Reklama

Moderní léčba spasticity

Spasticita neboli zvýšené svalové napětí je příznak chorob, jako je roztroušená skleróza, dětská mozková obrna, mrtvice, úrazy mozku a míchy a dalších. Projevuje se zejména na končetinách jako křeč nebo bolest, a to tak silná, že ani nejsilnější tišící léky nefungují a pacient tak neustále trpí.

V České republice je dostupná léčba intratekálním baclofenem, která pacientům dokáže od křečí pomoci. Navíc je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Pacientů, kteří se touto metodou léčí, je ale pouhá hrstka.  

Jak již napovídá název - léčba ITB používá lék baclofen. Ten je základem také u tablet k ústnímu užívání. Rozdíl je ale ve způsobu podávání a množství látky. U ITB léčby se lék dostává přímo do míchy. Odpadá tak dlouhý proces trávení léku a zanášení organismu nadbytečnými dávkami a zrychluje se jeho působení a stejně tak vedlejších účinků je méně. Intratekální baclofen působí přesně v místě, kde je potřeba - v míše a mozku. Proto, že se baclofen dostává přímo k postiženým centrům, je k dosažení účinku zapotřebí až stonásobně nižší dávka, než je tomu v případě tablet. Účinnost této léčby je naopak mnohonásobně vyšší. 

Na začátku ITB léčby stojí operativní zákrok. Pacientovi je do míchy voperován drobný katetr a do podkoží na břiše malá pumpa. Katetr je s pumpou propojen tenkou hadičkou. Pumpa je zásobníkem léku a zároveň jakýmsi řídícím centrem, které sleduje pacientův stav a zaručuje kontinuální přísun léku. Z pumpy do katetru potom hadičkou proudí přesně takové množství baclofenu, které je v tu chvíli potřeba. „Je to neskutečná úleva. Nejdřív jsem měla trochu strach z operace a nebyla jsem si jistá, jestli to bude mít nějaký efekt, ale dnes si život bez pumpy neumím představit. Od té doby, co mám pumpu už v podstatě nevím, co to spazmus je. Začala jsem se dokonce věnovat parasportům - plavání, potápění, jízdě na kole a čtyřkolce a chystám se i na lyže,“ říká Radmila Krčmářová, pacientka, která po operaci ploténky v roce 2005 skončila na invalidním vozíku. ITB léčbu má od roku 2007. 

Léčba ITB je na českém trhu dostupná a plně hrazená ze zdravotního pojištění. Pacienti tak mají možnost se k této metodě dostat. Problém je, že lékaři (neurologové, praktičtí lékaři), kteří se spastickými pacienty přicházejí do styku, je o ITB léčbě neinformují. Často i proto, že o ní sami nevědí. Informace o přednáškách jsou dostupné také na internetové adrese www.pumpyprozivot.cz, stejně jako blog pacientky Krčmářové, kde popisuje svůj boj se spasticitou. Aktuálně na implantaci baclofenové pumpy čekají tři pacienti, kteří se k ITB léčbě přihlásili právě prostřednictvím webu www.pumpyprozivot.cz a úspěšně prošli testy.  

Reklama

Spasticita

Křeč (latinsky: spasmus, řecky: hyperkinesis) je nefyziologický stav, kdy dochází k nadměrnému či dlouhodobému stahu kosterní nebo hladké svaloviny. Křeč může postihovat jeden sval nebo celé svalové skupiny.

 

Pohyb je omezovaný a někdy bolestivý, pro člověka je těžké pohnout částí svého těla, protože svaly jsou příliš pevně napnuté - i když dotčený sval je ve skutečnosti velmi slabý. Při pohybu by se měla jedna skupina svalů stahovat, zatímco druhá uvolňovat. Aby tomu tak bylo, je z mozku přes míchu do svalů vysílána a potom zpětně vrácena komplexní sada zpráv. Například při roztroušené skleróze nemusejí tyto zprávy procházet normálně - dráhy z mozku a míchy mohou být blokovány. Zprávy se mohou změnit ve zprávy popletené, takže se stahuje najednou více než jedna skupina svalů. Spazmy, to jsou bezděčné, neúmyslné pohyby svalů v údech či trupu. Jednotlivci nemají vůbec žádnou kontrolu nad těmito pohyby, které mohou vznikat náhle, jsou silné a intenzivní.

Reklama

Komentáře

Honza (Ne, 1. 7. 2012 - 09:07)
Materialistický přístup k věci je zde nutno spojit s duchovním. Spazmus vzniká tam, kde je velký nedostatek prány. (Prána je energie života, má strukturu, teče z místa vyšší hustoty do místa nižší hustoty energie, naše pránické tělo - jako jedno z více jemnohmotných těl, kopíruje náš nervový systém). Dá se to trochu připrovnat jakoby k rozvodu slabého el. proudu v těle, ale podstata je trochu jiná - magnetické elementární rotace s charakteristickými místními frekvencemi. K místnímu nebo celkovému nedostatku prány může dojít jak mechanickou příčinou (skřípnutím nervu např. sesednutím plotýnky), nebo duchovní příčinou (blok, který brání práně v průtoku). Nutno tedy zaprvé odstranit příčinu - mechanickou nebo duchovní. Někdo spazmus částečně uvolňuje léčivy, někdo alkoholem, někdo uvolněním páteře ležením, někdo duchovními postupy. Důležité je žít tak, abychom předcházeli těmto problémům - tedy s denním cvičením celého těla s důrazem na páteř od hlavy až ke kříži, dýchat čistý vzduch, jíst zdravou stravu bez mrtvol, žít bez stresu, v dobré náladě. Na stará kolena už je pozdě si na vše stěžovat. Člověk je nepoučitelný, takže zdravotní problém vlastně slouží k poučení.
Honza-pokrač. (Ne, 1. 7. 2012 - 09:07)
Stalo se například i to, že jeden člověk snědl závadné špekáčky. Provázela to křeč střev, bolest se druhý den přestěhovala na ledvinu, třetí den na močový měchýř - přitom bez teplot, v podstatě původní otrava přešla na spazmus, který se stěhoval od orgánu k orgánu. Nedostatek prány tedy zasahuje i sousedící místa v těle.
Nebo další příklad. Prána úzce souvisí i s naší sexualitou. Kde není prána, tam žena "umrtvuje" muže nebo muž z vlastního nedostatku prány vůbec nemůže. Chybí pak k tomu chuť, ženám je pak přisuzována frigidita, mužům impotence, ale jde často právě o ten nedostatek prány. Netřeba zdůrazňovat, jak nezdravý je dnes u mnoha lidí způsob života - sedavé zaměstnání, žádný pohyb, který by pránu rozproudil, stres, chemikálie v potravinách. Dnešní mladá generace bude mít veliké problémy.
Reklama