Reklama

Jak na jaře pročistit organismus

Ze vzduchu i špatným stravováním (kdy jíme více potravin, které překyselují naše tělo) se do našeho organismu dostávají jedovaté látky, s nimiž se musí vypořádat jak kůže, tak vnitřní orgány, především plíce, játra, ledviny a střeva. Organismus navíc často zatěžujeme také stresem, nedostatkem spánku a odpočinku obecně. Pokud chcete své tělo v jeho činnosti podpořit, můžete mu dopřát očistnou kúru, pro kterou je nadcházející období ideální.

Jak na to?
Zeptali jsme se Jany Ranušové, odbornice na přírodní léčbu.

Vhodná je očista na 2 - 3 týdny, po nich by měla následovat alespoň týdenní pauza, případně ukončení kúry.  V období očistné kúry se snažte konzumovat především lehkou a zásaditou stravu, založenou na zelenině a ovoci. Volba bylinek, jimiž podpoříte takovou očistnou kúru, je velmi individuální a záleží mimo jiné na tom, zda se chcete zaměřit na pročištění lymfatického systému či jater nebo zda se zaměříte na látkovou výměnu.  K bylinkám, které doprovázejí většinu očistných kúr, patří např. smetánka lékařská, kopřiva, violka trojbarevná či bříza.

Nemáte-li chuť nebo možnost věnovat očistné kúře delší dobu, zkuste ji zařadit jen jeden den v týdnu. Takovou očistu si můžete dopřávat v průběhu celého roku. Vyberte si pro ni den, který je pro vás nejméně hektický. Pro řadu lidí to bývá sobota, pokud ji ovšem večer nekončíte party nebo večeří s přáteli. Při jednodenní kúře konzumujte nejlépe pouze vodu, šťávy z ovoce a zeleniny a zelený čaj, to vše doplněné ?o bylinky. 

Důležitý je také pitný režim. Platí, že by se denní příjem tekutin měl pohybovat kolem dvou litrů, záleží ale na řadě faktorů, k nimž patří tělesná hmotnost a fyzická zátěž, ale také roční období. Při očistné kúře je vhodné příjem tekutin zvýšit, ale postupně, nikoliv nárazově. Neméně důležité je dopřát si v tomto období čas na odpočinek. Snažte se dělat radost sobě i druhým. Žádoucí je také cvičení, pravidelné ?a v míře odpovídající vaší kondici. TIP: Nedokážete si představit dva týdny bez kávy? Zkuste ji nahradit zeleným čajem nebo quaranou či nápojem Yerba maté.

Reklama

Pro očistnou kúru je ideální jarní a časně letní období, ale také podzim, kdy přispívá k posílení imunity.  S kúrou začněte ve volnějších dnech, například o víkendu. Je potřeba počítat s tím, že se na začátku nebudete cítit úplně dobře. První dny může provázet například větší únava, bolest hlavy či kloubů, ale ?i nervozita. Míra těchto projevů ze zkušenosti Jany Ranušové záleží na míře zanešení organismu.

Očistnou kúru nezačínejte v době, kdy je vaše tělo jakkoliv oslabené, například po nemoci, nebo když jste pod velkým psychickým tlakem. Pokud nejste opravdu přesvědčeni, že si chcete tuto kúru dopřát, nepouštějte se do ní. Pravděpodobně byste jí stejně brzy ukončili. Nezapomínejte, že očista je přísně individuální záležitost. Velmi důležitý je také váš zdravotní stav, ten rozhoduje. Užíváte-li navíc léky, poraďte se vždy před očistnou kúrou s lékařem.

Pět pomocníků z přírody

Při očistě je zásadní role bylinek, ideálně v kombinaci s ovocnými a zeleninovými šťávami. Tělo se tak pročistí? a přitom získá potřebné vitamíny a minerály. Vhodně zvolené bylinky mohou zároveň přispět ke zklidnění psychiky, úpravě metabolismu a pročištění lymfatického systému. Je vždy lepší připravit si směs přímo u odborníka, a to podle vašeho konkrétního stavu.

Tato silná pětka se ale při očistné kúře určitě neztratí.

Švestková šťáva obsahuje hodně vlákniny a tím přispívá k pročištění střev a trávicího systému. Role vlákniny je v období očistných kúr důležitá a přitom často podceňovaná. Její nedostatek může způsobit například zácpu.

Aronie černá má na náš organismus blahodárný vliv hned v několika oblastech. V souvislosti s očistou je dobré zmínit její vliv na podporu činnosti štítné žlázy, která je důležitá mimo jiné v souvislosti se spalováním tuků a trávením celkově.

Tamarind indický díky tzv. flavonovým glykosidům působí jako antioxidant a podporuje tak náš organismus při odstraňování jedovatých látek. V jeho plodech a listech se navíc nacházejí kyseliny tartarová a jablečná, které jsou bohatým zdrojem vlákniny.

Ostropestřec mariánský obsahuje silymarinové flavonoidy, které přispívají k ochraně našich jater ?a pomáhají jim odstraňovat z těla nebezpečné škodliviny.

Smetánka lékařská je svými blahodárnými účinky proslulá. Při očistné kúře přispívá ke správné funkci látkové výměny.

Reklama

Komentáře

Dr Dagama (Pá, 30. 9. 2016 - 22:09)
Chcete si koupit ledvinu nebo chcete prodat svůj
ledviny? Jsi
hledá příležitost prodat svou ledvinu za peníze
vzhledem k finanční rozebrat a nemáte Co je třeba vědět
ano, pak kontaktujte nás ještě dnes a my vám bude nabízet dobré
Množství peněz pro svůj ledvin. Mé jméno je doktor DAGAMA,
am
Nefrolog v PREMIER Medicaid INTERNATIONAL. Naše klinika je
specializující se na ledviny chirurgie a také zabýváme
nákupy
a transplantace ledvin s Living
Odpovídající dárce.
Jsme se nacházejí v Indian, Nigérie, Turecka, Itálie, USA, Malajsii.
Máte-li zájem o prodej či koupi ledvin to prosím ne
neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím e-mailu.
E-mail: [email protected]

S pozdravem
Dr DAGAMA.
Reklama