Planých neštovic letos výrazně přibylo, s opičími neštovicemi to nesouvisí

V první polovině letošního roku bylo v Česku nejvíce případů planých neštovic za posledních deset let. Lékaři jich nahlásili 42.000 případů, skoro devětkrát více než loni.

Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ohledně šíření infekčních nemocí. V květnu se v ČR objevily také první případy tzv. opičích neštovic, do dneška jich je celkem devět, jde ale o jiný virus a nákazy spolu nesouvisí.

"Vyšší výskyt onemocnění je pozorován ve dvou až čtyřletých cyklech, kdy doroste nová generace vnímavých dětí," uvedl SZÚ v doporučení pro lékaře, jak nemoci od sebe rozpoznat. "Nižší výskyt planých neštovic v loňském a předloňském roce bude pravděpodobně souviset jednak s vyšším výskytem tohoto onemocnění v roce 2019 a rovněž se zavedenými protiepidemickými opatřeními kvůli onemocnění covid-19," napsal.

Současnou situaci odborníci ze SZÚ nepovažují za nijak výjimečnou. V letech před epidemií bylo nakažených obvykle mezi 20.000 a 38.000. Dosud nejvíc jich za první pololetí bylo v roce 2014 (38.368) a následoval předcovidový rok 2019 (37.388).

Plané neštovice se nejčastěji vyskytují u dětí, často si je přinesou z hromadných zařízení, například školky či školy. Česká lékařská komora již v květnu upozornila na to, že prodělání planých neštovic před nákazou těmi opičími nechrání, protože jde o jinou nemoc. "Opičí neštovice nemají virologicky nic společného s planými neštovicemi, tedy varicelou, které jsou vyvolány herpetickým virem varicella zoster," uvedla na webu.

Opičí neštovice jsou příbuzné s pravými neštovicemi, smrtelnou nemocí, kterou se díky objevu vakcíny podařilo vymýtit. Očkování bylo proto ukončeno v 80. letech.

První případy opičích neštovic se mimo země jejich běžného výskytu začaly objevovat v polovině května. V ČR se nákaza objevila koncem května a do minulého týdne jich hygienici evidovali osm, všechny v Praze. Dnes však SZÚ informoval, že se objevil devátý případ opičích neštovic, opět z Prahy.

Pro určení, zda je o možnou nákazu, SZÚ lékařům doporučuje, aby zjišťovali, zda pacient pobýval v oblastech střední a západní Afriky, kde se opičí neštovice i dříve běžně vyskytovaly, nebo pobýval v některé ze zemí Evropy či severní Ameriky, kde se teď nově objevily.

Ptát by se podle doporučení měli také na kontakt s africkými zvířaty nebo s osobami s příznaky, jako je horečka, bolest hlavy nebo typická kožní vyrážka, která se objeví nejdříve na obličeji a pak se šíří na další části těla. Rizikovou skupinou jsou zejména muži mající sex s muži, ve které se podle odborníků zatím objevila převážná část případů.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama