Reklama

Nejstarší medikamenty světa

Zbytky nejstaršího léku vyrobeného lidmi našli vědci ve více než 5000 let starých nádobách z Egypta. Informuje o tom zpravodajský server BBC, podle něhož lektvar obsahoval kromě směsi bylin také alkohol.

Nádoby pocházejí z hrobky jednoho z prvních egyptských faraonů Škorpiona I. a z dalších hrobů v jižním Egyptě, z nichž nejstarší jsou datovány rokem 3150 př.n.l.


Chemická analýza odhalila v láhvích zaschlé stopy vína a řady bylin, které mají známé léčivé vlastnosti a o jejichž přimíchávání do piva, vína či jiných tekutin pro lékařské účely hovoří egyptské písemné zdroje.


Podle agentury AP se v nádobách našly mimo jiné pozůstatky pelyňku, saturejky a možná také meduňky, máty, šalvěje, tymiánu, koriandru, kasie a ožanky.


Přítomna byla rovněž pryskyřice, jejíž přidávání do vína s cílem předcházet nemocem bylo ve starověku rozšířené kupříkladu v Číně a přetrvalo až do středověku.


"Ukazuje se, že lidé metodou pokus-omyl objevovali již před více než 5000 lety léky a že alkoholické nápoje sehrály v tomto procesu klíčovou roli," uvedl šéf výzkumu Patrick McGovern, profesor antropologie z Pensylvánské univerzity.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Návštěvník (Po, 24. 8. 2009 - 03:08)
Nejen Prekvapivy, ale y vyborny clanek na pouceni a do sbirek skusenosti.
Hodne stesti S pozdravem Tony San Diego
Návštěvník (Po, 24. 8. 2009 - 06:08)
Opravdu objev hodný Pensylvánské university. Šéf výzkumu Patrick McGovern objevil, že lidi chlastali už před 5000 lety.
Reklama