Počítač: zlo pro vaše oči?

Máte po dlouhodobém zírání do monitoru oči suché, podrážděné a unavené? Nejste sami – podle výzkumů Americké optometrické asociace si na podobné potíže stěžuje až 75 % uživatelů počítačů. Co proti tomu můžete dělat?


Práce na PC je pro oči velmi namáhavá. Čteme-li text na papíře, náš pohled směřuje dolů a víčka jsou přivřená. Při pohledu do monitoru se ovšem díváme přímo před sebe, oči jsou široce rozevřené a dochází k jejich rychlejšímu vysychání. Zvýšená únava a podráždění očí navíc postupně vede i ke zhoršenému soustředění, bolestem hlavy a krční páteře a dalším potížím.

Negativní roli přitom hraje i nevhodné osvětlení pracoviště. Obyčejné žárovky totiž produkují světlo s převahou žluté a červené barvy, které oči nadměrně dráždí a časem způsobují trvalé rozšíření zorniček.

Důsledkem je pak nejen únava a zhoršování zraku, ale i zvýšené riziko vzniku zeleného zákalu. Většina zářivek zase nesvítí, ale velice rychle bliká, což oči rovněž nadměrně dráždí.


Co tedy můžete pro své oči udělat?

 1. Dělejte kratičké přestávky (alespoň každých 5 minut) ? tím nejen ulevíte očím, ale podle amerických vědců rovněž zvýšíte produktivitu své práce až o 13 % (takže vás nikdo nemůže obvinit, že se flákáte).
 2. Zvlhčujte zrak ? můžete používat speciální kapky, stejného efektu však dosáhnete i častým rychlým mrkáním.
 3. Zvolte vhodné osvětlení ? ideální volbou jsou tzv. zdravé, neboli plnospektrální zdroje, které poskytují světlo velmi podobné přirozenému záření. Ty nejenže zmírňují únavu a podráždění očí, ale rovněž mají blahodárný vliv na některé oční vady.
 4. Uspořádejte si pracoviště ? monitor by měl být přímo před vámi (nikoliv na straně), ve vzdálenosti alespoň 50 cm a v takové výšce, aby byl horní řádek obrazovky ve výši vašich očí. Ulevíte nejen zraku, ale i krční páteři

Autor: Peter Sale

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele Sara
  Sara (anonym)

  Me pomaha kroutit ocima vzdy po 15 minutach prace na kompu. Jinak super je svetlikovy zabal na oci.

  Lis 11, 2009
 • Obrázek uživatele Lidka
  Lidka (anonym)

  Me pomaha kroutit ocima vzdy...A jak si ten světlíkový zábal děláš?

  Lis 11, 2009
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Počítač: zlo pro vaše oči? No to záleží na tom, jakej používáš zobrazovač. U TV platí to samé. Pokud máš starou skleněnou kysnu a na ní navíc nastavenou nízkou frekvenci tak se vůbec nediv. Na LCD by nemělo nic bolet a to čumím na monitor z několika cm. Taky si nastav správně jas a ostrost! Pokud máš jas na max, tak to může být agresivní na oči, kor v noci (to si v místosti k tomučumení zapni nějakou lampičku) u sledování TV to samé. Nejhorší sledovat tohleto za tmy !!! Ty obrovské kontrastní světelné rozdíly dělají očím zle - to není nic nového. Takže po setměnní si rožni aspoň spořivou 4W(7W) LED spořivku v lampičce a nebudou tě bolet oči. A můžeš čumákovat hooodně dlouho bez bolení očí.

  Čer 30, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Dík za reklamu, dealerko. Radši oslepnu, než konzumovat takové sračky s módním Ginkgo.

  Zář 04, 2014
 • Obrázek uživatele Neuvěřitelný...
  Neuvěřitelný... (anonym)

  Protože není možné v...Ti dealeři opravdu už nevědí, kam se vecpat...

  Zář 04, 2014
 • Obrázek uživatele MaDi
  MaDi (anonym)

  Ocutein Ginkgo taky...Já si vezmu každý den půl tuby žvýkacích bonbonů Mentos, mají stejný tvar jako pilulky a to je to hlavní! a oči už mě nebolí, dokonce se mi na levém oku přidaly 2.5 dioptrie a na pravém celé 3! A to jsem tam měl jen 1 mínus! Takže začínám mít super zrak, kdy mi jdou oči do dioptrií v plusu! Za chvíli moje oči nahradí hvězdářský dalekohled! Blbečkové ... :-)

  Lis 07, 2014
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Ocutein Ginkgo taky...Ocutein ne, pálily mě z něho oči měla jsem navíc pocit, že tam mám písek. Reklamní trik na asi neprodejnou sračku.

  Lis 07, 2014
 • Obrázek uživatele Tarka
  Tarka (anonym)

  Pracuji u počítače, tak mě často z toho pálí oči..

  Feb 15, 2017
 • Obrázek uživatele Hmm
  Hmm (anonym)

  Doktorka je zlo, bílá strašně září.

  Feb 15, 2017
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Tak si to ztlum, ne? :-) Nemusíš si přeci svítit do očí na plný pecky - kor ve tmě! Lidi jsou fakt blbí! A nastav si to jako profil! (abys mi tady nepsal že to musíš složitě regulovat kvůli jednomu webu, nebo jedný době) Taky hodně hraje velikost monitoru a vzdálenost jak máš dalece od něho oči. Na všem tomto záleží. nejhorší když si někdo koupí monitor jako obr televizi a pak před ní čučí půl metru :-D nebo i míň.

  Feb 16, 2017
 • Obrázek uživatele Neka
  Neka (anonym)

  No já právě dělám spoustu věcí do školy na počítači a už to taky pociťuji, oči mě po chvíli bolí a je to častější.

  Feb 23, 2017
 • Obrázek uživatele Nerka
  Nerka (anonym)

  No já nechci spamovat, ale mě na oči pomáhají moc tyto kapky https://www.sleky.cz/hyal-drop-multi-ocni-kapky-10ml-1 tak můžete zkusit, třeba Vám taky pomůžou :)

  Bře 18, 2017
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Čumím do monitoru poměrně často, a nic .... Pokud máte LCD a frekvenci min 60Hz (což asi určitě) tak no problém. Uberte si spíš jasu - je to ostré pokud to máte na max. Pokud bolí oči, stačí ubrat jas.

  Bře 18, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama