Reklama

Jak ulevit při horečce

Při horečce zásadně používáme chlad. Nikdy nezahříváme nemocného se zvýšenou teplotou nebo horečkou! Hrubou chybou je udržování ne mocného s horečkou v nadměrně teplém prostředí nebo dokonce přikládání teplých obkladů či zábalů.

- Zábaly. Při vysoké horečce přikládáme studené až ledové zábaly i několikrát krátce za sebou na trup, aby teplota rychle poklesla. U dětí je můžeme dát kromě trupu i na hlavu, vždy na čelo. Po snížení teploty ponecháme nemocného při pokojové teplotě dobře osušeného či vytřeného froté ručníkem. Místnost vyvětráme. Tyto studené mokré zábaly opakujeme do snížení teploty pod 38 °C. Po skončení zábalů nemocného přikryjeme lehkou pokrývkou a zajistíme mu čerstvý vzduch z otevřeného okna. I mrazivý vzduch v zimě je lepší než horký, zatuchlý vzduch od rozpálených kamen nebo ústředního topení. Celkový pocit pacienta má být příjemná tepelná pohoda.

 - Potní kúra je jedním z prostředků ke snížení tělesné teploty. Docilujeme jí rychlým překrvením povrchových částí těla. Kožní vlásečnice se po mocí potní kúry rozšíří, povrch těla na krátký čas zčervená a rozehřeje se. Tím se odvede teplo z tělního jádra do povrchových vrstev a odtud pomocí vyzáření nebo vypaření (evaporace) se teplo převede do zevního prostředí. Potní kúrou se odvádí teplo z těla pomocí vody. K na vození pocení je vždy zapotřebí dvou spolupůsobících faktorů:

a) dostatečného přívodu teplé tekutiny. Tu podáváme nejraději ve formě čaje, s výhodou používáme čaj s potivými účinky, např. z lipového květu. Tekutiny musí být v dostatečném množství! U dítěte asi 250 ml, u dospělého podle velikosti těla půl litru i více. U dětí je možné podat čaj s medem a citronem, u dospělých můžeme ochutit čaj rumem či jiným alkoholem, ne však více než 25 ml na 500 ml čaje; ?

b) rychlého zahřátí povrchu těla tak, aby došlo k překrvení (vazodilataci a hyperemii) kůže. Tím se usnadňuje pocení a odvádění tepla do zevního prostředí. Zahřívacím prostředkem je vlhký vlažný zábal, kterému říkáme Priessnitzův zábal neboli zapářka. Zábal není nikdy teplý, pouze vlažný. Je to textil (prostěradlo, ručník) namočený do vody pokojové teploty, tedy asi 18-20 °C teplý a pak vyždímaný. Ždímáme ho proto, aby rychle odsával z pokožky horký pot. Přes tento vlhký textil se přiloží silnější vrstva suchého textilu (mezi 0 vrstvy je možné vložit igelit). Navrch se dá přikrývka (larisa). Zábal ponecháme asi 1 hodinu. Tato procedura využívá vedení tepla vodou, což je fyzikálně výhodnější než prosté vypařování nebo vedení vzduchem.

- Priessnitzův obklad je vlastně lokální (místní) použití potní kúry či za pářky. Přikládáme ho pouze na určité místo na těle, kde chceme dosáh nout místního překrvení (hyperemie).

Priessnitzův obklad patří na krk dětem při angíně, pálení v krku, zánětu nosohltanu. Při suchém kašli ho přikládáme na hrudník. Použijeme ho také při déle trvajících bolestech v kloubech, zejména "revmatického" charakteru, na bolavé koleno při artróze nebo na dlouhodobě bolestivé rameno. Učinky tohoto zapařovacího obkladu lze zvýšit ještě tím, že se místo do chladné vody namočí textil do chladného nálevu z bylinek (čaje). 

Bylinné obklady jsou velice účinné. Doporučujeme zejména:
 - kostival (s kopřivou a přesličkou) na revmatoidní bolesti kloubů,

 - heřmánek (s mateřídouškou a diviznou) na prsa dětí při suchém kašli,

 - řepík (s řebříčkem, jitrocelem a jahodníkem) na hnisavé rány apod.

Zdroj: Jiří Marek a kolektiv - Akupresura a přírodní prostředky domácí léčby

Reklama

Reklama

Komentáře

in-tempreture (Čt, 28. 6. 2007 - 14:06)
nesnasim horecku!!!
el (Pá, 29. 6. 2007 - 17:06)
Zavodnit organismus, tedy hodně pít, omývat se vlažnou vodou nebo udělat zábal: prostěradlo nebo osušku namočit do studené vody, hodně vymačkat, zabalit se do něj/ní a pak do suché osušky nebo deky a hupsnout do postele. Mělo by to vyvolat potící efekt, a tím pokles horečky. Je možné zábal i opakovat.
H. (Pá, 29. 6. 2007 - 17:06)
A také tvaroh na nohy to pomáhá.Dělala mi to babička při čtyřicítkách.
David (Pá, 29. 6. 2007 - 21:06)
Mne ke snizeni horecky z nachlazeni pomaha vzit 2 acylpyriny, uvarit hodne caje, nejlepe cerny bez. Obalim se do osusky, lehnu pod dve periny a aspon dve hodiny se potim. Prubezne doplnuju tekutiny, vetsinou ze me leje jak z vodovodu. Teplota je zarucene snizena na normal a jeste se vyplavi z tela skodliviny. Potom si dam vlaznou sprchu a prevlecu se do sucheho. Ale pozor, horecka je signal organismu, ze neco neni v poradku, tak je dobre zjistit, co to je, a nejenom ji snizovat. Pa David
jitka (Po, 23. 1. 2012 - 19:01)
vlažnou vodu s octem,zabalím kolena a chodidla,zápěstí a otíram čelo.
Tom (Čt, 27. 12. 2018 - 17:12)
Caj z Lipoveho kvetu a zavrtat se uplne pod perinu.
Reklama