Reklama

Jak správně léčit rýmu

Nos je přirozenou vstupní branou do dýchacích cest, jeho význam znali už Hippokrates a Galén. V nose probíhá proudění vzduchu, je to 10.000 l za 24 hodin. Klimatizační funkce nosu zahrnuje ohřívání, zvlhčování vzduchu a jeho ochrannou funkci.

Ohřívání vzduchu se děje hlavně  na povrchu nosních skořep, zvlhčování zajišťuje sekret slizničních žlázek, řasinky epitelu spolu  s hlenem (mukociliární aparát) odstraňují prach a mikroby.  Při dobré funkci nosu   má vzduch po průchodu nosem do nosohltanu 34 stupňů C, 98% relativní vlhkost, a je zbaven cizorodých částic do velikosti 2 mikrometrů. Zdravá nosní sliznice zajišťuje slizniční imunitu (místní obranyschopnost), v hloubce nosní sliznice probíhá vodně minerální hospodářství, působí zde hormony a léky. Další důležitou funkcí nosu je čich, dále se nosní dutiny uplatňují při rezonanci.

Infekce dýchacích cest jsou jedním z nejčastějších důvodů nemocnosti, tyto záněty většinou začínají rýmou. Rýma snižuje kvalitu života dospělého a pro nejmenší děti může být závažným stavem. U kojenců mají nosní dutiny malé rozměry , imunitní systém není ještě dostatečně vyzrálý, a proto bývají rýmy častější. Původcem jsou viry, na virem tangovanou sliznici může nasednout bakteriální infekce. Dítě má ucpaný nos, výtok z nosu je nejprve vodnatý, dále hlenový, při bakteriální superinfekci hlenohnisavý. Vznikají problémy při jídle, špatný spánek, může být i teplota. Léčebný režim při rýmě zahrnuje zvýšenou polohu hlavičky, dostatečný přívod tekutin, při teplotě antipyretika (Panadol).

Dětem, které neumějí smrkat, musíme pomoci odsáváním nosu. Vhodná je například odsávačka Arianna Baby-vac, která je účinná, bezpečná a snadno se čistí. Nácvik smrkání je však možné začít již v 9 měsících věku dítěte. Správný postup je jednu nosní dírku ucpat, a druhou vysmrkat. Trpělivost, kterou rodiče dítěti věnují, se určitě vyplatí. V praxi vidíme časté chyby při smrkání, kdy dítě spíše nosní sekret nasává. Nosní dutiny, nosohltan, středouší, hltan, i dolní cesty dýchací jsou jakési spojené nádoby, nevyléčíme-li rýmu, vznikají u dětí zejména záněty středoušní či záněty hltanu. Po vyprázdnění nosu můžeme nosní sliznici opláchnout, aby aplikované léky měly lepší kontakt se sliznicí a rychleji účinkovaly. Stérimar bébé je fyziologický roztok mořské vody ve spreji, jde o přírodní produkt bez konzervačních látek. Specielní nástavec a kalibrovaná tryska zajišťují mikrorozptyl, dítě při aplikaci spreje do nosu posadíme. Poté vkápneme dekongescenční kapky, vhodné pro nejmenší děti, například Nasivin 0,01%, které vedou ke stažení cév v nosní sliznici, tím k ústupu otoku, dítěti se zprůchodní nos . Nástup účinku léku je rychlý a působí dlouhodobě, kapky dáváme dětem do nosu 2-3x denně , maximálně 7 dnů. K dobré regeneraci nosní sliznice a návratu všech jejích funkcí napomáhá aplikace Stérimaru bébé při rýmě i několik dnů po jejím ústupu.

Pro větší děti máme k dispozici dekongestiva s vyšší koncentrací účinné látky, například pro děti od 1 roku Nasivin 0,025% kapky, pro děti od 8 let a dospělé Nasivin 0,05% . Pro větší děti a dospělé je vhodným doplňkem léčby Stérimar s Cu ve spreji, který může být používán 14 dnů, u opakovaných rým je vhodný Stérimar. Při nadměrném užívání nosních kapek typu Sanorinu dochází k opačnému účinku, tzv. "sanorinizmu" kdy nosní sliznice zůstává trvale zduřelá. Pacient ve snaze si ulevit zvyšuje častost  aplikace nosních kapek, a může si způsobit trvalé nevratné změny, atrofii nosní sliznice. Při ní dochází k úbytku buněk i slizničních žlázek, trpí funkce nosu, sliznice krvácí a tvoří se bolestivé krusty (strupy).           

Reklama

Doc. MUDr Ludmila Vyhnánková, CSc.

Reklama

Komentáře

Ivana (Út, 7. 10. 2014 - 20:10)
Já byla dost nedůvěřivá k mořským vodám...ale pak jsem v těhotenství zkusila Quixx sprej a krásně pomohl uvolnit nos. Dávám ho i svým dětem, zvlášť v zimním období nebo na zvlhčení nosu.
She (So, 11. 10. 2014 - 06:10)
Tak to já přesně naopak....Přesně tak, mořská voda léčí vnitřní dutiny a odstraňuje případnou vegeteaci na nosní mandli.
Na rýmu a s ní spojené problémy není nic lepšího.
She (So, 11. 10. 2014 - 06:10)
Mám na mysli samozřejmě chronickou rýmu, aby někdo při prvním kýchnutí zbytečně neodletěl k moři! :-)
Dalibor (Po, 13. 10. 2014 - 19:10)
Neléčená Týden,léčená šňupnutím kajenského pepře cca 2 dny.
Simona (Čt, 27. 11. 2014 - 17:11)
Po používání sprejů do nosu jsem měla ucpané dutiny, lékař mi je zakázal používat, tak jsem sáhla po jiném léku-Senzycolu. Od doby co ho mám nejsem tak náchylná na změny počasí a mám rýmu jen výjimečně.
Dalibor (Čt, 27. 11. 2014 - 17:11)
Přesně tak,nevíc je to jen bezcená chemie,která víc škodí než pomáhá.Na rýmu je nejlepší slaná voda,nebo šňupnout si kajenského pepře.
! (St, 8. 7. 2015 - 20:07)
Léčená rýma = 1 týden. Neléčená = 7 dní.
Dalibor (Út, 28. 7. 2015 - 19:07)
Léčená rýma = 1 týden....Toto platí při léčbě moderními léky.Jinak je to

