Reklama

Jak pojištovny proplácejí lékařům telemedicínu - konzultace na dálku

Podle ministra Adama Vojtěcha představuje telemedicína budoucnost českého zdravotnictví. Proto ve spolupráci s pojišťovnami, poskytovateli a dalšími odborníky připravuje její legislativní a úhradové zakotvení v systému.

Informaci ohledně vzniku nových telemedicínských výkonů v roce 2023 podle Zdravotnického deníku nedávno uvedla ředitelka zdravotnického úseku Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR Zdeňka Salcman Kučerová. mso-fareast-font-family:Arial;mso-ansi-language:#0005;mso-fareast-language:
CS;mso-bidi-language:AR-SA" xml:lang="cs">

Nyní mohou lékaři provádět některé výkony distanční péče za úhradu v režimu náhradních výkonů. První výkony distanční péče v době pandemie začaly pojišťovny zavádět poměrně improvizovaně. Systém není jednotný a v rámci zdravotních pojišťoven se liší. Doba pandemie Covidu-19 postupně ale zásadně mění podobu zdravotní péče u nás.

Pacienti nechodili do ordinací a řešily se kontroly nebo konzultace po telefonu a po videochatu. Z pohledu úhrad bylo zásadní, aby strávený čas, který lékaři zdravotní péči na dálku věnovali, byl uhrazen pojišťovnou. „VZP za tímto účelem mimo stávajícího jediného možného výkonu 09513 – Telefonická konzultace ošetřujícího lékaře s pacientem připravilo následující kódy:

01300 – Distanční konzultace zdravotního stavu praktickým lékařem – ohodnocení 176 b, časová dotace 15 minut s frekvencí 1/den a 6/čtvrtletí,

Reklama

09614 – Distanční konzultace zdravotního stavu ambulantním specialistou – ohodnocení 117 b, časová dotace 10 minut s frekvencí 1/den a 6/čtvrtletí a

09616 – Distanční konzultace zdravotního stavu ambulantním specialistou u pacienta se závažným chronickým onemocněním – ohodnocené 234 b, časová dotace 20 min s frekvencí 1/den a 6/čtvrtletí,” říká Mgr. Radka Bauerová, MBA vedoucí smluvních vztahů se zdravotními pojišťovnami ze společnosti STROFIOS, a.s.

V psychiatrii nebo psychologii vznikly výkony:

35831 – distanční konzultace zdravotního stavu psychiatrem nebo psychologem – ohodnocení 352 b, časová dotace 30 minut – ta slouží zejména k zajištění krizové intervence s frekvencí 4/měsíc a 12/čtvrtletí.

Finanční úspory i zvýšení komfortu pro pacienty

Telemedicína sice nikdy podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nenahradí fyzický kontakt lékaře s pacientem, ale jako doplňkový nástroj zdravotní péče má smysl. Telemedicína by se podle něj měla stát standardní součástí zdravotní péče

Pro pacienty i pro lékaře nepředstavuje telemedicína jen časovou úsporu. Podle Radky Bauerové zlepší celkově komfort medicíny a péči o pacienty, například v rámci dlouhodobého monitoringu a podchycení zdravotních komplikací včas. Ve výsledku to podle ní přináší značné úspory ve zdravotnictví.

Změny v úhradové či kompenzační vyhlášce a v číselníku výkonů Ministerstva zdravotnictví se budou týkat všech pojišťoven. „V návaznosti na aktualizovaný číselník by nemělo poskytovatelům zdravotní péče nic bránit v nasmlouvání nových výkonů. Pro poskytovatele bude také důležité, jak budou výkony hodnoceny a jakou budou mít bodovou hodnotu, a to včetně úhradových mechanismů a regulací,” dodává expertka ze společnosti STROFIOS, a.s.

MK

 

Reklama

Komentáře

věrka (Po, 1. 11. 2021 - 18:11)
Ještě nějaký čas a ti lenošní namyšlení felčaři, co jednu peraci musejí opakovat tak dlouho než člověk zůstane na vozíku nebo rovnou nezhebne, by nejradši "pracovali" z postele a ani nevstávali. Hlavně, že jsou pořád přepracovaní a hlavně - pořád mají málo peněz. To se netýká samozřejmě všech, ale většiny.
Radka (Čt, 4. 11. 2021 - 18:11)
Ač máte v mnohém pravdu, tak já tuto službu vítám. Nemám žádnou chronickou nemoc, ale občas jsem nachlazená či mám nějakou střevní virózu. Jít k doktorovi je pro mne velmi stresující a někdy i nemožné. Poradit se o léčbě či si nechat poslat recept, vidím jako skvělou možnost.
Návštěvník (Po, 1. 11. 2021 - 18:11)
Třeba berou paušál na pacienta
Věrka (Út, 2. 11. 2021 - 12:11)
Ti toho berou tolik, že by se poctivě pracujícímu člověku z toho zatočila hlava, nedotknutelní namyšlení neumětelové. Ale ne všichni, z pár z nich by ještě měl Hippkrates radost.
Reklama