Reklama

Omládněte v máji

Měsíc květen je spojován s láskou, sexem, smyslností. Je to též doba obnovy, regenerace,očisty a omlazení. Je ve znamení Býka, který je symbolem zdatnosti, síly a smyslu pro zemskou harmonii a zdravost.

Abychom energii tohoto měsíce nejlépe využili, měli bychom chodit na časté procházky. Pozorováním dějů v přírodě můžeme lépe porozumět naší podstatě a přirozenosti.


Ranní procházka v rose má navíc omlazující účinky. Pro ty nejodvážnější je doporučováno koupání v proudící vodě před východem slunce s následným protíráním a promasírováním pokožky celého těla.

 

Pokud budeme v tomto období přehnaně pracovat a nevěnovat se svému tělu a odpočinku, budeme trpět jarní únavou a projeví se u nás proces stárnutí. Na druhé straně nesmíme upadnout ani do stavu lenosti, netečnosti a vulgárnosti,což je odvrácená stránka Býka. Spíme zásadně při otevřeném okně.

 

Květen je ideálním obdobím pro pročišťování organismu několikadenním půstem, kdy jíme pouze ovoce či zeleninu nebo pijeme ovocné či zeleninové šťávy. Nejideálnějšími jídly pro běžnou denní stravu jsou zeleninové a bylinné polévky, tmavý chléb a obiloviny.Luštěniny v teplém období přestáváme jíst. Jíme méně a užíváme co nejvíce saláty, které minimálně solíme a kořeníme. Vaříme co nejméně. Převahu našeho jídelníčku má tvořit čerstvá a syrová zelenina a ovoce.

 

Podle učení mazdaznanu, které ve druhé polovině 19. století sestavil německý lékař O.Z. Hanisch na základě svých studií mezi potomky indoevropských Iránců se v měsíci květnu doporučuje konzumace následujích druhů zeleniny:

 

Reklama

Čerstvý hrášek, šťovík, pažitka, kapusta a špenát mají v tomto čase povzbuzující účinky na náš organismus.

Hlávkový salát a řeřicha působí pozitivně na játra.

Pečená cibule stimuluje nervový systém.

Chléb se syrovou cibulí je proti nespavosti.

Jemně sekaná cibule s pažitkou a petrželí má být prevencí nervové sklíčenosti.

Čerstvá karotka s kmínem a anýzem odstraňuje střevní parazity.

Syrová mladá vodnice s cibulí a ředkvičkou je pokrm, po kterém zbělí pokožka, a jako hlavní jídlo má protinádorové účinky.

 

Špenát a pampeliška působí na jaterní a zažívací potíže.

Chřest,čerstvý hrášek, máta a pastyňák posilují oslabené ledviny.

Rebarbora je projímadlo, čistí pleť a je účinná při zažívacích potížích a nemocných játrech.

 

Pro astmatiky je v této době vhodný hrášek s mrkví a piniemi.

Jahody napomáhají dobrému trávení, se smetanou krášlí pleť a ušlehané s vejcem zlepšují činnost jater a ledvin.

 

Takže se mějme rádi a ať zase trochu omládneme....

 

Autor: mk, čerpáno z knihy Mazdaznanská sebeléčebná typologie (Doležal,Hermanová)

Reklama

Komentáře

Reklama