Reklama

Otékáte? Příčinou může být stávkující lymfa

Lymfa, mnohdy nazývána také mízou, je nenápadná bílá tekutina tvořící základní prvek lymfatického systému.

Přestože ji vidíme prakticky pouze v případě nepatrných odřenin, je pro naše tělo nepostradatelnou součástí plnící hned několik životně důležitých funkcí. Pokud dojde k narušení lymfatického systému a ke snížené průchodnosti mízy organismem, vzniká záhy řada zdravotních komplikací, které mohou při nedostatečné pozornosti vyvolat i velmi vážná onemocnění. Zaměřte se proto na své tělo a naučte se rozpoznat, kdy již systém nepracuje naplno. 

Složením je lymfa podobná krevní plazmě, obsahuje však méně bílkovin a vzniká v mezibuněčných prostorách z tkáňového moku. Přestože je jí v těle dospělého člověk téměř dvakrát více než krve, necirkuluje v uzavřeném oběhu, ale je odváděna do žilního systému postupně se spojujícími lymfatickými cévami. Její hlavní funkce spočívá ve filtraci škodlivých látek, které při správné funkčnosti odvádí z těla přirozenou cestou. Dochází-li vlivem nadměrného stresu, špatné životosprávy nebo konzumací nekvalitní stravy k častému přetížení lymfatického systému, reaguje na to naše tělo ztrátou přirozené obranyschopnosti. Tím se stáváme více náchylní k infekčním chorobám, trápí nás častá únava, otoky nohou, ale i břicha nebo kloubů a svalů, a přidat se mohou také dechové obtíže bez jasné příčiny. Bohužel i akné, celulitida nebo zažívací problémy může mít na svědomí stávkující lymfa. Jak tedy správě pečovat o lymfatický systém, abychom zachovali její přirozenou očistnou funkci organismu a vyvarovali se tak nepříjemným zdravotním komplikacím?

Nečekejte na první příznaky
Představte si lymfatický systém jako kanalizační síť, kterou je denně odváděn odpad. Aby nedocházelo k zanesení trubek, je nutné tuto síť čistit. A stejně tak je nutné čistit lymfu a udržovat celý lymfatický systém zcela průchodný. Vyplatí se proto myslet na preventivní opatření a nečekat na první příznaky počínajícího zdravotního problému, jehož léčba mnohdy vyžaduje lékařský zásah.
Základem prevence je vyvážená životospráva s dostatkem spánku, relaxace a odpočinku. Sportovních aktivit se však nevzdávejte, pouze se zaměřte na pohyby, které jsou tělu více přirozené, zejména na chůzi nebo jógu. Nezapomínejte také na pestrý a lehký jídelníček, jehož skladbu zaměřte na co „nejčistější“ potraviny bez zbytečných chemických aditiv a umělých sladidel, jež organismus pouze zbytečně zatěžují. Samozřejmostí je také dostatečný pitný režim, který lze doplnit o bylinkové čaje s echinaceou, svízelí, pampeliškou nebo vřesem napomáhajícími k pročištění lymfy.
Kdy je nutné, svěřit se do péče odborníka?
Nejúčinnější variantou pro rozproudění lymfy je lymfodrenáž neboli masáž specializující se přímo na problematiku lymfatického systému. Ta napomáhá zprůchodnit povrchové lymfatické cévy a tím zajistit lepší odtok škodlivin z těla. Její výhodou je také estetický efekt, kdy můžeme jejím prostřednictvím dosáhnout zmenšení nepříjemných otoků i nelichotivé celulitidy. V současné době se setkáváme se dvěma druhy lymfodrenáže - přístrojovou a manuální. První zmíněná je vhodná především pro osoby, které masáž vyhledávají pouze preventivně pro udržení správně fungujícího systému. Proto pokud se již s otoky potýkáte, volte vždy lymfodrenáž manuální prováděnou proškoleným odborníkem, který dokáže správnou kombinací hmatů a tlaku v určitých bodech na těle lymfu zaktivovat a zajistit její bezproblémový průchod. Je však nutné počítat i s možnými kontraindikacemi, vždy se proto poraďte o vhodném postupu se svým ošetřujícím lékařem.
Pomoci může i sprcha nebo enzymoterapie
Vhodnou prevencí, kterou lze provozovat i v případě již akutního onemocnění končetin lymfedémem, je stimulace lymfatického systému střídáním teplé a studené vody. Vždy je však nutné postupovat od chodidel směrem k pasu, což je přirozený směr proudění mízy. Pokud si tuto metodu osvojíte a zařadíte ji dlouhodobě do svého každodenního harmonogramu například v rámci večerní koupele, napomůže vám ke zmírnění projevů celulitidy. Výbornou alternativou k léčbě recidivujících otoků je také enzymoterapie, která obnovuje průchodnost cév a napomáhá odstranění nežádoucích bílkovinných látek, čímž zároveň tlumí zánětlivé procesy v těle. Pokud navíc zkombinujete užívání enzymů s některou z fyzioterapeutických metod, například výše zmíněnou lymfodrenáží, cvičením nebo zábaly, dosáhnete tak komplexní léčby s největší šancí na úspěšné vyléčení.

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama