Krátké cvičení denně zlepšuje kvalitu života žen po menopauze

Stačí cvičit deset až 30 minut denně, a starší ženy potýkající se s nadváhou či obezitou se budou cítit mnohem lépe a na život budou pohlížet optimističtěji. Tvrdí to američtí vědci. Podle nich dokonce příslušnice něžného pohlaví, které cvičí pouhých deset minut, zaznamenají výrazné zlepšení kvality života - mají více energie, méně podléhají úzkosti a jsou prostě šťastnější.

Výzkum je jedním z prvních z těch, které se zaměřily na zkoumání toho, jak cvičení může zlepšit kvalitu života žen po menopauze. Týkal se žen hodně "z formy", ale jinak zdravých, uvedl Timothy Church z Penningtonského střediska pro biomedicínský výzkum v Baton Rouge v americkém státě Louisiana.

Výsledky výzkumu, prezentované na konferenci American Heart Association o výživě, fyzické aktivitě a metabolismu v Colorado Springs, aktualizují v odborném časopise Journal of the American Medical Association studii Churchova týmu z roku 2007.

Vědci studovali vzorek 430 žen v průměrném věku 57 let se sedavým zaměstnáním po menopauze. Rozdělili je do tří skupin podle délky cvičení: v první byly zastoupeny ty, které cvičily 70 minut týdně; ve druhé ženy cvičící 130 minut a ve třetí 190 minut týdně. Čtvrtá neměla organizovaný cvičební program a sloužila jako kontrolní skupina.

Na počátku výzkumu byla ženám položena celá řada otázek ohledně jejich zdravotního stavu, fyzického zdraví, včetně jakýchkoliv bolestí nebo tělesných omezení, jejich duševního zdraví, včetně toho, zda jsou nervózní, deprimované, vyrovnané či šťastné.

Po šesti měsících badatelé konstatovali, že členky skupiny cvičící 190 minut týdně zaznamenaly nejvýraznější zlepšení na stupnici kvality života. Ale i ženy v týmu cvičícím po nejkratší dobu týdně zaregistrovaly podstatné zlepšení zdravotního stavu, vitality, emocionálního stavu a společenského fungování.

Zkoumané ženy podle Churche shodily v průměru 1,5 až 2,5 kilogramu.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (31)

 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  tak to teda nevím, moje máma cvičila celý život a běhala a dělala jogu a teď je v nemocnici, právě dostává kardiostimulátor, je z toho úplně vyděšená....se mi zdá, že jí to cvičení spíš energii ubíralo....

  Čer 08, 2008
 • Obrázek uživatele Kája
  Kája (anonym)

  Ale Marti, to přeci nemusí mít z ničeho strach. V dnešní době jsou kardiostimulátory úplně výborný, žije s tím přístrojem přece spousta lidí úplně normální život, jenom si na to musí zvyknout. Je pravda, že bych možná měla taky divný pocit, mít takhle něco cizího v těle. Ale neměj strach, určitě to bude bez komplikací.

  Čer 09, 2008
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Jo, já vím. Ona to logicky samozřejmě taky ví. Ale přece jenom jí to nějak děsí. Je pravda, že ona se s tím sportem huntovala v rámci běžnýho života, kdyby běhala jenom při sportování, tak jí to možná pomůže, ale vona lítala furt při všem. Typický workoholik. Teď, jak je nemocná, tak se jí strašlivě zpomalilo úplně všechno, ona má deprese, nemůže nic moc dělat a tak přemýšlí a přemýšlí...a už se dopracovala dokonce i k možnosti, že ten budík může selhat. Nebo se vybít baterky. Už nevím co s ní. Vždycky to byla silná ženská.

  Čer 11, 2008
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Nechci se vás nějak dotknout, ale určitě by pro vaší mámu bylo dobré navštívit psychologa. Pro ni nastal tak výrazný zlom v životě, že bude určitě potřebovat nějakou výraznou pomoc. Prosím, nepodceňujte její depresi.

  Čer 11, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Funkce "budíku" je v prav.intervalech kontrolována,takže selhání a vybití baterek hrozí jen minimálně.Navíc, kvalita kardiostimulátorů je stále zlepšuje. I kdyby ,nějakou náhodou,došlo k poruše činnosti KS,pak určitě nehrozí riziko náhlé smrti.Je třeba vyhledat lékařskou pomoc,která zajistí srdeční stimulaci a výměnu KS.S tímto problémem se dá žít dlouhá léta,bez větších potíží.Samozřejmě je nutné,upravit svůj životní styl. Nakonec,workoholismus je také nemoc,která je příčinou dalších.

