Reklama

Mezinárodní dohoda o omezení rtuťových emisí

Zástupci více než 140 států světa se dnes v Ženevě dohodli na textu smlouvy, která omezuje emise jedovaté rtuti. Podle expertů Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) by smlouva mohla vstoupit v platnost během tří až pěti let. Příprava dohody trvala tři roky.

Minamatská smlouva nese jméno japonského města, jehož obyvatelé byli v polovině 20. století otráveni rtuťovými odpady. Dohoda omezuje užívání rtuti v některých předmětech běžné potřeby, například teploměrech nebo fluorescentních lampách, má ale hlavně snížit emise rtuti z elektráren a cementáren. Chráněni před nebezpečným prvkem mají být i horníci, kteří rtuť užívají k oddělení zlata od hlušiny.

Rtuť je vysoce jedovatá. Pokud se dostane do lidského organismu, poškozuje imunitní systém a způsobuje psychické problémy a poruchy trávícího, dýchacího a oběhového systému.

Vypracování smlouvy navrhli už před deseti lety odborníci z Norska a Švýcarska.

Podle údajů UNEP jsou vody ve světových jezerech a řekách zamořeny až 260 tunami rtuťového odpadu. V horní stometrové vrstvě světového oceánu se množství rtuti za posledních sto let zdvojnásobilo, v hlubších vrstvách se zvýšilo o 25 procent.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama