Reklama

Na co se ptát v lékárně

Lékárníci radí na svém webu pacientům, na co se ptát v lékárně.

Lidé by především měli znát názvy všech léků, které užívají, a to na recept i volně prodejných. Lékárník ověří, zda léky při současném užívání nemají nepříznivé účinky a nevyvolají alergickou reakci. Pacient by se měl zeptat i na to, zda má lék užívat nalačno nebo po jídle, jak často ho má vzít a zda ho musí užívat každý den ve stejnou dobu. Důležitý dotaz je na možnou levnější náhradu předepsaného léku. Pacient se tak může dostat k léku bez doplatku, přitom kvalita léčby je stejná.


Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček ČTK řekl, že o své léčbě se baví hlavně lidé, kteří dospěli až po roce 1989 a jsou zvyklí o svém zdraví rozhodovat. U starší generace je zakořeněno, že dostanou lék a moc už se neptají. Lékárníci se proto podle Havlíčka hlavně pacientů s větším počtem léků sami ptají pacientů a nabízejí jim radu.


"Hodně lidí se ptá na své léky i v souvislosti s tím, že si jdou koupit například potravní doplněk nebo vitaminy. Například diabetici, lidé s vysokým tlakem, nemocným srdcem či po rozsáhlejší operaci," poznamenal.


Pro pacienta je podle Havlíčka výhodnější, když chodí do stejné lékárny, kde mu lékárník vede "lékovou historii". Většina lékáren to svým stabilním zákazníkům už nabízí. Vědí, jaké léky pacient i rok nazpět užíval, takže mu poradí se znalostí věci.


Havlíček uvedl, že nyní jednají o větším zapojení lékárníků do projektu internetových zdravotních knížek (IZIP). Pacienti, kteří do projektu vstoupili, mají na internetu záznamy o svých nemocech, vyšetření, léčbě i užívaných lécích. Lékárníkovi mohou vstup do těchto záznamů umožnit.


Podle rad na webu by se pacient měl také zeptat, zda se má při léčbě vyvarovat alkoholu, konkrétních jiných léků nebo určitých potravin. Některé léky způsobují ospalost a ovlivňují pozornost, to by si pacient měl také zjistit, aby se po dobu léčby vyhnul činnostem, které vyžadují soustředění. Aby například nesedal za volant a neobsluhoval stroje.


Léky se mají užívat pravidelně, občas ale většina pacientů zapomene. Proto by se už předem měli v lékárně poradit, co v takové situaci udělat, aby pak nezmatkovali. Rozhodnutí, zda a kdy užít vynechané léčivo, závisí na druhu tohoto léčiva. Těhotné ženy by měly zvažovat účinky léčby na nenarozené dítě a na kojení. Některé léky přecházejí do mateřského mléka.


Špatné uložení přípravků může způsobit snížení nebo i ztrátu účinku léku. Uložení léku v koupelně určitě není nejvhodnější kvůli vlhkosti a horku. Lékárník je odborníkem i na to, jak správně uložit lék.


Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Lenka (Út, 4. 8. 2009 - 13:08)
Jsem epileptik,beru léky Lyrica a Timonil ret.Pojedu k moři,v té době mám dostat menzes.Co bych mohla brát na oddálení menzes?Ráda bych se taky koupala.Citron asi vždy nebude po ruce!Děkuji
Návštěvník (Út, 4. 8. 2009 - 13:08)
leky na oddaleni jsou na lekarsky predpis..
Reklama