práce nemužu nevím co dal zrovna píšu s nemocnice a je mi s toho všeho na ..... s pozdravem Martin
Renesanční krá… (Ne, 12. 1. 2014 - 14:01)
Zdravíme všechny návštěvníky,
rádi bychom Vás pozvali do hry Renesanční království.
Renesanční Království je bezplatná, mezinárodní, hromadná multiplayerová hra. Je plně hratelná přes internetový prohlížeč bez potřeby stahování. Je tvořená unikátně smíšnými žánry jako je Role Play, strategická hra a politická hra.

Ocitáte se v Evropě 15.století. Začínáte jako chudý osadník, ale vytrvalostí a svými schopnostmi můžete stoupat po společenském žebříčku a stát se důležitou součástí politického života království.

Ještě nejste přesvědčení? Tak zhlédněte tento Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=Rn1K2W6QDbE

Země koruny české Vás potřebuje.

Zaregistrujte se:
www.renesancnikralovstvi.com
Reklama