Reklama

Nová metoda léčby Alzheimerovy choroby plně obnovila paměťové funkce

Australští vědci přišli s neinvazivní ultrazvukovou technologií, která vyčistí mozek od neurotoxických amyloidových plaků - struktur, které jsou zodpovědné za ztrátu paměti a poklesu kognitivních funkcí u pacientů s Alzheimerovou chorobou.

Jesliže osoba má Alzheimerovu nemoc, je to obvykle v důsledku hromadění amyloidních plaků a neurofibrilárních klubek.

Amyloidní plaky jsou mezi neurony a tvořeny shluky beta-amyloidových molekul, lepkavého typu proteinu.

Neurofibrilární klubka se nacházejí uvnitř neuronů v mozku, a jsou tvořeny defektními tau proteiny, které se shlukují do tlusté, nerozpustné hmoty. To způsobí, že drobná vlákna zvaná mikrotubuly, jsou zkroucená, což narušuje dopravu základních živin a organel.

Protože nemáme žádný druh vakcíny  pro Alzheimerovu chorobu - nemoc, která postihuje 343.000 lidí v Austrálii, a 50 milionů na celém světě - tak se konal závod, kdo nejdřív přijde na to, jak nejlépe odstranit seskupení vadných beta-amyloidu a tau proteinů z pacientova mozku. Nyní tým z Queensland Brain Institute (QBI) na University of Queensland přišel jako první s docela slibným řešením na odstranění.

Reklama

V publikaci v Science Translational Medicine tým popisuje techniku zaměřeného terapeutického ultrazvuku, který neinvazivně přenáší zvukové vlny do mozkové tkáně. Tyto velmi rychle oscilující zvukové vlny jsou schopny lehce otevřít hematoencefalickou bariéru, což je vrstva, která chrání mozek proti bakteriím, a stimulovat mikrogliálních mozkové buňky k aktivitě. Microgliální buňky jsou v podstatě odpad odstraňující buňky, takže jsou schopny vyklidit toxické shluky beta-amyloidu, které jsou zodpovědné za nejhorší příznaky Alzheimerovy choroby.

Zprávy týmu hovoří o plné obnově paměti u 75% testovanýcht myší s nulovým poškození okolní mozkové tkáně.

“Jsme velmi nadšeni touto inovací léčení Alzheimerovy choroby bez použití léků,“ řekl jeden z týmu, Jürgen Götz.

Tým se chystá na zahájení zkoušek u vyšších zvířat jako jsou ovce, a doufá, že pokusy na lidech proběhnou v roce 2017.

Můžete slyšet ABC rozhlasový rozhovor s týmem zde.

Reklama

Komentáře

Lépe (St, 29. 4. 2015 - 20:04)
s Parkinsonem trochu vylít než s Alzheimerem zapomenout vypít.
okoucho (So, 2. 5. 2015 - 13:05)
Do Alzheimerovy choroby může přijít jen ten, který má 1.starší cévy, 2.časté stavy depresí, 3.a nedostatek vitamínu D, 4. který dopraví vápník do mozku.
Vápník je protikřečový prvek, uvolní v depresích stažené cévy, krev může proudit a mozek je patřičně vyživován. V opačném případě dochází podvýživě mozku, předčasnému odumírání a snižování funkcí. Depresivní stav mozku nedovolí odvádění balastních látek ven. Vzniká mozkový hřbitov - a jen jeho vyčistění dává naději na uzdravení.
O vitamínu D se říká, že je to "slunce v duši", které chrání před vánočními depresemi a jarní únavou. Bezplatně se získá ze sluníčka a ukládá se v těle do zásoby. Také koupíte v lékárnách pro zimní měsíce.
Reklama