Nové technologie ulehčují život postiženým

Ústní myš MouthMouse? Intelligent, vozík Free, aplikace Znakujte s námi nebo Záchranka - to vše usnadňuje život lidem s různými zdravotními postiženími.

Konference INSPO (Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami) je spojená s pomocí lidem s nejrůznějším zdravotním znevýhodněním už 17 let. V rámci této konference jsou každoročně představovány novinky, které jim zjednodušují život.

Konference INSPO 2018, která se bude konat 7. dubna příštího roku v Kongresovém centru Praha. Generálním partnerem konference INSPO je již popáté Nadace Vodafone.  

Myš MouthMouse® Intelligent

Před třemi lety na této konferenci měla premiéru ústní myš MouthMouse® Intelligent. Na tiskové konferenci konané 29. listopadu na Magistrátu hlavního města Prahy se novináři seznámili s její vylepšenou verzí. Česká asociace paraplegiků - CZEPA s podporou Nadace Vodafone vybavila letos těmito pomůckami spinální a spinálně rehabilitační jednotky po celé ČR.
Technologie umožňuje pacientům s postižením horních končetin ovládat náhradním způsobem počítač, tablet nebo telefon a některé vybavení pokojů (lampička, televize, zvonek na sestru, apod.). Nabízí volbu způsobu ovládání dotykem, jazykem, rty, pohybem hlavou, mimikou či hlasem.

„Noví vozíčkáři tak mohou být od začátku do jisté míry soběstační a mohou během dlouhé hospitalizace komunikovat s rodinou a přáteli, plnit studijní povinnosti nebo udržovat pracovní kontakty. Díky tomu se lépe adaptují na novou životní situaci,“ uvedla Petra Černá z CZEPA.

Revoluční vozík Free

Další technologickou novinkou, která byla na tiskové konferenci představena, je revoluční vozík Free, který je založen na samobalanční technologii známé u osobních transportérů Segway. Díky této unikátní technologii jezdí vozík jen na dvou kolech. Bez problémů tak překonává i ty nejnáročnější terény, jakými jsou chodníky s dlažebními kostkami, trávníky, lesní cesty či pláže. Snadno se ovládá a uživateli umožňuje mít při jízdě volné ruce.

Aplikace Znakujte s nám

Rodinám s neslyšícími dětmi výrazně pomáhá aplikace Znakujte s námi. V 95 procentech případů jde o slyšící rodiče. Díky aplikaci zvládnou spolu s dítětem základy znakového jazyka co nejdříve po jeho narození.  Centrum pro dětský sluch Tamtam za aplikaci získalo na letošní konferenci INSPO Cenu Nadace Vodafone Rafael za ICT inovace pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením.  

Aplikace Záchranka


Druhou aplikací, která však slouží nejen uživatelům s postižením, ale všem lidem v nesnázích, je Záchranka. Díky ní můžete v případě nouze jednoduchým způsobem kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu.

„Záchranka odešle ihned přesnou polohu a další užitečné informace, které slouží pro vaši záchranu. Spuštění tísňového hovoru je velmi jednoduché - stačí dlouze přidržet nouzové tlačítko a hovor je okamžitě přesměrován na linku 155,“ konstatoval Filip Maleňák, autor aplikace Záchranka, a dodal: „Novinkou tohoto roku je napojení na Horskou službu, což je pomoc, kterou ocení lyžaři a turisté v nesnázích.“

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama