Reklama

Podezření na hemoroidy je nutné vyšetřit

Polovina lidí po šedesátce má hemoroidy, mnozí o tom ale nevědí. Žilní uzly ve spodní části konečníku je totiž začnou trápit, až když se zanítí a zvětší. Při podezření na hemoroidy by člověk měl navštívit lékaře a nezaleknout se nepříjemného vyšetření konečníku. Jedině tak je možné vyloučit, že potíže způsobila rakovina.

Hemoroidy se nejčastěji projevují proužky krve na toaletním papíru, bolestivou a krvavou stolicí, svěděním konečníku či nepříjemnou bulkou v něm. Základní příčinou vzniku hemoroidů je námaha při pohybech tlustého střeva, tím stoupá tlak na žíly v konečníku. Hemoroidy mívají lidé, kteří v práci stále sedí, nebo naopak tráví celou pracovní dobu vestoje. Riziko zvyšuje vrozená slabost žilních stěn, mnohdy spojená s křečovými žilami na nohou. Častěji trápí hemoroidy těhotné a lidi s nádory v oblasti pánve.

Vyšetřením stanoví lékař rozsah nemoci. Prstem prohmatá konečník a rektoskopem prohlédne jeho povrch. Kolonoskopie mu umožní prohlédnout celou dolní část trávicí trubice, konečník a tlusté střevo. Od ledna 2009 bude platit Všeobecná zdravotní pojišťovna screeningové vyšetření kolonoskopem lidem nad 55 let, kteří nemají žádné potíže.

Hemoroidy se obvykle zklidní koupelemi v odvaru z dubové kůry, pomáhají také čípky nebo speciální masti. Obsahují účinnou látku pro obnovu a posílení funkce žil v konečníku a látku zmírňující bolest. Prodávají se v lékárnách bez receptu.

Lidé trpící hemoroidy by měli dodržovat zdravou životosprávu. Měli by jíst hodně ovoce a zeleniny, celozrnné pečivo, luštěniny, více vitaminu C s bioflavonoidy a dodržovat pravidelný pitný režim - nejméně osm sklenic vody denně. Zvýšenou pozornost by měli věnovat hygieně konečníku.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama