Nemocný virózou nepotřebuje návštěvu lékaře

Virová infekce dýchacích cest, která se projevuje rýmou, pálením v krku, kašlem, ale nikoli horečkou jako chřipka, má inkubační dobu jeden až tři týdny. Chřipka propuká již za několik hodin po nákaze a provázejí ji vysoké teploty. Novinářům to řekl praktický lékař Oldřich Koberec.

Spouštěcím mechanismem virózy bývá nadměrná únava, emoční labilita či stres. Tyto stavy jsou nebezpečnější než nachlazení. Ženy jsou k viróze náchylnější uprostřed menstruačního cyklu.


Nemocný virózou nepotřebuje návštěvu lékaře. Postačí, když si sám naordinuje acylpyrin nebo paralen a přípravky na odkašlávání. V současné době jsou v lékárnách volně k dostání kapky a klasické tablety usnadňující vykašlávání hlenu. V USA je moderní léčit virózu megadávkami vitaminu C, které se opakují po čtyřech nebo pěti hodinách.


"Někdo se s virózou vypořádá za dva dny, někdo ji přechodí, někdo musí ulehnout. U někoho se projeví jen oparem na rtu. Její průběh je velmi individuální. Je však nakažlivá po celou dobu trvání," řekl Koberec. Více než kašel a rýma nemocného s virózou mnohdy trápí pocit psychického vyčerpání a únavy. Řada zaměstnavatelů umožňuje pracovníkům být doma tři dny a virózu vyležet bez návštěvy lékaře a bez pracovní neschopenky.


S nekomplikovanou virózou se rychleji vypořádá mladý organismus. U lidí ve věku do 30 let zabere zpravidla týden. U lidí ve věku nad 40 let trvá včetně rekonvalescence dva až tři týdny. Organismus seniorů se s jejími následky potýká i šest týdnů.


Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  Hlavně že víme, jak to dělají v USA. To je strašně důležité. Všude se hlásá, že kdo je nemocný, nemá chodit mezi lidi a léčit se. A kdo mi vystaví neschopenku, když ne lékař. A nebo si na to brát dovolenou?? Zase jeden velice fundovaný blábol.

  Feb 06, 2007
 • Obrázek uživatele klanopraska
  klanopraska (anonym)

  Souhlasím s Mílou - zatím neznám oficielního českého zaměstnavatele, který nepotřebuje neschopenku, ale dává možnost samoléčení. bylo by to prima. Rozhodně to ale jak je vidět i z Ameriky chce víc, než 32 dny a to je důležitý. Čili nechodit nikam, neroznášet a léčit se. V současnosti pro mnoho lidí stres - neschopenka neřeší splátky a jiné závazky, a tak chodíme, přecházíme, riskujeme a roznášíme.....

  Feb 07, 2007
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Dobrý den, pracuji ve velké České firmě, kterou každý jistě zná a zaměstnavatel nám opravdu poskytuje 5 dnů zdravotního volna na rok, aniž bychom museli nosit potvrzení od lékaře. Mám rovněž pár přátel, kterým zaměstnavatel tento benefit také poskytuje.

  Čer 25, 2009
 • Obrázek uživatele Fany
  Fany (anonym)

  Máme v práci (mobilní operátor) také až 5 dnu v roce bez omluvenky. Ideální na návštěvu zubaře nebo právě na tu virozu.

  Čer 18, 2013
 • Obrázek uživatele Vít
  Vít (anonym)

  Nemocný virózou se potřebuje akorát z alkoholového opojení dobře vyspat anebo převézt na záchytku a tam mu dají skotské střiky. Naposledy jsem viděl v TV Zdemana, jak měl virózu.

  Čer 18, 2013
 • Obrázek uživatele Co to je ZDEMAN
  Co to je ZDEMAN (anonym)

  Nemocný virózou se...????

  Čer 18, 2013
 • Obrázek uživatele Vít
  Vít (anonym)

  ????To je zkratka. Znamená to, že to byl Zeman a byl zde, v mém chrámu. V chrámu svatého Víta.

  Čer 18, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama