Reklama

Když klouby začnou tuhnout

Poslechněme si příběh jedné pacientky s revmatoidní artritidou:

„Začalo to ztuhlými klouby po ránu. Trvaloto třeba půl hodiny, někdy hodinu a někdy také celý den, než jsem se rozhýbala. Cítila jsem bolest v rameni i dalších kloubech. Někdy pomohly teplé obklady, ale někdy ne. Byly chvíle, kdy jsem se nemohla únavou ani pohnout. Ani já ani lidé kolem mě nechápali, co se děje. To člověka vyčerpá i psychicky,“vzpomíná žena, které po pár měsících lékař sdělil diagnózu: revmatoidní artritida. Ještě jí nebylo ani třicet let.

Takovýto příběh není ani zdaleka výjimečný. Skoro každý z nás má ve svém okolí někoho s revmatoidní artritidou, Bechtěrevovou nemocí nebo jinou chorobou z této skupiny.

Revma zkracuje život

Nejčastější ze zmíněných chorob je revmatoidní artritida, tou podle odhadů trpí v České republice zmíněných sto tisíc lidí.

Reklama

„Mezi zánětlivé revmatické choroby dále řadíme juvenilní idiopatickou artritidu, ankylozující spondylitidu -jinak též Bechtěrevovu chorobu - a psoriatickouartritidu. Revmatoidní artritida se objevuje ve všech věkových skupinách, ovšem nejčastěji mezi dvacátým a třicátým rokem věku, a pak mezi pětačtyřicátým a šedesátým rokem. Ženy bývají postižené častěji než muži,“ popisuje prof. MUDr.

Pavel Horák, CSc., ze III. interní kliniky LF UP a FN Olomouc a dodává:

„Nemoc se projevuje bolestmi a otoky kloubů, ranní ztuhlostí nebo rozvojem kloubních deformit. Zkracuje život v průměru o deset let. Přidává se psychologický dopad na nemocného a ekonomické důsledky pro něj i celou společnost.“

Revma je celospolečenský problém

Ve Finsku se uskutečnilo dlouhodobé sledování pacientů s revmatoidní artritidou. To ukázalo, že už v prvním roce onemocnění přestává pracovat pětina nemocných, po deseti letech už zůstávala v zaměstnání jen polovina pacientů, a po třiceti letech již nemohl pracovat prakticky nikdo z nich. Podobná čísla podle farmakoekonomů platí i u nás. „U revmatiků klesá schopnost pracovat postupně. Někteří pacienti sice chodí do práce, ale jejich výkon výrazně snížený,“ připomíná odborník na ekonomiku zdravotnictví MUDr. Tomáš Doležal, Ph.D.  

Revmatické choroby představují velký problém u nás i u našich sousedů. „V zemích Evropské unie je dohromady více než sto milionů lidí s různými druhy revmatických onemocnění. Revmatismus je velkým břemenem proveřejné výdaje a pro pacienty znamená vyčerpávající a bolestivou nemoc,“ konstatuje Karel Vedral, prezident České asociace pro revmatické choroby (CARD). On i další lidé z tohoto sdružení proto volají po ucelenějším přístupu k léčbě těchto nemocí.

 

Reklama

Komentáře

Linda.now (Út, 10. 1. 2012 - 13:01)
Revma je opravdu velký problém, ale někomu mohou pomoci i některé zdravotní pomůcky, jako například návleky na kotníky či kolena. Mají je třeba tady:
http://www.novy-textil.cz/Navlek-na-koleno-Merino
Reklama