Reklama

Pomůže umělá inteligence získat lékařům čas na pacienta?

Stále větší počet povinností v oblasti zdravotnické dokumentace se stává realitou českého zdravotnictví. Lékaři jsou často zahlcováni narůstajícím objemem administrativy. Ta jim bere potřebnou energii a čas, které by mohli věnovat svým pacientům.

Proto společnost CompuGroup Medical přichází s řešením, jak lékařům tyto povinnosti zjednodušit, a to pomocí umělé inteligence. Navazuje tím na své předchozí aktivity v této oblasti a pokračuje v naplňování dlouhodobé vize plně elektronizovaného zdravotnictví, kde jsou data uložena bezpečně, ve strukturované podobě a rychle dostupná oprávněným osobám.

Komunikace a výměna informací o zdravotním stavu pacienta je v současnosti realizována především prostřednictvím dat ve formě psaného textu v elektronické podobě, například se jedná o lékařskou zprávu. Jednotliví účastníci léčebného procesu, jako jsou lékaři, ambulantní specialisté, nemocnice, zdravotní pojišťovny a mnozí další, tak při péči o zdraví pacienta pracují s velkým množstvím dokumentů. Všechny tyto zdravotnické dokumentace musí lékař přečíst, najít v nich podstatné informace o stavu pacienta, přenést je do vlastních záznamů, popřípadě zadat do specializovaných nástrojů pro další použití a také z nich stanovit diagnózu. Umělá inteligence tak může zastat právě tento prvotní proces analýzy textu a přiřazování významu jednotlivým položkám . Software s jejími prvky porozumí psanému textu podobně jako člověk, vybere podstatné údaje pro lékaře, najde mezi nimi souvislosti a z dlouhých textů sestaví strukturovaná data. Pokud má lékař navíc ambulantní zdravotnický software, dokáže umělá inteligence dokonce tyto informace přepsat do záznamů lékaře nebo vložit do správných kolonek ve specializovaných nástrojích pro podporu léčby.

„Nestrukturované textové zápisy v dokumentaci pacientů, jejich duplicity a nutnost ručního vyhledávání informací o zdravotním stavu zdržují práci zdravotníků. Díky využití umělé inteligence bude lékař méně zatěžován povinnou administrativou a tím může více času věnovat péči o zdraví pacienta,“ vysvětluje Vladimír Přikryl, generální ředitel CompuGroup Medical ČR, a doplňuje: „S takto uspořádanými informacemi lze rovněž dále efektivně pracovat a více je vytěžit například v podobě statistik, reportů či při přípravě zúčtovací zprávy pro pojišťovny, jelikož umělá inteligence nahraje do zdravotnického softwaru i data, která má lékař čas pouze přečíst a dál s nimi nepracuje.“

První komponenty s prvky umělé inteligence HarveyX spustí CGM v červenci letošního roku. V současné chvíli jsou oslovováni lékaři pro spolupráci na tomto pilotu. Zapojit se mohou i další zájemci z řad lékařské veřejnosti, stačí kontaktovat společnost CompuGroup Medical ČR.

Reklama

O skupině CompuGroup Medical SE
CompuGroup Medical je jednou z předních světových společností zaměřených na eHealth. S celkovými příjmy okolo 550 milionů eur jsou její softwarové produkty navrženy tak, aby podporovaly všechny odborné a organizační činnosti v lékařských ordinacích, lékárnách, laboratořích a nemocnicích. Informační služby pro všechny subjekty zapojené do procesu poskytování zdravotní péče a sdílení elektronických zdravotních záznamů přispívají k bezpečnější a efektivnější péči o pacienty.

Služby CompuGroup Medical jsou založeny na unikátní zákaznické síti více než 400 000 lékařů, zubních lékařů, nemocnic, lékáren a dalších poskytovatelů služeb. Se zastoupením v 19 zemích a se zákazníky ve 40 zemích po celém světě je CompuGroup Medical společností s jedním z nejvyšších pokrytí mezi poskytovateli služeb elektronického zdravotnictví. Přibližně 4 300 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců podporuje inovativní řešení pro stále rostoucí požadavky zákazníků na systém zdravotní péče.

O společnosti CompuGroup Medical Česká republika
Společnost CompuGroup Medical Česká republika vznikla v roce 2009 fúzí softwarových firem, jejichž vlastníkem byla mateřská společnost CompuGroup Medical. Vizí společnosti je plně elektronizované zdravotnictví. Společnost je lídrem tuzemského trhu ambulantních informačních systémů. Poskytuje rovněž softwarová řešení pro nemocnice a laboratoře. S jejími produkty a službami jsou lékaři spokojeni, což potvrzují pravidelné průzkumy. Vnímají ji jako společnost, která je flexibilní, inovativní, zajímá se o problémy a potřeby lékařů a v konečném důsledku jim usnadňuje život. Na pobočkách v Praze, Brně, Pardubicích a Ústí nad Orlicí pracuje 110 zaměstnanců. Společnost CompuGroup Medical Česká republika je od května 2012 členem ICT Unie.

O projektu HarveyX
Projekt HarveyX, který je vyvíjen řadu let ve spolupráci s předními odborníky ve zdravotnictví, pracuje s nestrukturovanou částí zdravotní dokumentace. Informace v této dokumentaci dokáže přečíst a v kontextu vyhodnotit jejich obsah. Takto zpracovaná data dále poskytuje k dalšímu použití například pro automatickou detekci DRG, klinické varování vzniku nozokomiálních nákaz, pro účely srovnání procesů péče o pacienty mezi zdravotními zařízeními nebo pro oblast odborného výzkumu. V neposlední řadě HarveyX dokáže identifikovat informace o pacientech jako je jejich anamnéza, krevní skupina, alergie, medikace apod.

Reklama

Komentáře

Reklama