Reklama

Obávaná menopauza

Nárůst tělesné hmotnosti, bolesti hlavy, návaly horka, emoční nestabilita nebo třeba nespavost. To vše a mnoho dalšího představuje obávaná menopauza. Renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan ve svém komentáři objasní, proč mají Japonky menopauzu mírnější a Švédky zase dříve, jak to měli s menopauzou naši předci či jaké dietářské chyby Češky v přechodu dělají.

Japonky mají klimakterium mírnější, konzumují více ryb a sóji než Češky

V našich zeměpisných podmínkách dochází k poslední menstruaci v životě ženy v průměru mezi 49. až 51. rokem života. Nefunguje to však u všech žen na planetě stejně. Čím severněji od Česka se přesuneme, tím je nástup menopauzy dřívější. Pokud budeme brát v potaz i to, jak ženy klimakterium prožívají, jestli mírněji či intenzivněji, musíme brát částečný ohled i na barvu pleti. Ženy se světlejším tónem pleti mívají většinou příznaky intenzivnější. Intenzita v neposlední řadě závisí rovněž na stravovacích návycích ve vybrané oblasti. Krásným příkladem může být třeba Japonsko. Ačkoliv jeho část leží ve stejných zeměpisných šířkách jako Česká republika, tamní ženy se nepotýkají se stejnými klimakterickými potížemi jako Češky. Japonky totiž mají většinou ve stravě více produktů ze sóji a více nenasycených mastných kyselin, jelikož častěji konzumují rybí maso. To u nich vede ke zmírnění nepříjemných doprovodných symptomů přechodu. Nic však neplatí absolutně a bez výhrad, lidský organismus je složitý nástroj a i menopauzu tak ovlivňuje celá řada procesů a doprovodných faktorů, například genetika.

Prababičky měly menopauzu později, častěji rodily a kojily

Že menopauza není tak snadno a jednoznačně uchopitelná potvrzuje i fakt, že se v průběhu času mění doba jejího nástupu i intenzita příznaků. Naše babičky na tom byly ještě podobně jako naše matky, u prababiček a dalších předků už ale zaznamenáme změny. Jejich příčinou je s největší pravděpodobností počet dětí. Ženy tenkrát rodily častěji a hlavně déle kojily. Vzhledem k počtu dětí se tento proces opakoval poměrně často, což u těchto žen posunulo i nástup poslední menstruace, se kterou přicházely mírnější příznaky. Na druhé straně řada žen v té době tvrdě pracovala, jejich strava nebyla příliš hodnotná a tolik dětí třeba mít nechtěly nebo nemohly. Těmto ženám naopak mohla menopauza nastoupit ještě dříve, než je tomu v současnosti.

Reklama

Češky stále chybují v dietách, drží hladovky a bojují s jo-jo efektem

V posledních letech se informovanost ohledně menopauzy hodně zlepšuje, a nejen české ženy, ale i muži se více zajímají o zdravý životní styl. U Češek však stále pozoruji chyby v oblasti snižování hmotnosti, která se u řady z nich s nástupem menopauzy zvýší. Pořád se ještě setkávám se ženami, které drží takzvané hladové diety. Tedy hubnou tím, že jedí málo, nedostatečně, nebo vůbec a nedodávají tak tělu potřebné živiny, vitamíny a minerály. To následně vede k odbourávání svalové hmoty, která je hlavní aktivní spalovač energie v těle. Pak, když dietu ukončí, se tedy spaluje méně a naopak se ještě více ukládá, což vede samozřejmě ke známému jo-jo efektu. Přitom víme, že ženy s aktivnějším životním stylem a přiměřenou stravou s větším obsahem zeleniny a esenciálních mastných kyselin mívají průběh klimakteria mírnější.

Z vitamínů je vhodné doplňovat hlavně vitamín A, C, E, vitamíny skupiny B, z minerálů pak zejména magnesium, zinek, selen a mangan. Pomůže také omezení příjmu kofeinu a udržování stabilnější hladiny glukózy v krvi. Toho lze docílit například častějším jedením menších porcí hodnotných potravin s nižším glykemickým indexem, ze kterých se cukr uvolňuje pomaleji. Je také dobré redukovat příjem takzvaných rychlých cukrů v podobě čokolády a jiných sladkostí, zejména na prázdný žaludek. Tyto jednoduché cukry sice organismus na chvíli „nakopnou“, ale v konečném důsledku hladiny sacharidů více rozkolísají.

Specifickými přírodními pomocníky při potížích s klimakteriem jsou mateří kašička a pyl. V nich se totiž nacházejí jednak již zmiňované minerály a vitamíny, které mají na průběh klimakteria příznivý vliv, ale navíc jsou zde přítomné flavonoidy a fytoestrogeny, tedy estrogeny rostlinného původu. Fytoestrogeny se pak vážou na receptory pro estrogeny v těle a v podstatě tak upravují přirozený nedostatek estrogenů v přechodu. A to bez zvýšení rizika některých stavů, například vyššího rizika vzniku trombózy, embolie nebo rakoviny prsu. Na trhu existují přípravky ve formě doplňků stravy, které jsou navíc ještě obohacené o izolované fytoestrogeny z jetele a sóji. Mateří kašička, pyl a fytoestrogeny v nich obsažené působí příznivě jednak na návaly horka, pocení a další nepříjemné pocity, ale mimo jiné mohou napomáhat i s problematikou ztráty vápníku, podporovat jeho ukládání v těle a tím bojovat s rizikem vzniku osteoporózy. Pokud je žena alergická na mateři kašičku či pyl, je možné využít i samotné fytoestrogeny.

Autor: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.
 

Reklama

Komentáře

karla (Čt, 26. 3. 2015 - 22:03)
Taky mam všechny naznaky menopauzy,ale co s tim? Co mne doporučite? Nejhorší je ta nespavost a vnitřní neklid,o navalech horka ani nemluvě. V ložnici kde mame 15 stupnu a mne přepadne uzkost a navaly tepla a manžel jen kroutí hlavou. Je mne 51 let,jak dlouho to asi u mne bude? Ma doktorka mne chce napsat hormony,ale ty nechci,chtěla bych zkusit přirodni,ale jaké a jestli to teda vubec pomaha? Jen aby to nebyly jen vyhozené penize-moc jich nemame.Jenže fungovat musim,chodit do práce atd,ale ty me nevyspané noce ty mne deptaji.....
Andrejka (Čt, 2. 4. 2015 - 10:04)
Tak na vrásky bych vám doporučila kosmetiku BioAroma, na vrásky je ideální, je jemná, šetrná a skvěle se vpije do pokožky http://www.bioaromakosmetika.cz/prirodni-kosmetika/vrasky-a-starnouci-plet
Jenny (Čt, 2. 4. 2015 - 10:04)
Taky mam všechny naznaky...Já mám návaly horka už 14 let a nic mi nepomohlo. Hormony mi nedělaly dobře, nechci menstruovat do smrti. Doporučuji na nespavost večerní procházky, manžel místo kroucení očí by se měl postarat o pořádný sex. Já trpím také nespavostí, ale používám malá sluchátka do uší a v noci poslouchám malé rádijko, nebo televizi, abych nikoho nerušila.
Aja (Pá, 3. 4. 2015 - 10:04)
Karlo a nestálo by za to zjistit, z čeho pramení ten váš vnitřní neklid a úzkost? Já jsem měla období, kdy jsem se budila hrozně brzy a pak jsem celý den byla unavená, už jsem to zde psala v jiném tématu, našla jsem si kurz jogy, začala cvičit, srovnala myšlenky, oplakala své bolesti a celkově se cítím líp. A pokud nemůžu jít na hodinu cvičím podle youtube nebo http://www.jogadnes.cz/. Prosím zkuste to, ještě jsem se nesetkala s nikým, komu by to ublížilo, ale s mnoha, kterým to pomohlo.
Klara (St, 29. 4. 2015 - 14:04)
Mne osobne pomohl Menox45, vsechny priznaky menopauzy jsou ty tam, mohu jen doporucit!
Lucy (Čt, 30. 4. 2015 - 15:04)
O Menoxu jsem také slyšela. Já moc těmto "přírodním" přípravkům nevěřím. S menopauzou se potýkám už pár let a zatím mi nepomohlo nic.
To (Čt, 30. 4. 2015 - 17:04)
Já mám návaly horka už 14...měla moje mamka,šílené návaly.Nespavostí ale netrpěla,každý to má jinak.
Kája (So, 30. 1. 2016 - 12:01)
Já používám Sarapis a docela to pomáhá. Ale je drahý.
Líba (Čt, 5. 4. 2018 - 10:04)
To že je něco belgické nemusí hned znamenat kvalitu - kvalitní i nekvalitní výrobky se vyrábějí všude. U nás se lidé bojí věcí z Polska, ale oni si tam pro sebe vyrábějí kvalitní věci, jen nám sem dávají srágory, protože to často dovozci požadují, aby to bylo co nejlevnější a aby si na to mohli co nejvíc přirazit.
Maria466 (So, 15. 7. 2023 - 08:07)
Nejlepší přípravek na menopauzu - https://nplink.net/gg0iru91 som spokojná, zmiernili sa mi dosť "návaly" pri menopauze odporúčam.Je aj cena prijateľná.
ninaxx (St, 4. 4. 2018 - 12:04)
Jsem spokojená také s Menoxem - navíc mám na něj vždy nějakou slevu- takže plnou cenu jsem za něj dala snad jen poprvé. Nyní můžete zkusit slevu 50 na kod m50md
ninaxx (St, 4. 4. 2018 - 12:04)
Jo a není to žádný brak - je to Belgické
Reklama