Odborníci doporučují omezit hormony v prevenci řídnutí kostí

Náhradní léčbu hormony v prevenci řídnutí kostí u žen nad 50 let by lékaři měli předepisovat méně. Podle evropských studií Women's Health Initiative a Million Women Study zvyšují estrogeny riziko rakoviny prsu a dělohy. V kombinaci s progestinem riziko nádorů prsu dále roste, ale klesá riziko nádorů dělohy. Léčba navíc nechrání před nemocemi srdce a cév, jak se dosud předpokládalo. ČTK to řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Věra Černá.

Zjištění evropských odborníků by podle ní nemělo pacientky vyděsit. Nemusejí se okamžitě vydávat ke svému lékaři, aby jim léčbu vysadil. Stačí, když se poradí při další pravidelné návštěvě. Pro některé ženy totiž bude doplňování hormonů, jež si už tělo neumí vyrobit, vhodné i nadále. "Náhradní léčbu by měly mít ženy krátkodobě a v co nejmenší dávce," upřesnila Černá.

Státní ústav pro kontrolu léčiv v těchto dnech informuje o nových doporučeních všechny lékaře.

"Riziko stoupá po pěti letech užívání hormonů a vrací se na původní úroveň pět let po ukončení léčby," uvedla Černá. Z tisíce žen od 50 do 65 let bez hormonální léčby se nádor prsu objeví v průměru u 32. Při pětileté léčbě estrogeny je to o jeden až dva případy více a při desetileté léčbě dalších pět navíc.

Podle evropských doporučení mohou mít hormony dlouhodobě jen ty ženy, jimž na prevenci osteoporózy nezabírá nic jiného. Zdravé ženy bez obtíží přechodu, jako jsou návaly horka, deprese a noční pocení, by hormony užívat neměly.

V České republice je 1,8 milionu žen po menopauze, kdy jejich tělo již nevyrábí potřebné ženské hormony. Minimálně třetina je akutně ohrožena osteoporózou. Hormonální terapii užívá déle než rok asi polovina postižených žen, déle než pět let třetina.

Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele moni
  moni (anonym)

  Zajímalo by mě,prosím,jak to se mnou tedy bude,když užívám na štítnou žlázu hormony-letrox.Hrozí mi také řídnutí kostí?Začala sem brát hormon začátkem tohoto roku,je mi 32let.Děkuji za odpověď.

  Kvě 13, 2008
 • Obrázek uživatele Jaroslava
  Jaroslava (anonym)

  Mě doporučil můj ošetřující lékař při klimakteriu ať si koupím a užívám Elli meno Osteo. Jak už je patrné z názvu, tak pomáhá proti řídnutí kostí a případné osteoporóze, která je častá u klimakteria, zkuste se kouknout na www.ellimenoosteo.cz

  Feb 28, 2014
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Také mám podobnou zkušenost s svým lékařem. Doporučil mi elli meno osteo forte - přírodní doplněk stravy pro potlačení příznaků klimakteria a je vhodný na řídnutí kostí, které se mi objevilo v menopauze. Veliká spokojenost s tímto produktem!

  Čer 22, 2014
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Dobrý den,asi od padesátky jsem měla dost velké problémi,dva roky jsem brala různé přírodní přípravky ale nic mě nepomáhalo nebo jen na krátko.Potom mi můj gynekolog napsal KLIOGEST,brala jsem jen půlku a byla jsem velmi spokojena.Loni jsem měla šedesát a tak jsem se ptala lékaře zda bych ho již nemohla vysadit,myslela jsem že se mi to v tomto věku již nemůže vrátit.Vysazovala jsem pomalu,ale netrvalo ani měsíc a mám opět ty samé problémy,nejhorší jsou ty návaly horka a nyní i špatně spím.Můžete mi propsím poradit.děkuji Marie

  Lis 19, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama