Reklama

Jak zatočit s chřipkou a nachlazením pomocí klinické naturopatie

Venku zima, uvnitř přetopeno a nevětráno. Přeplněné metro nebo tramvaj, kancelář či škola se spoustou lidí. Takové prostředí viry přímo milují. Když se k tomu přidá méně pohybu na čerstvém vzduchu a nevhodná strava, naše imunita to jednoduše nezvládne a nachlazení, nebo rovnou chřipka jsou tady. Jak se jim ubránit, aniž byste museli vykoupit lékárnu? Léty osvědčené přírodní recepty i odborná doporučení představuje Michaela Carter, klinická naturopatka, která kombinuje tradiční, generacemi ověřené rady s nejnovějšími vědeckými poznatky o bylinné, přírodní a nutriční medicíně.

Zatímco u nás se naturopatie teprve dostává do povědomí, v zahraničí je na vzestupu už 40 let a lze tento obor oficiálně studovat na vysokých školách. V Kanadě nebo Austrálii se jedná o respektovaný obor stojící rovnocenně vedle západní medicíny.  V těchto zemích je také možné získat doktorát v oboru klinické naturopatie. V Čechách se naturopatie rozvíjí poslední čtyři roky hlavně zásluhou Kateřiny Boesenberg a České naturopatické společnosti, kterou založila a která organizuje tříleté odborné studium v oboru klinické naturopatie.  

Michaela Carter, jedna z mála českých naturopatek, se dívá na imunitu a vůbec lidské tělo celostně. „Mysl a tělo není možné oddělit. Nemoc přichází v okamžiku, kdy nastane v životě člověka nerovnováha. V případě chřipky a nachlazení  to znamená, že naše imunita selhala při setkání s virem. Důvodů proč se tomu stalo může být celá řada. Jsme přepracování, dlouhodobě vystaveni stresu, málo spíme, nevhodně se stravujeme.“ vysvětluje Michaela Carter. Obecné rady   a doporučení ale může vyzkoušet každý, aby podpořil imunitu.

Klinická naturopatie do léčby chřipky i nachlazení nasazuje především úpravu stravy a přírodní a bylinné prostředky. „Vhodné je nasadit dietu, tedy významně méně jíst a dopřát svému tělu jen vysoce výživné a zároveň snadno stravitelné potraviny, jako jsou například vývary. Stejně důležité je i pití, kde by měly převládat bylinné čaje a čerstvé ovocné a zeleninové šťávy,“ doporučuje terapeutka. Jídla je podle ní vhodné doplnit či ochutit přírodními antibiotiky, třeba v podobně česneku, cibule nebo zázvoru. Blahodárně působí také koření, které míváme běžně doma: skořice, chilli, tymián, hřebíček nebo šalvěj, z potravin pak citronová šťáva a med.

Rýma a nachlazení
Jedním z nejčastějších neduhů, které nás v chladném období roku trápí, bývá rýma. Jde o nejobvyklejší projev nachlazení, který mají na svědomí viry.  Terapeuti přírodní medicíny věří, že může být také zapříčiněna nebo zhoršována i dietními faktory.
Odborně řečeno jde o zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích, které bývá provázeno zvýšenou teplotou a bolestmi hlavy. Projevy jistě každý dobře zná: otok, zduření a svědění sliznice nosní dutiny, výtok z nosu a jeho ucpání.
Na oslabenou překrvenou sliznici ale často nasedají bakterie, které průběh léčby mohou prodloužit a zkomplikovat. S rýmou se obvykle potýkáme pět až deset dní a podobně jako u dalších nemocí jsou k nakažení náchylnější malé děti, starší lidé nebo ti, kteří jsou dlouhodobě přepracovaní, vyčerpaní a vystresovaní. Riziko onemocnění samozřejmě zvyšuje blízkost někoho nakaženého či nedostatek vitamínů.

Reklama

Léčba a prevence
V první řadě je dobré podívat se na to, jak můžeme zabránit tomu, abychom  se vůbec nachladili. Slovo prevence může znít už trochu otřepaně, ale pořád je to ta nejúčinnější zbraň proti onemocnění. Prim samozřejmě hraje pravidelné  a dlouhodobé povzbuzování imunitního systému. Jako prevence dobře slouží otužování, saunování, pravidelné sportování, vyvážená strava  s dostatečným přívodem vitamínů, častá výměna kapesníků a pečlivé mytí rukou. „Už dětství vám nejspíš rodiče vykládali, jak je spánek zdravý. Zní to jako klišé, ale je tomu skutečně tak. Ve spánku regeneruje celé tělo, likvidují se volné radikály a tím, že v noci spíme a nejíme, posiluje se i imunita střeva a tím celého organismu,“ radí Michaela Carter a dodává: „Ne nadarmo se říká, že ve střevech máme uloženo zhruba 70 % imunity.“ Prevence ale také znamená pracovat na redukci stresu, zejména dlouhodobého.
A co když už rýmu přece jen chytneme? Základem léčby rýmy je, aby zůstala tekutá! Důležité je myslet na dostatečný pitný režim, který zajistí, že hlen nezhoustne a nezpůsobí bolest hlavy. Vyhněte se ovšem kofeinovým nápojům  a alkoholu, které vás oslabí a dehydratují.
Dále zvlhčujte místnosti, ve kterých se nacházíte. Vyzkoušet můžete i inhalaci mořské vody, Vincentky, případně v kombinaci s pár kapkami éterického oleje (tea tree, eukalyptový, hřebíčkový, rozmarýnový či oregánový). Inhalaci se strikně vyhněte u malých dětí, kde hrozí popálení a podráždění aromatickými silicemi. Stejnou službu vám může udělat horká sprcha či koupel, kde stoupající pára také uvolní dutiny.

Byliny při akutních příznacích i v pokročilé léčbě nachlazení
„Z bylin doporučuji jako bylinu první volby echinaceu purpureu (třapatka nachová), která účinně bojuje proti širokému spektru virů, ale bakterií. Hodí  se tudíž i na pokročilejší stádia rýmy, kdy je už vysmrkávaný hlen zbarven a není úplně čirý. Tato jinak velmi pěkná rostlinka v sobě skrývá obrovskou sílu: působí protizánětlivě, hojivě, antibakteriálně, antivirově a lymfaticky,“ vysvětluje Michaela Carter.
Echinacea podporuje pocení a tím posiluje imunitu stejně jako další zahřívající byliny - kurkuma, zázvor, skořice, badyán a další. Je velkou chybou vzít si při zvýšené teplotě antipyretika - léky potlačující teplotu. Zvýšená teplota je přirozenou reakcí organismu při boji s infekcí. Je známkou aktivace imunitního systému a její potlačení ztíží tělu boj s infekcí. Dospělí by neměli používat léky na potlačení teploty do 39 C. U dětí závisí posouzení, kdy je čas na potlačení horečky, na věku a na druhu onemocnění.
V zahraničí je populární hypertermie, terapie, která uměle vyvolá teplotu v lidském těle díky zahřívání těla až na teplotu 41st C. Tato terapie se používá úspěšně také například k léčbě nádorů.
Při prvních příznacích nachlazení se k echinacee výborně hodí světlík lékařský, při pokročilé a už zatuhlé rýmě sáhněte po celíku zlatobýlu a květu černého bezu. Pokud se přidá i teplota, nemusíte hned polykat paralen. Podobnou službu udělá i silný lipový čaj.
Nebojte se použít ale i běžně dostupné koření, které budete mít pravděpodobně doma. Použít lze spoustu druhů, od jemně strouhaného kořene zázvoru, stroužku česneku a cibule či kurkumy, až po středozemní koření typu tymián a rozmarýn či oregano. Ne nadarmo se vyskytují tyto byliny v tradičních receptech mnoha národů i našich babiček.
Výše uvedené byliny lze použít buď v kuchyni přímo do jídel, nebo si z nich můžete připravit čaj nebo silnější odvar. „Ve své praxi klinické naturopatky pracuji zejména s extrakty účinných látek těchto a mnoha dalších rostlin a jejich kombinacemi. Když je připravím skutečně na míru, dokáží nemocnému ulevit velmi rychle,“ popisuje svůj léčebný postup Michaela Carter.

Jak na chřipku a jak jí rozeznat od nachlazení?
Zatímco běžné nachlazení pravděpodobně zvládnete do pár dní, chřipka vás může poměrně dost potrápit. Ale jak ji rozeznat od „obyčejné“ rýmy a na co si dát pozor?
Stejně jako běžné nachlazení je chřipka virového původu a tak i její léčba  a prevence jsou téměř stejné. Nejčastějším rozdílem je, že chřipku provází především v prvních dnech horečka i nad 38 stupňů, celková zchvácenost, bolesti kloubů, svalů, pokožky a hlavy, rýma a bolest v krku často s kašlem a bolestí na hrudi. Někdy je přítomna nevolnost, zvracení a průjem. Nejčastější  a nejobávanější komplikací chřipky je přestoupení infekce na obalové vrstvy srdečního svalu a mozku, do dolních cest dýchacích a zápal plic.
„Pokud poctivě ležíte, léčíte se dostupnými prostředky, ale ani po několika dnech se příznaky nezlepšují, určitě vyhledejte lékaře. Komplikace u neléčené chřipky mohou být velmi vážné,“ varuje Michaela Carter. Lékař díky testům zjistí, zda není přítomná i bakteriální infekce a případně nasadí antibiotika. Díky testu bude léčba cílená a nebudete si oslabovat imunitu naslepo nasazovanými antibiotiky, které by v případě běžné virózy byla neúčinná.

Jak předcházet přenosu chřipky v případě epidemie?
Zdrojem je vždy nakažený člověk, který může virus vylučovat až deset dní, u dětí dokonce i déle. K přenosu přitom nemusí dojít jen přímým kontaktem s nemocným, ale i přes předměty, kterých se dotýkal. „Základní a zásadní prevencí je časté mytí rukou. Doporučuji aplikovat teplou vodu a mýdlo alespoň 20 sekund. Zároveň je dobré nejíst na veřejnosti a zkusit si nesahat na obličej. Děti, těhotné a oslabení jedinci by se ideálně v chřipkovém období měli vyvarovat pobytu v přeplněných prostorách,“ radí Michaela Carter a dodává: „Netřeba se ale se strachem zavírat doma. Jen místo návštěvy kina nebo nákupního centra vyrazte do přírody. Tam načerpáte novou energii a bez rizika nákazy.“

 

Reklama

Komentáře

Veronika (St, 1. 11. 2017 - 09:11)
K naturopatii mě v podstatě od mala vedla má maminka. Od mala spolu chodíme na byliny, které pak nasušíme a po zbytek roku nám slouží ná roůzné potíže a většinou vše úspěšně zaženeme. V období chřipkové epidemie ještě někdy užívám wobenzym, což je zase lék z řad enzymoterapie. Věřím v sílu přírody!
Reklama