Reklama

Makulární degenerace sítnice- hrozba pro vaše oči

Každých pět sekund oslepne na světě jeden člověk, každou minutu ztratí zrak jedno dítě. Podle průzkumů se Češi obávají ztráty zraku více než například cukrovky nebo ztráty sluchu. Přesto stále málo lidí pečuje o své oči dostatečně.

Jednou z nejčastějších příčin je nemoc zvaná věkem podmíněná makulární degenerace, která postihuje sítnici. Vyskytuje se ve dvou formách: v takzvané suché formě se ztenčuje tkáň sítnice a zanikají smyslové a pigmentové buňky v ní. Vlhkou formu provází chorobný růst cév, krvácení a zjizvení sítnice.


K onemocnění přispívá genetika, častěji jím trpí ženy. Vliv má i světlá duhovka, strava chudá na vitamíny C, E, lutein a zeaxantin, kouření a dlouhodobé vystavování očí přímému slunečnímu světlu. Riziko roste s věkem, proto by lidé po padesátce neměli zanedbávat pravidelné kontroly u očního lékaře.


Člověk postižený makulární degenerací velmi obtížně čte, nemůže řídit automobil, sledovat televizi a nerozezná lidské tváře. Nemoc sice nelze zcela vyléčit, ale doplňky stravy s obsahem luteinu ji mohou zbrzdit.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama