Reklama

Kdy zvolit kontaktní čočky a kdy brýle?

Brýle nebo čočky? Časté dilema řady pacientů s oční vadou. Jen v České republice má problém se zrakem až 2/3 populace. V poslední době pak roste i procento pacientů, kteří před klasickými brýlemi dají přednost kontaktním čočkám nebo je minimálně kombinují.  Jaké jsou jejich výhody a kdy se čočky vyplatí kombinovat s brýlemi? Prozradí Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.

Kdy jsou lepší čočky a kdy brýle?

Čočky jsou vhodné především ke sportům, při nošení slunečních brýlí ať v létě nebo do hor a pro všechny s vysokou dioptrií, jimž vadí těžká váha obruby i s brýlovými čočkami na nose. Rozšiřují zorné pole, tudíž je s nimi i kolikrát lepší orientace v prostoru než s brýlemi.

Brýle jsou vhodné pro těžké alergiky, lidi trpící častými záněty očí a také pokud má někdo problémy se suchostí očí. Jsou vhodné i pro "náročné" nositele zrakových "pomůcek", jelikož dokážou řešit drobné sférické i astigmatické odchylky oproti kontaktním čočkám.

Proč je dobré čočky a brýle kombinovat?

Reklama

Čočky přikládáme přímo na oko, proto je velmi důležité dbát na hygienu a aplikovat vždy s pečlivě umytýma rukama. Pokud používáme jednodenní čočky, nezanášíme si nečistoty znovu a znovu do očí, ale dochází i k "fyzické" zátěži očí (otlak, škrábání rohů čočky v oku). Vícedenní čočky jsou šetrnější k peněžence, ale nesmíme zapomínat na správnou hygienu a pečlivé čištění v roztoku a v žádném případě čočky nepřenášet. Občas dochází i k "fyzické" únavě oka. Oči by si příležitostně měly od čoček odpočinout a v tuto chvíli přichází na řadu brýle.

Čočky velmi preferují ženy, brýle zase muži. Má to nějaký důvod?

Jedním z hlavních důvodů bude citlivost v "sahání" do očí. Ženy se často líčí a nějaký ten zásah v okolí očí jim méně vadí oproti mužům. Pro některá povolání, jako např. profesionální řidič, je zapotřebí toho nejostřejšího vidění a většinou jsou tohoto schopny především brýle.

V dnešní době se brýle berou jako módní doplněk, takže už nemůžeme ani mluvit o tom, že by někdo chtěl skrýt to, že má brýle.

Mladí lidé preferují více čočky, ať muži nebo ženy, kvůli sportům a slunečním brýlím. Starší generace, cca. nad 60 let, má problémy se čtením a najít vhodné kontaktní čočky je občas obtížné. U této generace to vydrží s čočkami více ženy než muži. Ti přejdou k pohodlnějším multifokálním brýlím.

Jsou nějaké další trendy, které sledujete u nositelů brýlí a čoček?

U brýlí jsou lidé v poslední době více odvážní a už se nesnaží brýle krýt, ale i poukázat na ně svým designem. Hojně se teď používají i brýlové čočky s úpravou proti modrému světlu z přístrojů, které zvyšuje námahu očí při práci ať už s počítačem nebo telefonem.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama