Reklama

Léčba keratokonu rohovky vitaminem B a zářením

V České republice měla premiéru nová léčba nemocné rohovky. Je určena lidem trpícím keratokonem, to je onemocnění, při němž je rohovka kuželovitě vyklenutá, nepravidelně lomivá, což výrazně zhoršuje vidění. Nejmodernější metoda, kterou požil Martin Filipec z kliniky Lexum, posiluje oslabenou rohovkovou strukturu a dokáže zastavit progresi keratokonu. Ve světě je tato metoda známa pod názvem Corneal Cross Linking. ČTK o použití nové techniky léčby informovala mluvčí kliniky Magda Pravdová.

Lékař nejprve vpravil do rohovky šestadvacetiletého pacienta riboflavin neboli vitamin B2, který se do rohovky vsákl. Za půl hodiny lékař kapky aktivoval ultrafialovým zářením. Tento postup vedl k aktivaci kyslíkových radikálů, které spouštějí proces tvorby nových spojů mezi pojivovými tkáněmi rohovky. Zraková rehabilitace by měla být velmi rychlá. Již první pooperační den by se vidění mělo zlepšit a po třech měsících by se mělo plně stabilizovat.


Keratokon je postupně se zhoršující onemocnění, první zrakové obtíže spojené s keratokonem začínají nejčastěji v pubertě. Postupně se postiženému zhoršuje zraková ostrost, snižuje se kvalita vidění, zdvojují a deformují se pozorované předměty. Ročně je v Česku toto onemocnění zjištěno u zhruba u 20.000 pacientů, nejčastěji u lidí, kteří chtěli podstoupit chirurgický zákrok, aby se zbavili dioptrických brýlí.


Zpočátku lze zhoršující se ostrost zraku korigovat brýlemi a kontaktními čočkami. Později je možná implantace kroužkových segmentů. V pokročilém stadiu lékaři doporučují transplantaci rohovky. Transplantace se u nejtěžších stadií provádí nejčastěji ve věku kolem 20 let.


Jitka Klejnová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

sikipe (Út, 3. 4. 2007 - 17:04)
Máte někdo s tímto zákrokem zkušenosti?
Reklama