Jak se chránit před zánětem močového měchýře?

Každá žena, která je ohrožená cystitidou, by měla dodržovat následující pravidla, která ji mohou chránit před infekcí:

1. Sprchování lépe odstraní bakterie z ústí močové trubice než koupání. Mytí nedráždivým prostředkem a opláchnutí čistou vodou je základní preven­tivní opatření. Při koupeli nepoužívejte bublinkovou kou­pel, vyhněte se vaginálním výplachům a nepřidávejte různé oleje do koupele. Tyto prostředky dráždí genitálie jak che­micky, tak i tím, že narušují kyselé prostředí pochvy, a tak podporují růst cizích mikrobů vyvolávajících zánět. Sprchování může udržet ústí pochvy v čistotě.

2. Mikroby dobře prospívají v teplém a vlhkém prostředí, nos­te proto raději bavlněné prádlo než výrobky z umělých vlá­ken. Bavlna lépe nasává a odstraňuje vlhkost.

3. Ženy trpící diabetem, jejichž moč obsahuje cukr, více ohro­žuje mikrobiální infekce, protože se jim v jejich moči lépe daří. Musí proto daleko přísněji dbát na osobní hygienu a současně hlídat svou hladinu cukru v krvi, a tím i v moči.

4. Vyprázdněte svůj močový měchýř před a po pohlavním sty­ku. Proud moče odplaví mikroby u povrchu genitálu a sni­žuje riziko infekce. Ještě účelnější je dokonalé osprchování genitálu po styku.

5. Nikdy nezadržujte moč. Je-li měchýř naplněn, jsou stlačeny krevní cévy v jeho stěně a omezen průtok krve, tím se ome­zuje působení látek zajišťujících obranyschopnost organis­mu. Stagnující moč v měchýři poskytuje živnou půdu pro růst nejrůznějších mikrobů. Proto vyprazdňujte měchýř kdykoli ucítíte nutkání.

6. Nenoste těsné kalhoty zvláště z umělých tkanin, zejména když jste již prodělala cystitis. Dráždí ústí močové roury a pochvy a nedovolí odpařovat vlhkost.

7. Vypijte nejméně šest až osm sklenic vody každý den.

8. Někteří doporučují pití klikvové šťávy, která zvyšuje kyse­lost moče, a tím vytváří nepříznivé prostředí pro růst mik­robů. Tato zkušenost se mně potvrdila u některých žen, ale nikoli u všech.

9. Špatně zasunutý antikoncepční prostředek, diafragma, mů­že dráždit. Jestliže se u vás cystitis opakuje, zkuste použí­vat jinou antikoncepci.

10.Suché stěny pochvy jsou přístupnější infekci, je to riziko, které se vyskytuje u žen po menopauze jako důsledek sní­žené hladiny hormonu estrogenu. Jste-li v tomto věkovém období, pak léčení pomocí tabletek nebo místně krémem obsahujícím tento hormon vyřeší tíživý problém. O radu a předpis musíte požádat lékaře. V každém případě lze použít některé neutrální želé. Vyhněte se výrobkům na bá­zi petroleje, které dráždí.

11.Jestliže používáte vložky, měňte je co nejčastěji, aby se za­bránilo růstu a usazování bakterií okolo ústí pochvy.

12.Při různých sexuálních praktikách s konečníkem se zvyšu­je riziko zánětu močového měchýře, protože je možnost přímého přenosu in­fekce z konečníku.

Když se budete řídit těmito jednoduchými radami, a pře­sto občas onemocníte cystitidou, můžete, dříve než navštíví­te lékaře, podniknout tento pokus. Vypijte sklenici vody, do které jste dali lžičku sody bikarbony. To vás zbaví pálení při močení. Opakujte to třikrát po hodině. Pití vody by mělo vy­volat zvýšené močení, které má odstranit bakterie z měchý- ře. Pokračujte v této léčbě, dokud nevyhledáte lékaře. Jestli­že to bude až za několik dní, pijte později jen čistou vodu bez bikarbony.

Zdroj: Dr. Isadoore Rosenfeld - Moderní prevence, nakladatelství Alpress

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele tkst
  tkst (anonym)

  Perfektný článok! Dala by som ho ako povinné čítanie pre všetkých, čo čítať vedia...

  Dub 05, 2012
 • Obrázek uživatele Mr doktor
  Mr doktor (anonym)

  často pít

  Dub 12, 2012
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Dobrý den, děkuji za hezký článek. Do nedávna se mě velice týkal, prpěla jsem záněty docela často, ale tchýně mi doporučila uraval manosa akut, který používám jako prevenci a mám od zánětů pokoj. Docela jsem se sama divila, že pomáhá jen doplněk stravy, ale atb mi nedělali dobře a brala jsem je kvůli zánětům docela čatsto. Takže jsem šťastná, že je to takhle snadné...

  Zář 24, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama