Modré světlo z elektronických přístrojů narušuje spánek

Ložnice by měla být dobře zatemněná, televizi a počítač je lepší vypnout alespoň 90 minut před usnutím. Modré světlo, které elektronické přístroje vyzařují, totiž potlačuje tvorbu hormonu melatoninu. Před spaním je lepší odložit i mobilní telefon, na večerní svícení jsou vhodnější obyčejné žárovky než oblíbené LED osvětlení.

Usínání při sledování oblíbeného seriálu, vyřizování korespondence nebo hraní her na mobilu těsně před spaním je v současné době velmi oblíbené nejen u nejmladší generace. Modré světlo, které vyzařuje veškerá elektronika i některé LED žárovky, ale významně ovlivňuje kvalitu spánku. Modré světlo potlačuje tvorbu hormonu melatoninu, který se tvoří jen za tmy a který reguluje usínání a jednotlivé fáze spánku. To oddálí usnutí a snižuje celkovou kvalitu spánku. Během spánku naše tělo, a tedy i oči regenerují, proto nekvalitní nebo nedostatečný spánek může způsobit například únavu očí, syndrom suchého oka, otoky víček a jiné potíže,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta očních klinik Gemini.

 Na kvalitu spánku má vliv i světlo v místnosti. Ložnici je dobré zatemnit. Pokud to z nějakého důvodu není možné, dobře poslouží i spánkové masky. „Světlo v ložnici nepříznivě ovlivňuje průběh spánkových cyklů, přestože oči vlastně nikdy nespí. Oči pod zavřenými víčky neustále vykonávají koordinované pohyby. V takzvané NREM fázi spánku vykonávají jen pomalé valivé pohyby, v REM fázi spánku jsou typické velmi rychlé pohyby očí. Pravidelné střídání těchto spánkových cyklů je důležité pro dostatečnou regeneraci oka po celodenní námaze. Čím méně je světla v místnosti, kde spíme, tím je spánek účinnější a hlubší,“ upozornila Jarmila Šneidrová, lékařka očních klinik Gemini.

 

 
Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  a umíte poradit co mně pomůže, abych se po hodně dlouhé době hezky vyspala?

  Lis 05, 2019
 • Obrázek uživatele Miša
  Miša (anonym)

  zkoušela jsi nějaké potravinové doplnky? Třeba Melatonin?

  Pro 03, 2019
 • Obrázek uživatele Viara
  Viara (anonym)

  takhle do mobilu koukám když nemužu spát a je to bohužel docela často. Nevím co s tím, protože už jsem hodně unavená, jenže moje tělo ne a ne usnout . Umíte něco poradit?

  Led 28, 2020
 • Obrázek uživatele Maja
  Maja (anonym)

  ja si zase před spaním dám tohle a po chvílce cítím, jak usínám, hodně mně to pomáhá https://www.pharmaactiv.com/spanek--nervy--stres/nerv-activ/

  Bře 01, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama