Poruch imunity přibývá, postihují i děti

Poruchami imunitního systému se zabývá medicínský obor imunologie.

Problémy s imunitou často postihují také nejmenší populaci a řadu dětských pacientů lečí odborníci v novojičínské nemocnici.

„Veškerá tato problematika se netýká jen dospělých, ale i dětí a to už od časného kojeneckého věku. V naší nemocnici se věnujeme diagnostice a léčbě těchto nemocí na ambulanci dětské alergologie a imunologie a dětské plicní ambulanci, kam dochází i ti nejmenší s projevy různých potravinových a inhalačních alergií, atopického ekzému, průduškového astmatu,” říká MUDr. Anežka Dědková z ambulance alergologie a klinické imunologie Nemocnice AGEL Nový Jičín s tím, že velmi často se setkáváme s pojmem „často nemocné dítě“. „V těchto případech provádíme základní imunologické vyšetření, v terapii používáme běžné imunomodulátory a snažíme se jejich potíže zmírnit, popřípadě zcela vyřešit. Pokud odhalíme závažné imunodeficity, tyto pacienty pak svěřujeme do péče specializovaných center,upřesňuje odbornice.

Imunologie se zabývá strukturou, funkcí a především poruchami imunitního systému, který je důležitou součástí našeho organismu.

Imunitní systém zajišťuje obranyschopnost našeho těla a chrání jeho integritu. Imunita rozpoznává škodlivé od neškodného a chrání tělo proti cizorodým látkám ze zevního prostředí. Mimo to se stará o toleranci vlastní tkáně a zároveň odstraňuje staré, poškozené a dokonce i nádorově změněné buňky.

„Mezi základní poruchy imunitního systému patří snížení jeho funkce - imunodeficience. Rozlišujeme ji vrozenou nebo získanou v průběhu života. Ať už jde o poruchu funkce na úrovni protilátek nebo buněčné imunity, popřípadě jde o kombinované poruchy, výsledkem je zvýšená náchylnost k různým infekcím a častá nemocnost,” vysvětluje lékařka.

Pokud imunitní mechanismy nefungují správně, mohou vznikat přecitlivělosti na běžné  látky v našem okolí a vzniká alergie. „Když se imunita obrátí proti buňkám vlastního těla, může vzplanout jedno ze širokého spektra autoimunitních onemocnění.  Výskyt těchto poruch imunity má v naší populaci rostoucí tendenci,” uzavírá téma MUDr. Anežka Dědková.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (16)

 • Obrázek uživatele Milan Fikar
  Milan Fikar (anonym)

  Alergie, imunita a imunitní zdravotní potíže se dnes spojují se stresem a jejich léčení se spojuje se stravou ( se zdavou? stravou). Co však na to psychosomatika? Máme ve společnosti zdravé vztahy? Co matka v požehnaném stavu? Nestresuje se pro nevhodný partnerský vztah.?Co její původní rodina? Je pro nastávající maminku vhodným žívotním vzorem? A to jsme u psychosomatiky dítěte před jeho narozením. Jak asi potom fungují vztahy mezi vychovávateli jak dítě roste. Už kdysi jsem řekl v televizi: "Neléčme neplodnost, léčme rodinu" Chceme-li zdravé potomky, bez zdravých vztahů v rodině to nepůjde. Nezdavé, podvědomé emoce nesou nemoce!!!

  Kvě 03, 2022
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Potřebovala bych zlepšit svoji imunitu a obranyschopnost. Jak na to?

  Čer 06, 2022
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Jste často nemocná? Já jsem byla hodně a opravdu často na hromadě. Zkoušela jsem i pár doplňků stravy pro lepší imunitu, ale dlouho jsem s tím neměla moc úspěch. Pomohlo mi však ,když jsem začala pravidelně brát doplněk obsahující vitální houbu. Tohle se ale hodně používá hlavně v čínské medicíně. U nás ten doplněk dělá česká firma, a tak jsem k tomu měla důvěru a vyzkoušela jsem. Pomohlo mi to k lepší imunitě.

  Čer 12, 2022
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Tak to jsem se teda musela podívat, co to ta vitální houba je. Docela dost by mě to zajímalo víc, kde to kupujete?

  Čer 14, 2022
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Pokud se o tom chcete dozvědět víc, tak se podívejte i na stránky toho výrobce mycomedica. Já kupuji doplněk stravy Reishi. Jsem opravdu spoko, protože je to přírodní cesta jak být odolnější proti nemocem.

  Čer 17, 2022
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  Pořád tak nějak přemýšlím o tom, zda má cenu brát vitamín C nebo ne? Pomáhá to určitě k lepší imunitě nebo je to třeba opravdu jen placebo?

  Zář 09, 2022
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Smysl to určitě má, protože tělo je pak odolnější proti nemocem a celkově budete mít lepší imunitu. Pokud ho však nechcete brát jen tak, tak se vyplatí brát vitamín C s liposomálním vstřebáváním.

  Zář 15, 2022
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  Takže to je nějaký doplněk stravy, který obsahuje vitamín C s liposomálním vstřebáváním nebo jak to přesně myslíte?

  Zář 18, 2022
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Co dáváte dětem na imunitu o čem můžete říct, že to opravdu pomohlo?

  Zář 19, 2022
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Ano, je to doplněk stravy ENEREX JOINT RX , dá se koupit u enerex-vitaminy .cz Pomohlo mi to rychle a jsem za to opravdu strašně moc ráda.

  Zář 21, 2022
 • Obrázek uživatele Adéla
  Adéla (anonym)

  Tak hlavně dětem by se neměly cpát vitamíny, co jsou plné chemie. K dostání je spoustu přírodních doplňků na podporu imunity, které jsou vhodné pro děti, tak nevím, proč raději nesáhnete po něčem takovém, co tělo nezatěžuje.

  Zář 30, 2022
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Já si myslím, že moje imunita v poslední době nestojí za moc. Potřebovala bych poradit. Jak se starat správně o imunitu a udržovat ji v co nejlepší formě?

  Lis 22, 2022
 • Obrázek uživatele Jiřina
  Jiřina (anonym)

  Pokud si chcete imunitu udržovat v co nejlepší formě, tak je nejlepší se o sebe správně starat. Hlavně dobře jíst, pravidelně spát a doplňovat všechny potřebné živiny, které organismu po svoji správnou funkci potřebuje.

  Lis 23, 2022
 • Obrázek uživatele Kiara
  Kiara (anonym)

  Pro imunituje též dobré jíst ovoce spadlé ze stromy - jen ho otřít a sníst - určité půdní bakterie jsou pro organismus prospěšné. Podobně jsou zdraví lidí, co dělají s půdou.

  Lis 23, 2022
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  A co myslíte přesně tím všechny potřebné živiny?

  Lis 24, 2022
 • Obrázek uživatele Jiřina
  Jiřina (anonym)

  Například tkáňové soli. Začala jsem je pravidelně užívat. Našla jsem je díky kamarádce na stránkách letokruh .com Ona je užívá už delší dobu a je taky spokojená.

  Lis 25, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama