Reklama

Lékař léčí, příroda uzdravuje

Známému přísloví za pravdu dává čím dál tím víc lidí. Další podobná moudrost říká: “Kam nechodí slunce, tam chodí lékař”. Tyto stará rčení potvrzují mnohé moderní vědecké studie a v zahraničí léčebnou sílu přírody začíná využívat i systém zdravotní péče.

 

Rekonvalesce v norském lese
V Norsku vnikají v blízkosti nemocnic chatky obklopené lesem a zelení. Jedna dřevěná chatka stojí jen sto metrů od vchodu do největší norské nemocnice v Oslu. Má zpříjemnit hospitalizaci a rekonvalescenci místním pacientům, píše se na webu ArchDaily. Podle lékařů a architektů příjemné prostředí zlepšuje psychický a fyzický stav pacientů. „Chata poskytuje klidné zázemí, kde mohou návštěvníci čerpat sílu z přírody,“ vysvětluje dětská psycholožka Maren Østvold Lindheim z univerzitní nemocnice. „Příroda přináší radost a pomáhá pacientům relaxovat. Mohou zde znovu najít klid a vyrovnanost, které jim pak pomáhají v další léčbě.“ Druhý domek se tyčí nad rybníkem v dubovo-březovém lesíku u nemocnice v Kristiansandu na jihu Norska. Jedná se o projekt architektonického studia Snøhetta, které ve spolupráci s odborníky na psychosomatiku a psychiatry navrhlo pro norské pacienty tyto dřevěné domky.

Procházky na předpis ve Skotsku
Národní zdravotní služba ve Skotsku přišla s programem pro chronicky nemocné pacienty. Lékaři pacientům mohou předepisovat pozorování ptáků, výlety do lesa a procházky po pláži. Pacienti, kterým by pohyb na čerstvém vzduchu mohl pomoci, od lékaře dostanou leták, jenž vysvětluje prospěšnost pobytu v přírodě na lidské tělo. Obsahuje nápady na aktivity v přírodě v jednotlivých měsících. V lednu si mohou např. udělat výlet za lišejníky, v únoru pak sázet cibuloviny nebo pozorovat kachny. Skotští lékaři si od tohoto „nového léku“ slibují snížení krevního tlaku pacientů, snížení rizika srdečních chorob a mrtvice, zlepšení psychické zdraví a pocitu štěstí.

Lesní terapie v Japonsku
Chůze lesem je v Japonsku považována za regulerní terapii. V roce 2012 vznikl na japonských univerzitách nový obor medicínského výzkumu zvaný “lesní medicína”. Kořeny tohoto odvětví sahají až k starodávné japonské tradici shinrin-yoku (lesní koupání). I když ve skutečnosti šlo o procházky lesem, můžeme říci, že “naše smysly se koupají”, když tělo a mysl je obklopeno divokou přírodou.

Pozitivní vliv přírody na zdraví potrzuje stále více vědců a vědeckých studií

Reklama

Rakouský biolog Clemens Arvay tvrdí, že pobyt v přírodě nejen uklidňuje naši mysl, ale může skutečně pomoci předcházet chorobám a léčit je.
“Pokud strávíte jeden den v lese, máte ve své krvi o 40 procent více přirozených zabijáckých buněk," řekl Arvay. "Lesní vzduch může také zvýšit produkci DHEA v naší kůře nadledvin. Tato látka nás chrání před koronárními srdečními chorobami a infarktem. "
Lesní vzduch zvyšuje hladinu bílkovin, které zabraňují rakovině nebo bojují s nádorem, pokud již máte rakovinu. Tato zvýšená protirakovinová aktivita trvá několik dní poté, co opustíte lesy.
Jedním z důvodů, proč může lesní vzduch spouštět boj proti nemocem, jsou rostlinné sloučeniny nazývané terpeny. Tyto těkavé fytochemikálie umožňují rostlinám komunikovat a udržovat lesní ekosystém.

Podle Rachel a Steven Kaplanových, profesorů psychologie životního prostředí na Mischigenské univerzitě, příroda může zostřit naši mysl a zlepšit pozornost.