neléčená týden
léčená 24h.
Inka (Po, 7. 9. 2015 - 22:09)
U nás jedině mořská vodacesta...hlavně u dětí dbáme,aby se zbytečně neládovaly chemií a tak nejraději používáme na rýmu kapičky Quixx Baby...jsou přírodní,nenávykové a krásně usnadňují volné dýchání...
Tommy (Út, 8. 9. 2015 - 10:09)
Já se teda rýmě snažím hlavně předejít, protože pak s ní moc už dělat nejde. Jasně, že se tomu nejde ubránit plně, ale pomoct tomu můžete. :) Takže já se snažím jíst hodně vitaminů v ovoci a podporuju to korejským ženšenem a když už cítím náznaky nachlazení, přidám zázvorový čaj. Kdyžtak jsem tady našel srovnání léčivých kořenů: http://www.lavivant.cz/blog/4-lecive-koreny-ktere-zazenou-rymu-depresi-i-sexualni-problemy/
Tom (Pá, 18. 9. 2015 - 09:09)
Podle mých zkušeností je nejlepší pořádně se ve dvou vypotit!
Petra (St, 30. 9. 2015 - 10:09)
Tom, to zní opravdu účinně ;) jinak já bych spíše v případě miminka než pár kapek mořské vody, u kterých si nejsem jistá, jak mají přesně zabírat, jak má pomoci jedna kapka, když se ani nedostane na místo, kde by měla účinkovat??? Já jsem spíš zastánce vyplachování nosu i u miminek. My doma léčíme rýmu termální vodou Nasodrill jak u mimča, tak u nás. Je to výplach nosu, kdy voda vypláchne potřebná místa od všech bakterií a dalších nežádoucích látek. Používáme i preventivně.
Klára (St, 30. 9. 2015 - 14:09)
Doma léčíme rýmu snadno a rychle. Hromada vitamínů z citrusových plodů, kopa čaje a nos také proplachovat nasodrillem, zjistili jsme, že nám vyhovuje více než mořská voda. Rýma je do dvou dnů pryč :)
Rumajs (St, 9. 12. 2015 - 19:12)
RUMEM
Michaela (Út, 31. 5. 2016 - 13:05)
Mé děti trpěly chronickou rýmou a kašlem, co nám zatím nejvíc pomohlo byly inhalace. Používáme dobromyslové kapičky http://www.lecive-inhalace.cz/
Denisa (So, 21. 4. 2018 - 19:04)
Když mají ucpaný nos, tak je potřeba i odsávačku. Na tu nezapomeňte.
Neplašte se (Ne, 22. 4. 2018 - 14:04)
Rýma může být různého druhu. Na alergickou jsou léky a na virovou - pŕejde sama do 4 dnů. Nejlepší je proplachovat slanou vodou pomocí konvičky. Ty mořské sajrajty za 300 je jen byznys.
Adriana (Po, 23. 4. 2018 - 18:04)
To byla první z věcí, co jsem po porodu kupovala. Měla jsem strach, že bude mít rýmu a já nebudu vědět co s tím.
Denisa (Út, 24. 4. 2018 - 17:04)
Já kupovala na radu kamarádky od www.pluscomfort.cz je skladná a na baterie.
:-) (Út, 24. 4. 2018 - 17:04)
joo na baterky, to je určitě kvalitní šmejd.
sardanapal* (Út, 24. 4. 2018 - 17:04)
joo na baterky, to je...Správná matka vysaje nosík děcka pěkně po startu ústy ...
neléčená rýma (Út, 24. 4. 2018 - 18:04)
Rýma může být různého...trvá 7 dní, léčená týden. Řeč je o akutní rýmě, chronická rýma spíš jen lehce otravuje, není při ní teplota ani zduřelá sliznice nosu, bolesti hlavy. S rýmou moc dělat nejde, když to není od zánětu dutin, bakteriálního, tak to přejde samo zhruba během týdne. Léčit se, spíš ležet, tělo nepřepínat, i když lehká kancelářská práce, tak chápu, že si většina lidí na to neschopenku dát nedá, i když mají lehkou teplotu. Uleví hodně pít tekutin, slabý čaj, bylinné čaje. Pokud možno být v teple, nemusí se člověk pařit, ale neměla by mu být zima.
aha (Út, 24. 4. 2018 - 18:04)
Na rýmu neschopenku?Kdo ti jí dá?S rýmou bych ani k lékaři nešla.Trapné.
sardanapal* (Út, 24. 4. 2018 - 18:04)
Na rýmu neschopenku?Kdo ti...Ses probralo hned z komunismu - ne ?
Dnes dá každej obvoďák, akorát seš pak na exekuci , po výpadku platu ...
Helena (St, 25. 4. 2018 - 20:04)
Já mám taky na baterie a ne na vysavač a žádný šmejd to rozhodně není.
vaidyaraja (St, 2. 5. 2018 - 14:05)
Do 2 dl studene vody zamichejte 1/4 cl pepre v prasku. Pijte podle potreby, dokud ryma nevymizi. U lehcich pripadu muze pomoci jiz prvni davka.
Vyhybejte se ledovym napojum, zmrzline apod.
Jitka (Po, 28. 10. 2019 - 10:10)
No posilovat imunitu a když to člověka chytne, tak dát sprej na rýmu, aby člověk tak netrpěl.
Steve (Út, 29. 10. 2019 - 17:10)
A co dělat když je rýma už chronická a neustále, často se vrací? Mívám s tím poslední dobou nějaké větší problémy.
Reklama