  Čer 12, 2008
 • Obrázek uživatele Zucký
  Zucký (anonym)

  tata na tom byl taky tak. psychous mu nijak nepomoh ale dyz mu ten pristroj vopravdu selhal -netvrdim, ze je to normalni- tak mu dal dakotr na hlidani domaci monitoring co posila zpravy vo tom jak mu budik funguje a doktor si ho tak muze porad kontrolovat. Tata je rad a prasky vod psychouse nebere.

  Čer 12, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Konečně super IQ test ke kterému dostanete i certifikát, záruka kvalitního výsledku. Vyzkoušejte http://cz.iq-test.eu/?d=12534

  Čer 12, 2008
 • Obrázek uživatele Lemra
  Lemra (anonym)

  Anonyme, táhni k čertu, tady není místo pro šmelináře jako jsi ty!!! Takové dobytky by měli střílet bez výstrahy!

  Čer 12, 2008
 • Obrázek uživatele Ticki
  Ticki (anonym)

  Dobrý den pane Zucký, velice mne zaujal váš příspěvek o přístroji na hlídání srdce. Dosud jsem o ničem podobném neslyšela. Mohl by jste mi, prosím, objasnit jeho funkci i možnost praktického využití? Velice děkuji.

  Črv 21, 2008
 • Obrázek uživatele Brecký
  Brecký (anonym)

  Ahoj, nevím jestli se ten pán bude vracet do diskuse, ale snad ti nebude vadit, když napíše někdo jiný. Jmenuje se to domácí monitoring nebo taky jsem viděl napsáno Home Monitoring a slouží k přeposílání dat o chodu srdce a technickým stavu kardistimulátoru nebo defibrilátoru odbornýmu lékaři. Tady se lidi často pletou když si myslí, že je možno takhle dálkově monitorovat srdce - není. Opravdu bez těch implantátů to není možný. V ČR tuto službu využívá kolem 300 kardiaků.

  Črv 23, 2008
 • Obrázek uživatele Ticki
  Ticki (anonym)

  Děkuju. A to se vysílá pořád? Teď jsem zrovna někde četla o škodlivosti mobilních telefonů a taky si nedovedu představit, jak by to fungovalo ze strany toho doktora.

  Črv 24, 2008
 • Obrázek uživatele Petr Kováš
  Petr Kováš (anonym)

  Ty přenosy probíhají jednou denně (většinou v noci) kdy se dá předpokládat, ža pacient bude po dobu vysílání v dosahu domácího monitoringu. Pokud nastane třeba arytmie nebo by se mohlo blížit selhání srdce, přenos se provede okamžitě jako přednostní. Data jdou potom do centra Biotroniku, kde je nějak zpracují a terpve potom k lékaři jako datový soubor po Internetu nebo klasická SMS.

  Črv 24, 2008
 • Obrázek uživatele Tullo
  Tullo (anonym)

  já nejsem kardioak ale zajímalo by mne jakou metodou probíhá ten přenos dat

  Črv 26, 2008
 • Obrázek uživatele Petr Kováš
  Petr Kováš (anonym)

  Bezdrátově a bezobluhově. Prostě pomocí mobilní sítě, já si to představuju jako modem, jenom že se neposílá z PC ale z kardiostimulátoru.

  Črv 28, 2008
 • Obrázek uživatele Týnka
  Týnka (anonym)

  Ahoj, mojí mámě je 53 let, zřejmě prodělává menopauzu, protože poslení dobou se často necítí dobře, bývá neskutečně náladová, mám pocit, že se hodně změnila. Myslím, že by jí pomohla hormonální léčba, ale ona nechce ani slyšet, že by měla jít k lékaři. Je nezaměstnaná, kromě nejnutnějšího prakticky nevychází z domu.

  Srp 24, 2008
 • Obrázek uživatele Levandule
  Levandule (anonym)

  Co popisujete u stavu vaší matky je velice vážná diagnóza která se nemsí zanebat. A tak bych se svýmy zkusšenostmi doporučila návštěvu nějakého léčitele a celkovou harmoziaci organismu.

  Srp 26, 2008
 • Obrázek uživatele Kamil
  Kamil (anonym)

  Já bych to spíše viděl na kardiologa v kombinaci s psycholem. Psychika je sice důležitá, ale jestlí má problémy se srdcem, tohle bych určitě řešil jako akutnější.

  Srp 29, 2008
 • Obrázek uživatele :))
  :)) (anonym)

  Ahoj vám všem. Ono to není tak jednoduché, já byla v podobném stavu, deprese a arytmie. Jedno podporovalo druhé. Nějakou dobu jsem brala léky na srdce, ale potom se opět ozvala má tachyarytmie. Před šesti měsíci jsem dostala kardiostimulátor a můj psychický stav se opět výrazně zhoršil - měla jsem strach z e selhání. Dostala jsem domácí monitoring a zároveň chodím na terapii a musím říct, že se konečně asi po třech letech cítím dobře - a to jak duševně tak fyzicky.

  Srp 31, 2008
 • Obrázek uživatele Bubonická
  Bubonická (anonym)

  Dobrý den. V noci se někdy budím s bušením srdce, tluče mi jako o závod, až mi z toho bývá špatně. Je to znak přechodu nebo bych měla navštívit odborníka?

  Zář 10, 2008
 • Obrázek uživatele Z
  Z (anonym)

  Určitě navštiv odborníka. Chce to vyšetření srdce.Dostaneš ,jednoduše řečeno, takovou krabičku,která Tě natočí EKG za 24 hod. A pak podle výsledku dostaneš lék. Nemusíš se bát. Bušení vymizí.

  Zář 10, 2008
 • Obrázek uživatele Z
  Z (anonym)

  Určitě navštiv odborníka. Chce to vyšetření srdce.Dostaneš ,jednoduše řečeno, takovou krabičku,která Tě natočí EKG za 24 hod. A pak podle výsledku dostaneš lék. Nemusíš se bát. Bušení vymizí.

  Zář 10, 2008
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Pokud máte jakékoli pochybnosti o stavu svého srdce, rozhodně neváhejte a navštivte odborníka. Vyšetří vás, mážná dostanete na dva dny domů Holtera. Buď vás budou léčit nebo budete alespoň vědět, z čeho to máte a nebudete se muset o sebe strachovat.

  Zář 27, 2008
 • Obrázek uživatele Bubonická
  Bubonická (anonym)

  Je Holter ono bezdrátové hlídání srdce o kterém se tu psalo?

  Zář 28, 2008
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Ne to není. Holter je jenom krabička. Domácí monitoring pracuje už ve spolupráci s defibrilátorem nebo kardiostimulátorem. Přeposílá data, která z těchto dvou přístrojů načte. Ale předpokládám, že nejste kardiačka, jenom se momentálně necítíte dobře....

  Zář 28, 2008
 • Obrázek uživatele Strnad
  Strnad (anonym)

  Mám zájem o domácí monitorng. Sdělte mi prosím adresu, kde ho moho objednat. Mám kardiostimulátor.

  Říj 04, 2008
 • Obrázek uživatele Miška
  Miška (anonym)

  Meleš pěkný kraviny. Kdyby necvičila, nemusela by teď být na operaci, ale pod kytičkama.

  Lis 04, 2008
 • Obrázek uživatele Lara
  Lara (anonym)

  Netloustne se po tom?

  Zář 19, 2013
 • Obrázek uživatele Rozárie
  Rozárie (anonym)

  Pod tento článek se mohu jen podepsat. Je pravda že aktivní pohyb zlepšuje jak náladu tak i kondici, já k tomu ještě užívám Elli meno Osteo, abych potlačila pocení a návaly.

  Feb 28, 2014
 • Obrázek uživatele Šárka
  Šárka (anonym)

  Netloustne se po tom?Rozhodně se po Elli meno Osteo netloustne. Jedná se o přírodní nehormonální produkt, takže není důvod k obavám :) Já také užívám a naprostá spokojenost.

  Kvě 25, 2014
 • Obrázek uživatele Marcela
  Marcela (anonym)

  Taky užívám Elli meno osteo a to již dva roky. Bez ní bych si už přechod nedovedla představit. Teď jsem si koupila v lékárně Elli meno osteo forte a příjde více silnější a hlavně mi teda hodně pomohla po psychické stránce. Takže všem ženám mohu je doporučit.

  Črv 09, 2014
 • Obrázek uživatele ajka10
  ajka10 (anonym)

  Máte málo práce a také rozptýlení a zábavy,proto ty nemoci.Nenyslete na to,kolik vám je.Mám 57 let,žádné pitominy jako tloustnutí,léky,bušení srdce,návaly a pocení nemám.Nezabírám si to,léky ani přírodní doplňky neberu,úzkostlivě se nehlídám,jím si,co chci,sladké miluju a kašlu na to.je to přírodní běh.Dokonce jsem schopna říct,že v jiných obdobích života jsem se cítila po všech stránkách hůř.Menopauza byla pro mě vysvobozením.

  Lis 21, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama