Reklama

Porucha čichu prý může být signálem Alzheimerovy choroby

Potíže s rozpoznáním známých vůní a pachů, jaké vydávají například citrony, banány nebo skořice, mohou být prvním signálem nástupu Alzheimerovy choroby. K tomuto závěru dospěli ve své studii vědci z univerzity v Cincinnati, kteří navrhují, aby se při odhalování rizika nastupujících poruch mozku používaly čichové testy. Ty by nabyly na významu, kdyby vědci našli způsob, jak zpomalit nebo zastavit Alzheimerovu chorobu a vážnou ztrátu paměti, která je s tím spojena.

Zatím ale nebyla nalezena metoda, jak léčit lidi trpící touto nemocí. Vědci už dlouho vědí, že mikroskopická poranění považovaná za příznaky Alzheimerovy choroby se objevují nejprve v oblasti mozku důležité pro rozpoznávání vůní.


Ztrátu čichu spojovaly s Alzheimerovou chorobou i jiné studie, ale tentokrát vědci poprvé sledovali souvisle pět let čichové schopnosti zdravých lidí a zkoumali zároveň příznaky jejich duševního úpadku.


Do studie bylo zařazeno 600 lidí ve věku od 54 do 100 let, kteří měli za úkol rozlišit desítku běžných pachů: cibuli, citron, skořici, černý pepř, čokoládu, růži, banán, ananas, mýdlo, ředidlo na barvy, benzin a kouř.


Čtvrtina lidí správně identifikovala všechny vůně, nebo se spletla jen v jednom případě. Polovina rozeznala alespoň devět z 12 vůní. Poslední skupina správně určila osm nebo méně vůní. Účastníci testu podstupovali v pětiletém období každý rok 21 rozpoznávacích testů. Zhruba u jedné třetiny lidí se objevily přinejmenším střední problémy s pamětí a myšlením.


U lidí, kteří udělali při úvodních čichových testech nejméně čtyři chyby, byla o 50 procent větší pravděpodobnost, že se u nich rozvinou problémy, než u lidí, kteří neudělali více než jednu chybu. Problémy s rozpoznáváním vůní znamenají také vyšší riziko, že se středně těžké cognitivní problémy rozvinou v Alzheimerovu chorobu.


Vedoucí studie Robert Wilson z chicagské univerzity ale uklidňuje, že snižující se schopnost rozpoznat pachy a vůně ještě není důvod k panice. Příčinou mohou být polypy v nose nebo zánět nosní dutiny a je třeba se poradit s lékařem.


Na druhou stranu když má člověk vyššího věku stále dobré čichové schopnosti, je to velmi dobré znamení, soudí vědci ve studii, která byla zveřejněna v pondělí v odborném časopise Archives of General Psychiatry.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Martin B. (Út, 24. 7. 2007 - 22:07)
No a vidíte. Já po 10 letech zkušenosti s péčí o seniory, kteří si NEUSTÁLE stěžují tu na divně páchnoucí mléko, tam na vánoční cukroví páchnoucí po klihu, tuhle zase na "chemické citrony" tamhle jim levandulové mýdlo páchne po dehtu, ne-li něčem horším...tvrdím totéž, co uvádí článek a zatím jsem za to dostal akorát několik pokárání od šéfiků a stížnosti seniorů a jejich rodin už ani nepočítám:(
Prostě, v Česku lze jen 2 věci, držet krok a hubu:(
Jenda (Út, 24. 7. 2007 - 22:07)
Máte pravdu. Seniorům často "nevoní svět jako zamlada" a já také tvrdím, že to není změnou jeho kvality:)
Bořek stavitel (Út, 24. 7. 2007 - 23:07)
Svět ve střední Evropě je postavenej na hlavu. Alzhajmrák se základkou poroučí zdravýmu s VŠ, podle chutí seniorů se dělají normy na žrádlo, chování mladých lidí s rodinami je poměřováno logikou mozků oslabených chorobami stáří, každá adresná kritika seniora je automaticky považována ne za pomoc, ale za hulvátství...aspoň tady že o nich někdo napíše pravdu. Díky za odvahu. Taky pečuju z povolání a občas, no, raději bych prováděl eutanazii:) V polepšovně s dozorem nad 30 malejma hnědočechama jsem se cítíval bezpečněji. Tam mělo násilí ze strany člověka v péči aspoň nějakou logiku a nebylo tak hnusně ukřivděné a plačtivě podlézavé. A hlavně, hledalo se řešení a našlo se, aspoň někdy.Když do toho nekecali lidi v tísni ani jeden takovej motejl:) U seniorů na lidském smetišti není k hledání řešení a jakékoliv výchvoné péči důvod. Prostě ta zášť a hnus se časem vyřeší pohřbem:)
pro Bořka stavitele (St, 25. 7. 2007 - 22:07)
Tak doufej, že z tebe nebude nikdy senior, protože bys někde mohl potom narazit na dalšího Bořka stavitele. Ví bůh, že jeden jako ty je ažaž.
jakubík (St, 25. 7. 2007 - 22:07)
Anonyme, doufej, že narazíš na stejně moudrého jako seš Ty:)Podepsat se to neumí a číst asi taky ne, ale kopírovat obecná moudra bude do celého webu:)Koho mě to jen připomíná...
Že ty budeš ombudsman, hochu!
Já doufám, že kdyby se u mně projevila některá z chorob stáří,což mě vzhledem k mému důchodovému věku hrozí, tak mě nepřipraví o zbytky soudnosti a budu schopen uznat, že nejsem Bůh, ale jen člověk a že forma "soucitu", která je mně českými médii a různými "ochránci" jako seniorovi projevována, je víceméně falešná a motivována touhou po získání dědictví (a ošizení oprávněných dědiců, pochopitelně), potřebou vytvořit si zisk na někom, kdo už se nemůže adekvátně ohradit, nebo jen bezduchým a tlamatým diktátem Havlistánu...Protože tak to v tomto státě, kde je demokracie podřízená diktátu menšin a nátlakových skupin, bývá a bohužel ještě dlouho bude.
starýkmet (Čt, 7. 2. 2019 - 02:02)
Je to asi jednodušší než uvádí článek. Nedostatek zinku 1) vede k znecitlivění čichu, 2) je uváděn mezi příčinami Alzheimerovy choroby. Jak prosté milý Watsone.
Reklama