Příroda nám také pomáhá vyrovnat se s bolestí. Protože jsme geneticky naprogramováni, abychom našli stromy, rostliny, vodu a další prvky přírody, které se skrývají, jsme pohlceni přírodními scénami a odvráceni od bolesti a nepohodlí. To pěkně demonstrovala i studie na pacientech, kteří podstoupili operaci žlučníku. Polovina měla výhled na stromy a polovina měla výhled na zeď. Podle lékaře, který provedl studii, Roberta Ulricha, pacienti s výhledem na stromy tolerovali bolest lépe a strávili méně času v nemocnici.

Další zajímavý výzkum uskutečnila Andrea Taylorová na dětech s ADHD. Ukázalo se, že čas strávený v přírodě zvyšil později jejich pozornost.

Navíc se při slunečném počasí v přírodě vytváří v naší kůži vitamín D, který je dle mnoha studiií velmi důležitým vitamínem pro náš imunitní systém a zdravé kosti.

Příroda všude kolem nás

Abychom mohli všichni čerpat z přírody co největší ozdravný užitek a  trávit v ní co nejvíce času, je potřeba chránit přírodu kolem nás i v rámci obcí. Města potřebují parky a zeleň v ulicích. Zahrady u domů by měly být živým terapeutickým biotopem, ne pouhým místem na posezení pod pergolou, honění se za sekačkou či pro zaparkování automobilu.

Autor: mk

 

 

Reklama

Komentáře

Jitka (St, 20. 2. 2019 - 20:02)
No lidi, co hodne chodi do prirody, vetsinou berou i mene leku. Vidim to i na tchyni a tchanovi. Jsou v duchodu a kazdy druhy den vyrazi nekam na vylet. Klidne ujdou v 75 letech 20 km lesem. Skoro zadne leky neberou. Take maji zahradku a pestuji si plno zeleniny a ovoce. Tento styl zivota je udrzuje aktivni a v pohode.
! (So, 12. 12. 2020 - 18:12)
Možná, že se zaměňuje příčina s následkem: lidé, kteří neberou léky, jsou zdraví, a proto mohou chodit hodně do přírody.
Mirka (So, 12. 12. 2020 - 15:12)
Já s tímto názorem samozřejmě souhlasí - příroda totiž opravdu léčí, a proto do ní vyrážím pravidelně skoro každý víkend. Je to skvělé zrelaxovat se od práce a každodenních stresů. Navíc mám v šatníku kvalitní vybavení od https://armik.cz/ , takže mne nepřekvapí žádné počasí :-)
Hanka (Čt, 11. 3. 2021 - 20:03)
Pro mě je chůze do přírody, běh venku, lyžování.. a podobné outdoorové sporty jako nejlepší antidepresivum. Z kupovaných léků dám vždy přednost těm s přírodním složením. Třeba phytoxan nebo jiné
Darina (Čt, 17. 6. 2021 - 17:06)
Je to tak, při sportu se člověk nejlépe odreaguje. Phytoxan je velmi fajn na dovolené nás zachránil.
Linda (Pá, 10. 12. 2021 - 09:12)
Bohuzel do prirody musite chodit daleko od civilizace. Pred rokem jsme se odstehovali na vesnici a mysleli jsme, jak nebudeme v prirode a v klidu. Na zahrade mam vsak od jara do podzimu dvakrat do tydne sileny hluk a smrad od starych benzinovych sekacek sousedu. Jen za ty dva roky v obci zmizelo pet krasnych vysokych stromu bez nahrady, protoze lidem vadilo listi padajici do jejich zahrad. V lete jsem byla u zname v Holandsku a tu zelen, co maji ve meste my nebudeme mit na venkove jeste hodne let pri soucasnem kacecim a sekacim trendu.
Fiala (Čt, 16. 12. 2021 - 14:12)
proto bydlím na samotě a mám klid
děda75 (St, 20. 2. 2019 - 19:02)
Se vším uvedeným v článku velice souhlasím. Jen jedno opatření mi tam do tě sestavy chybí. A to převelice důležité. Současně s tím alespoň mírně omezit používání léků s nebezpečnými vedlejšími účinky. A to když pominu to úplně nejzásadnější - zlepšit stravu. Její nekvalita je pravou příčinou naprosté většiny, víc jak 70%, všech zdravotních problémů.
Reklama