Reklama

Laboratorní vyšetření u lékaře do pár minut

Přichází doba chytrých technologií, díky kterým obdrží pacient výsledek laboratorního vyšetření přímo u svého lékaře do několika minut

Zdravotnické přístroje, tzv. Point of Care, v budoucnu možná nahradí velké laboratoře. Cestování do odběrového místa, svoz vzorků, laboratorní vyšetření a následné čekání na výsledek celou proceduru prodlužuje. Podle experta na laboratorní přístrojovou diagnostiku Milana Šimka ze švýcarského koncernu AxonLab se tento trend již nyní uplatňuje zejména v oblasti preventivní medicíny.

Moderní přístroje POC se vyznačují rychlostí, přesností a větším komfortem pro pacienta, přitom z medicínského hlediska jsou tyto technologie zcela přesné a snadné na obsluhu. Není potřeba odebírat žilní krev a posílat ji do laboratoře, stačí výtěr z nosu nebo kapka krve, kterou lékař ihned vloží do analyzátoru

Z jedné kapky krve

Izraelští vědci letos představili unikátní mikrofluidní technologii VEF, tzv. viskoelastickou fokusaci, díky které může lékař z jediné kapky krve získat do šesti minut přesnou analýzu až 20 parametrů kompletního krevního obrazu.

Reklama

„Tato technologie je založená na fyzikálním jevu, který způsobuje, že se buňky během toku dokonale zarovnávají do jedné řady. Je zde použita kombinace průtoku a laserového scanování,“ vysvětluje MVDr. Milan Šimko, specialista na laboratorní přístrojovou diagnostiku. 

Nejprve jsou systémem na základě tvaru a velikosti rozlišeny typy buněk - červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky. V další fázi je vyhodnocen pětidílný diferenciál. „Díky zjišťování nepravidelnosti ve tvaru, velikosti a morfologii buňky je možné určit některá onemocnění a urychlit nastavení léčby,“ dodává Šimko. Přístroj pod názvem Pix Cell HemoScreen bude během podzimu představován odborné veřejnosti, zejména lékařům v ordinacích.    

Preventivní vyšetření

Přístrojové analyzátory POC umí vyšetřit mnoho dalších parametrů, které nás upozorní na možná rizika zdravotního stavu. A to ideálně v době, kdy nemáme žádné příznaky. Díky možnosti odběru vzorku přímo v místě ordinace praktického lékaře nebo pediatra a výsledku na počkání může být preventivní vyšetření dostupné pro každého.

Další z přístrojů švýcarské společnosti AxonLab, který je kombinací tří unikátních fyzikálních principů, umí do 15 minut diagnostikovat informace o změnách jaterních parametrů. „Toto vyšetření nám může také odhalit počáteční stadium cukrovky 2. typu, tzv. prediabetes. Pokud o tomto stavu budeme vědět a přijmeme zásady zdravého životního stylu, můžeme cukrovku oddálit nebo k ní vůbec nemusí dojít,“ upozorňuje Šimko.   

MK

 

 

Reklama

Komentáře

Reklama