Reklama

Mozkové čipy by mohly navracet zrak, motoriku a léčit choroby mozku

Společnost Neuralink, která vyvíjí mozkové čipy, chce do půl roku zahájit klinické testy svého bezdrátového zařízení na lidech. Jednou z prvních funkcí, kterých Neuralink hodlá dosáhnout, je obnova zraku - podle šéfa podniku Elona Muska i u těch lidí, kteří se narodili slepí.

Americký regulátor, bez jehož souhlasu se testy neobejdou, na žádost o komentář zatím neodpověděl.

Společnost vyvíjí rozhraní s mozkovým čipem, který by podle ní mohl umožnit postiženým pacientům znovu se pohybovat a komunikovat. Neuralink v posledních letech své produkty testuje na zvířatech a usiluje o to, aby mu klinické testy na lidech schválily americké regulační úřady.

"Než zařízení umístíme do člověka, chceme být nesmírně opatrní a mít jistotu, že bude dobře fungovat. Myslím ale, že jsme FDA předložili většinu našich dokumentů," řekl Musk. Odkazoval tím na americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

"Máme za to, že pravděpodobně do šesti měsíců bychom měli mít první Neuralink u člověka," dodal. Nejprve se firma u lidí zaměří na dvě funkce: na obnovení zraku a umožnění pohybu svalů u lidí, kteří tak nemohou učinit, uvedl Musk. Zařízení podle něj patrně dokáže zrak dát i těm lidem, kteří se narodili slepí.

Reklama

Poslední veřejná prezentace Neuralinku se konala před více než rokem. Společnost na ní předvedla opici s mozkovým čipem, která ovládala videohru svou myslí.

Cílem Neuralinku je vyvinout čip, který by umožnil mozku ovládat složitá elektronická zařízení, ochrnutým lidem obnovit motorické funkce a léčit mozkové choroby, jako je Parkinsonova choroba, demence či Alzheimerova choroba. Hovoří také o spojení mozku s umělou inteligencí.

Podnik má však zpoždění ve lhůtách, které si stanovil. V prezentaci z roku 2019 Musk uvedl, že chce dosáhnout schválení od regulačních orgánů do konce roku 2020. Na konferenci koncem loňského roku pak řekl, že doufá, že testy na lidech zahájí v roce 2022.

Neuralink opakovaně nedodržel interní termíny pro získání souhlasu FDA se zahájením testů na lidech, tvrdí současní i bývalí zaměstnanci firmy. Začátkem letošního roku Musk oslovil konkurenční společnost Synchron ohledně potenciální investice.

Synchron v červenci překročil významný milník: poprvé implantoval své zařízení pacientovi s paralýzou ve Spojených státech. Loni firma získala od amerických regulačních orgánů povolení k testům na lidech a dokončila studie na čtyřech lidech v Austrálii.

Reuters/ČTK

Reklama

Komentáře

Aleš (Čt, 15. 12. 2022 - 16:12)
Pokud to bude fungovat, tak to bude pecka!
Jitka (Pá, 16. 12. 2022 - 09:12)
nedovedu si představit, jak by to mělo fungovat - ví někdo podrobnosti?
Cici (Pá, 16. 12. 2022 - 12:12)
sci-fi
Víťa (Pá, 16. 12. 2022 - 15:12)
Mě by to moc pomohlo. Mám mozkovou obrnu. Ale mám obavy, že se toho už nedožiju, nebo budu tak starý, že už to nebude mít smysl.
Dominik (Út, 7. 2. 2023 - 03:02)
Revoluční technika!
Lukáš (Ne, 5. 3. 2023 - 13:03)
Podvod
Reklama