Mnohé respirátory na trhu neposkytují ochranu proti virům

Velkého množství ochranných prostředků prodávaných na našem trhu nesplňuje potřebné normy a certifikace.  Z Číny jsou navíc velmi často dováženy zdravotnické masky vyráběné ve tvaru respirátoru a tak budí dojem, že si zákazník kupuje respirátor.

Čínské versus evropské normy

Už tak nepřehlednou situaci s ochrannými prostředky komplikuje ještě fakt, že zákazníci na trhu najdou výrobky, které splňují evropské normy a potom ty, které se řídí čínským hodnocením. Ne všechny standardy jsou přitom pro probíhající epidemii koronaviru vhodné. Například čínská norma GB2626-2006 je primárně určena pro průmysl. „Tyto respirátory, které lze zakoupit i v Česku, se obvykle používají k ochraně u činností jako je malování či svařování. Respirátory tohoto typu tak nejsou vhodné ke zdravotnickým účelům,“ upřesňuje Marcela Munzarová z Nano Medical.

Z Číny jsou navíc velmi často dováženy zdravotnické masky vyráběné ve tvaru respirátoru a budí tak dojem, že si zákazník kupuje respirátor. Na obalu není jednoznačně uvedeno, o jaký typ výrobku se jedná. Typickým příkladem takové záměny byly respirátory, které obdrželi důchodci v září. Deklarované respirátory byly ve skutečnosti zdravotnické masky třídy I., tedy velmi nízký ochranný efekt. Takovýto podvod nemá spotřebitel šanci zachytit, musel by rozumět normám. Z tohoto důvodu by měl spotřebitel pečlivě zvažovat, jaké výrobky nakupuje a kde je nakupuje. Výrobky bez českého návodu k použití CE značky by kupovat neměl.

U výrobků je důležitá CE značka

Garancí kvality u nanoroušek typu zdravotnická maska je shoda jejich parametrů s evropskou normou EN 14683. Tato shoda je deklarována prohlášením výrobce o shodě (značka CE). Pokud má rouška parametry ve shodě s normou, jedná se o zdravotnický prostředek třídy I.

Shoda s normou zákazníkovi garantuje, že výrobek má požadovanou účinnost na záchyt mikroorganismů, ale také, že má požadovanou prodyšnost, nepůsobí kožní podráždění a mikrobiologická čistota materiálu je také dle požadavků normy.

Kombinace všech těchto parametrů spotřebiteli garantuje účinnost roušky, ale také její bezpečnost při použití. Velmi často se u roušek, které nemají CE značku preferuje parametr vysokého záchytu, ale účinnost materiálu je dosažena na úkor prodyšnosti. Spotřebitelům se pak v roušce špatně dýchá a v případě jiných zdravotních komplikací u pacienta, může být použití takové roušky nebezpečné. Občas si také spotřebitelé stěžují na kožní podráždění nebo nepříjemný odér zatuchlosti. Tyto roušky by pravděpodobně nesplňovali požadavky na nedráždivost nebo mikrobiální čistotu, mohou obsahovat dráždivé látky a spóry plísní. 

Pokud na výrobku (masce nebo respirátoru) nebo na jeho obalu není uvedena značka CE, tak bych se mu raději vyvarovala. Na trhu je aktuálně mnoho rádoby „velmi kvalitních nanoroušek nebo nanorespirátorů“. Prodej významného množství těchto výrobků stojí na tom, že zákazníci nerozumí nanotechnologiím, nerozlišují mezi nanočásticemi a nanovlákny, případně jsou textilní roušky ošetřeny pouze nástřiky s nanočásticemi, které se při prvním praní vyperou,“ říká Marcela Munzarová, ředitelka společnosti Nano Medical. Obyčejný zákazník podle ní nemá šanci tyto „fejky“ odhalit. „V následujícím období se budou spotřebitelé setkávat s nanošmejdy, kteří se klamavou reklamou snaží prodat nekvalitní produkty za přemrštěnou cenu,“ upozorňuje Munzarová.

Stejně tak je potřeba dávat pozor na to, zda rouška splňuje normu určenou pro roušky, nikoliv pro respirátory. „Pokud je u ní uvedena informace o třídě účinnosti FFP2 či FFP3 jedná se o zavádějící informace, které mohou ve spotřebitelích vzbuzovat dojem, že se jedná o respirátor. Respirátory se hodnotí podle normy EN 149, jinými testovacími metodikami,“ popisuje Marcela Munzarová z Nano Medical. Každý kvalitní respirátor by měl být výrobcem označen CE a měla by na něm být uvedena informace o třídě účinnosti FFP2 nebo FFP3. Označení N 95 je označení dle US normy a odpovídá evropskému standardu FFP2.

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele zdenda
  zdenda (anonym)

  Bordel v označení, účinnosti, materiálu, ceně, ve všem . Je mně špatně a jsem nasraný , stát se není schopen postarat o práva občanů. Za vším jen tolerovaná zlodějna. To není demokracie, jen bordel.

  Pro 08, 2020
 • Obrázek uživatele Duchas
  Duchas (anonym)

  A hadr na hubě funguje

  Pro 08, 2020
 • Obrázek uživatele Přemek
  Přemek (anonym)

  Nechápu jak někdo může pustit do éteru takový článek. K čemu platíme z našich daní Celní správu, ČOI-ku, přebujelé úřady. O některých jsem za celý život neslyšel k čemu jsou a co je vůbec jejich náplní práce. Pak se nedivte. Bordel je slabé slovo.

  Pro 09, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama