Reklama

Lékař radí, jak se o vánočních svátcích setkávat s příbuznými

Letošní vánoční svátky se kvůli koronaviru mohou v řadě rodin značně lišit. Zhruba polovina Čechů například plánuje omezit setkávání s blízkými. Obdobný podíl lidí však návštěvy u rodiny a přátel rušit nehodlá. I příznivci vánočního setkávání by však měli dbát zvýšených preventivních opatření. Kdy rozhodně návštěvy zrušit a jak se během nich zodpovědně chovat, poradí ve svém komentáři celostní lékař Bohumil Ždichynec.

S nástupem adventu a blížícími se vánočními svátky, avšak stále v období řádění koronaviru, lidé čím dál častěji řeší těžké dilema: Užít si vánoční čas, jak se sluší a patří, tedy v kruhu svých nejbližších a milovaných, anebo raději neriskovat své i jejich zdraví a setkání omezit? Podle dostupných průzkumů jsou zastánci obou možností v tuzemské populaci zastoupeny zhruba půl na půl, přičemž méně se omezovat se hodlají především mladší ročníky. Vzhledem k tomu, že aktuálně jsou oslavy a setkávání limitovány vládními nařízeními, jde-li o osoby blízké či ze společné domácnosti, bude konečné rozhodnutí – nedojde-li k drastickému zhoršení epidemiologické situace – na každém člověku, respektive rodině. Jelikož však jde o rozhodnutí, které může mít přímý dopad na lidské zdraví, je zcela na místě apel na opravdu důkladné zvážení všech pozitiv a rizik a pečlivé vyhodnocení situace. Ta přitom může být velmi individuální, přece jen je rozdíl, když bydlíte v centru města, kde koronavirus tvrdě udeřil, a ještě k tomu pracujete ve firmě o desítkách či stovkách zaměstnanců, nebo žijete na vesnické polosamotě a pracujete na home-office. Samozřejmostí by ovšem měl být i ohled na přání ostatních potenciálních účastníků daného setkání.

Před návštěvou omezte pohyb na veřejnosti a sledujte svůj stav

Pokud se s rodinou na vánočním setkání dohodnete, snažte se riziko co nejvíce zmenšit. Máte-li tu možnost, zkuste alespoň deset dní před plánovanou návštěvou omezit styky s cizími lidmi či se úplně izolovat – vyhýbejte se hromadné dopravě, větším nákupním centrům a podobně. Pozorně také sledujte svůj zdravotní stav, a zpozorujete-li jakékoliv příznaky nemoci návštěvy zrušte. Vyplatí se rovněž předem posilovat svoji obranyschopnost, abyste riziko nákazy snížili. Jezte zdravě, mírně se otužujte, pobývejte na čerstvém vzduchu. Sáhnout můžete i po pomocnících z řad kvalitních doplňků stravy.

Pravidla bezpečného stolování

Reklama

I během samotného vánočního setkání se snažte dodržovat preventivní opatření. Máte-li v rodině osoby z rizikových kategorií, zvažte jejich ochranu tím, že si ve vnitřních prostorech ponecháte roušku. Zkuste se obejít bez vítání polibky i potřásání rukou. Jste-li hostiteli, dezinfikujte předem stoly i židle a v koupelně hostům poskytněte dezinfekční gel a nejlépe i ručník pro každého zvlášť – ty můžete opatřit třeba cedulkou se jménem. Dbejte na to, aby si každý před jídlem umyl ruce. Každému hostu dejte vlastní talířek s cukrovím či jinými pochutinami, vlastní sklenici i příbor. Nalévání nápojů svěřte jedné osobě, aby lahve nekolovaly od jednoho hosta k druhému. Pokud to prostor dovolí, udržujte při hovoru bezpečný odstup, abyste zredukovali riziko přenosu kapénkami. V místnostech pravidelně větrejte. Také je vhodnější, aby návštěvy nezůstávaly u hostitelů přes noc. Jako host se pokoušejte dodržovat vše uvedené – v průběhu návštěvy si myjte či dezinfikujte ruce, zbytečně nesahejte na rizikové povrchy, udržujte odstup od ostatních a nejezte či nepijte z talířů a sklenic od ostatních hostů.

Důležitá je ohleduplnost k ostatním, kterou bychom měli mít vždy, a to nehledě na aktuální pandemickou situaci.

MUDr. Bohumil Ždichynec

Bohumil Ždichynec je český lékař, který se zaměřuje na oblast celostní medicíny. Zároveň působí jako spisovatel, je autor populárních i vědeckých prací z lékařského oboru a přírodních věd, literatury faktu, ale také esejí a básní. Je autorem například knih Třetí medicína či O člověku a jinak. Ve své praxi se zabývá především problematikou civilizačních chorob a perspektivou fyziologické regulační medicíny v klinické praxi. Spolupracuje též s firmou Vegall Pharma nabízející potravinové doplňky.

Reklama

Komentáře

Marek (So, 19. 12. 2020 - 11:12)
Flégr říká, že stačí být před návštěvou příbuzných pět dní doma.
! (So, 19. 12. 2020 - 14:12)
A po ní 10 dní v karanténě.
Reklama