Jak na krvácení z nosu

V dětství, kdy drobné cévy nosní sliznice bývalí křehké, je krvácení z nosu poměrně běžný jev, takže není třeba se příliš znepokojovat. Méně často se tato obtíž objevuje v dospělosti, ale může se znovu opakovat ve stáří. Krvácení z nosu lze snadno léčit domácími prostředky a tradičními postupy.

Ke krvácení z nosu dochází, když jedna nebo více cév uvnitř nosu praskne. Může to být způsobeno úderem do nosu nebo do hlavy, opakovaným kýcháním nebo čištěním nosu a smrkáním. Také onemocnění horních cest dýchacích může vést k poškození cév v nose.

Topení v bytě vysušuje nosní sliznici a někdy způsobuje drobné krvácení. Ve vzácných případech je krvácení z nosu příznakem skryté nemoci, jako je vysoký krevní tlak nebo trombóza.

PREVENCE:

Trpíte-li krvácením z nosu, jezte potraviny bohaté na vitamin C a flavonoidy.

První pomoc:

Posaďte se a mírně se předkloňte. Dýchejte ústy a stiskněte na 10 -15 minut nos. Jestliže vám činí potíže držet si nosní dírky prsty, vezměte dvě dřevěné špachtle a spojte je gumičkou (asi v jedné třetině odshora). Přiložte je na nos tak, abyste stlačili nosní dírky z obou stran.
Pomalu uvolňujte nosní dírky. Pokud krvácení neustalo, stiskněte je znovu na 10 minut.
Jakmile se vám podaří krvácení zastavit, opatrně smyjte zaschlou krev vlažnou vodou.

LÉČENÍ:

Rostlinné léky:

 • Přiložte si na nos a na zátylek studené obklady namočené v roztoku z hamamelisu.
 • Namočte vatu do výtažku z měsíčku a podržte si ji pod nosem.
  Aromaterapie:
  Olej z cypřiše a ze smilu (Helichrysum) pomáhá zastavit krvácení. Nakapejte několik kapek na vatu a podržte si ji pod nosem. Nepoužívejte cypřišový olej v prvních dvaceti týdnech těhotenství.
  Homeopatie:
 • Ferrum phosphoricum: jste-li náchylní ke krvácení z nosu, užívejte denně po dobu jednoho měsíce;
 • Phosphorus: při náhlém těžkém krvácení.

  Kdy vyhledat lékaře?

 • Krvácení trvá déle než 30 minut.
 • Došlo k velké ztrátě krve.
 • Trpíte častým krvácením z nosu.
 • Máte vysoký krevní tlak.
  Ihned vyhledejte lékařskou pomoc:
 • Krvácíte z nosu po úrazu hlavy.
 • Krvácení z nosu je spojeno s bolestí hlavy.


  Zdroj: Léčíme se s přírodou - Readers Digest Výběr

  Tato kniha se dá zakoupit na www.001shop.cz
 • Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář

  Komentáře (97)

  • Obrázek uživatele David
   David (anonym)

   Daleko rychleji zastavite krev, kdyz date velmi savy material, ubrousek, kapesnik, atd. pod jazyk. Tim vysusite sliny pod jazykem a okamzite prestane tect krev z nosu. David

   Srp 08, 2002
  • Obrázek uživatele činda
   činda (anonym)

   Poradí mi někdo??? Mám třináctiletou dceru a neustále krvácí z nosu. Někdy i několikrát denně,a dost dlouho.Je z toho nešťastná a hlavně jí to brání i při sportu - plavání.Děkuji z Po zdravotní stránce je prý v pořádku. Lékaři jsou bezradní. Má s tím někdo zkušenosti ? Děkuji za odpovědi, či rady.

   Lis 02, 2004
  • Obrázek uživatele Zoran
   Zoran (anonym)

   A ja si nemuzu vynachvalit hadr/kapesnik namoceny ve studene vode za krk. Ztrata tepla zpusobi automaticke stazeni cev, ucinek temer okamzity...

   Čer 06, 2006
  • Obrázek uživatele Jirka
   Jirka (anonym)

   Měl jsem stejné problémy. Mnohokrát jsem byl na vypalování cévek v nosu, ale vždy se to vrátilo. Potom mi někdo poradil, že to může být suchým vzduchem v bytě. Pokud máte vlhkost pod 40 % tak by to chtělo vzduch zvlhčovat. Suchý vzduch způsobuje vysychání nosní sliznice a dochází k častému krvácení.

   Čer 30, 2006
  • Obrázek uživatele Návštěvník
   Návštěvník (anonym)

   DEkuji Moc Zkusim To Podle Vas Jetse Doporucuju Koupit si Gelaspon moc Mi To Pomaha a bez neho se nikam nehnu.Terka:o)

   Srp 04, 2006
  • Obrázek uživatele Majka
   Majka (anonym)

   měla jsem stejný problém, krvácela jsem z nosu i několikrát během dne. byla jsem rovněž vypalovat cévky v nose, moc to ale nepomohlo. Nyní užívám 2x do roka křemík (silicium), stačí 14 dní po 1 tabletě- 1 balení stačí na celý rok. Křemík posiluje cévky, které jsou křehké. Křemík je rovněž obsažen v přesličce. Rovnováhu křemíku v těle narušuje hořčík.

   Srp 04, 2006
  • Obrázek uživatele :-0
   :-0 (anonym)

   Nejlepší a nejúčinější je podle mého táty předklonit hlavu do umyvadla a oplachovat obličej studenou vodou....Opravdu to pomáhá a během 3min je to v poho

   Říj 20, 2006
  • Obrázek uživatele Tom*
   Tom* (anonym)

   Já mám trošku jiný recept. Když mi teče krev z nosu a to docela často, vypiji tak půl litru studené vody a většinou mi to přestane. Vyzkoušíte - uvidíte.

   Říj 24, 2006
  • Obrázek uživatele foon
   foon (anonym)

   mam taky problemy s nosem a většinou mi tekla krev, v tech nejvnehodnějších situaci - zjistil jsem že je to mým rozpáleným krkem - oblekem a hlavně límečkem. Takže dávám přednost tričku a pohoda. "ale možná taky neeee" :)

   Pro 11, 2006
  • Obrázek uživatele Baruska
   Baruska (anonym)

   Spusti se mi z nosu krev vetsinou z casteho prechazeni mezi teplem a zimou, takze v se mi to stava pouze v zime. Pomaha mi spis hlavu zaklonit, podrzet koren nosu a neco studeneho za krk.

   Led 20, 2007
  • Obrázek uživatele Dáša
   Dáša (anonym)

   Krvácení z nosu mám asi 14dní,beru godasal 100mg a léky na srdce.Nemůžu být naředěna více.

   Feb 13, 2007
  • Obrázek uživatele úoí
   úoí (anonym)

   fuuurtttt krvacim

   Bře 22, 2007
  • Obrázek uživatele Eva
   Eva (anonym)

   Krvácení z nosu má vnitřní přícinu konkrétně prolém jater,dcera mě krvácela 5x deně hrůza chtěli jí vypalovat něco v nosi,ale pak nám poradili čínskou medicínu a ta nám pomohla je to www.patentnimedicina.cz a brala pilulku hořce 1měsíc při tom si nos vyplachovala čajem z kokošky pastuší tobolky,jako by se ho napila nosem a pak vypustila je to už 5 let a ještě nekrvácela.

   Bře 23, 2007
  • Obrázek uživatele Marek
   Marek (anonym)

   Krvácení z nosu mě provází vždy od jara do podzima, mám ho spojeno s alergií. Jedinou pro mě účinnou metodou je připalování žilek v nose, pak to aspoň na chvíli přejde... Chci jen říci ostatním, že to není nic hrozného, jen vám do nosu dají nějaký asi jed, nos vás pak chvíli pálí, chvíli smrkáte, a to je vše...

   Dub 12, 2007
  • Obrázek uživatele dee
   dee (anonym)

   teď krvácim..:( a nejen teď,poslední dobou zase docela častěji..

   Dub 18, 2007
  • Obrázek uživatele sara
   sara (anonym)

   Čau všichni... taky přidám svou zkušenost:-)taky jsem hodně trpěla na krvácení z nosu... mívala jsem časté bolesti hlavy a brala acilpirin...a to byl ten kámen úrazu, od Té doby co ho neberu,...NIC!!!Pokud ho berete, změnte a uvidíte, třeba to pomůže!!!!a

   Dub 18, 2007
  • Obrázek uživatele tytyna
   tytyna (anonym)

   Ja krvácím z nosu téměřdenně-stačí mi se třeba vysmrkat, nebo nějak zavadit rukou o nos.Někdy je to krvácení mírné a skoro hned ustane a někdy to ze mě kape jako z kohoutku a trvá to třeba i čtvrt hodiny..Zajímavé je, že mě to postihne vždycky na jaře-už je to tak třetím rokem.A to nejsem alergická na nic.Trvá to od jara tak do září, pak je celou zimu klid a pak zase.

   Kvě 29, 2007
  • Obrázek uživatele tytyna
   tytyna (anonym)

   Ja krvácím z nosu téměřdenně-stačí mi se třeba vysmrkat, nebo nějak zavadit rukou o nos.Někdy je to krvácení mírné a skoro hned ustane a někdy to ze mě kape jako z kohoutku a trvá to třeba i čtvrt hodiny..Zajímavé je, že mě to postihne vždycky na jaře-už je to tak třetím rokem.A to nejsem alergická na nic.Trvá to od jara tak do září, pak je celou zimu klid a pak zase.

   Kvě 29, 2007
  • Obrázek uživatele Terka
   Terka (anonym)

   Dobry den,tak tohle je i muj problem.Myslim si ze na to je nejlepsi vypaleni nosni zilky.Ja krev necham vytect mnoho lidi ríka zaklonit hlavu do zadu ale to se nema krev tece do dutiny brisni po te se cloveku udela nevolno.Nejlepe nechat krev vytect 15-20min.Po 20 min.nejlepe volat zachranku.Mozno se ozvat na muj e-mail 18terka18zavinačseznam.czAhoj

   Říj 26, 2007
  • Obrázek uživatele vašek
   vašek (anonym)

   dobrý den.mám to samé.dělají to podle mne 3 faktory.rýma,velké horko,nebo naopak třeba zmrzlina.

   Bře 18, 2008
  • Obrázek uživatele WD
   WD (anonym)

   někdy i 5x denně stojí za to návštěva u doktora ?

   Bře 22, 2008
  • Obrázek uživatele hmmmm
   hmmmm (anonym)

   to WD: tak to bezesporu

   Čer 24, 2008
  • Obrázek uživatele Pavlína
   Pavlína (anonym)

   Krvácení z nosu? U mě na denním pořádku :( Stačí se pořádně vysmrkat... Záměrně nechám tu krev vytéct... Brala sem na to nějaký prášky, ale ty stejně nezabírali... Sakra, mě to štve.

   Črv 10, 2008
  • Obrázek uživatele Mugupugec
   Mugupugec (anonym)

   Hmm, já si do nosní dírky nacpu kousek hajzlpapíru a nemusím nikde sedět se zakloněnou hlavou. Krvácení za chvíli samo přestane.

   Lis 07, 2008
  • Obrázek uživatele Misa
   Misa (anonym)

   A boli to vypalování cévek?

   Feb 23, 2009
  • Obrázek uživatele Návštěvník
   Návštěvník (anonym)

   Namočit tampon z vaty do octu a tato slabá kyselina octová poleptá cévky a krvácení se zastaví.

   Feb 24, 2009
  • Obrázek uživatele Mich
   Mich (anonym)

   Hlavně žádná zakloněná hlava proboha. To je to nejhorší co mužete udělat. Prostě si chytněte nos nebo si do něj teda něco nacpěte a hlavu mějte normálně. Mokrej hadr na krk a na čelo a krev se v nose srazí a pak se buď (Na táhne do krku a tkzv. vyflusne a nebo kdo s tim nema zase takovy problemy tak ji vysmrká ale u toho se často vrací spouštění krve). Samozřejmě někdo si hlavu zakloní ale to bych nedoporučoval protože krev nateče do žaludku a někdo to prostě nesnese a jde to ven. Každej má svůj názor a svou metodu a já sem vám právě řekl tu svou. Přeji hodně štěsí. :D

   Feb 26, 2009
  • Obrázek uživatele Monika
   Monika (anonym)

   Mě to taky štve.Beru askorutin,ten mě taky nepomáhá.Už,už se odhodlávám jít k lékaři,ale bojím se toho vypalování.Zkouším co se dá.Ale zabere to jen na krátkou dobu!!!

   Bře 07, 2009
  • Obrázek uživatele JOE
   JOE (anonym)

   Zkuste obyčejný Framykoin - mast ........ je to rada od lékaře, která zabrala.

   Dub 27, 2009
  • Obrázek uživatele JH
   JH (anonym)

   Mě se na zastavení krvácení osvědčil Gelaspon - vypadá to jako molitan, ale je to sterilní želatinová houba - nacpe se to do nosu, zastaví to krvácení a vstřebá/rozpustí se to samo.

   Dub 30, 2009
  • Obrázek uživatele Sala
   Sala (anonym)

   dobrý den,mohla bych se zeptat jestli jde nějak vyvolat krvacení z nosu???jinak než nějakým nárazem,úderem???

   Kvě 04, 2009
  • Obrázek uživatele Bell
   Bell (anonym)

   Mam s krvacenim taky problem jednou do roka v lete mi tece krev z nosu... Je to pravidelne vzdy ve stejnou dobu (nebo podobnou) taky se mi ale to uz stalo na kluzisti v zime... Tece mi sice malokdy, ale sama od sebe a trva to cca hodinu nez to prejde.... nevite co s tim?

   Črv 12, 2009
  • Obrázek uživatele Bell
   Bell (anonym)

   To Sala: A proc to proboha vyvolavat? :D Jinak ale urcite... kdyz se skrabnes v nose nebo silne smrkas... ale zalezi to, jak silny mas ty cevky...

   Črv 12, 2009
  • Obrázek uživatele jana
   jana (anonym)

   Poradí mi někdo??? Mám...vyzkoušejte mast na zástavu krvácení EMOFIX je to směs srážecích faktorů a zároveň svým složením zlepšuje stav nosní sliznice.Nejlépe používat tak 14 dní dvakrát denně. V lékárně se dá koupit za 190 Kč.Mám výbornou zkušennost se svou 15- ti letou dcerou.

   Kvě 10, 2010
  • Obrázek uživatele Markéta
   Markéta (anonym)

   dlouhodobě užívat Ascorutin 3x2 tbl.denně........vitamin C s rutinem....osvědčené,vynikající nejen na krvácení z nosu,ale i pro ženy se silnou menstruací,užívám ho několik let,já už mám udržovací dávku 1x2 tbl.denně a nemá to chybu......volně prodejný...cena 50 tbl. okolo 25kč....v dnešní době banální položka....zdravím markéta

   Kvě 11, 2010
  • Obrázek uživatele Pavel
   Pavel (anonym)

   Daleko rychleji zastavite...Tvoje odpoved je legrace,nebo to myslíš vážně? Časté krvácení z nosu při nachlazení,není pro mě žádná velká sranda. V problematickém období(podzim,zima)užívám Ascorutin.

   Říj 22, 2010
  • Obrázek uživatele Pola
   Pola (anonym)

   ahoj víte nekodo jestli bolí vypálení té nosní žilky?

   Lis 01, 2010
  • Obrázek uživatele aa
   aa (anonym)

   ahoj víte nekodo jestli...Nebolí , jen to trochu svědí ale není to nic co by se nedalo vydržet..

   Lis 12, 2010
  • Obrázek uživatele Jani
   Jani (anonym)

   v dětství jsem byla na vypálení, bylo to bolestivější,ale dalo se vydržet, výsledek byl velmi dobrý, krvácení ustalo, takže snad mohu i doporučit, pokud nezabírá ascorutin. Další možností je, se nějakým způsobem zbavit krve - darování, pouštění žilou, děda co se dal na dárcovství krve, přestal krvácet z nosu, je to jak přetlak, navíc, když se dělá laserová terapie čištění krve, jde to také přes nos, tama proteče nej množství krve.

   Lis 12, 2010
  • Obrázek uživatele Jainne
   Jainne (anonym)

   Mě to taky štve.Beru...Ahojky, chci jen rict, ze dnes jsem byla na vypalovani cevek a nebojte se, neboli to, jen to trochu stipe, ale nic hrozneho. Delali mi to uz jako male a ted znova, protoze uz mi treti den po sobe tekla krev z nosu skoro doslova proudem :-( Byla jsem uz zoufala, tak jsem sla k doktorce. Ted jen doufam, ze to pomuze.. Tak se hlavne nebojte, cely zakrok je otazka mozna nejvys tri minut.

   Bře 15, 2011
  • Obrázek uživatele veronika
   veronika (anonym)

   doby den jsem v 6 mesici tehotenstvy a spoušti se mi krev posledni 2 dny nemuze se stat neco memu miminku

   Kvě 08, 2011
  • Obrázek uživatele Lucie S.
   Lucie S. (anonym)

   doby den jsem v 6 mesici...Taky se mi to v těhotenství stávalo, je to podle doktora normální a přejde to. Takže o mimčo se nebojte. Taky mám problémy se synem, pořád mu krvácí z nosu, několikrát byl na vypalování a žádný výsledek. Sem z toho dost nešťastná, doktorka nám nic kloudného neporadila.

   Kvě 08, 2011
  • Obrázek uživatele 5489+
   5489+ (anonym)

   s aw aw asdw sad sawadws

   Kvě 16, 2011
  • Obrázek uživatele Martina
   Martina (anonym)

   Dala jsem dokupy rady na krvácení z nosu: 1,Alespon 2x týdne jíst jídlo z pohanky(pohanka obsahuje vitamín P, který pomáhá pružnosti cév-mělo by to fungovat podobne jako ascorutin-prášek volně prodejný v lékarně, který má podobnou funkci). 2, Doplnit vitamín C(v zimním období, nachlazení a podobně) 3, Pít čaj z přesličky rolní(opět zvyšuje pevnost a pružnost cév, dá se použít i jako obklad nebo kapání. 4, když už krev teče..nezaklánět hlavu, ale předklonit, aby krev tekla ven a ne do žaludku, chladit studenou vodou..krk, nos, čelo...komu co vyhovuje. Snad to pomůže.

   Bře 22, 2012
  • Obrázek uživatele já
   já (anonym)

   mně pomohla homeopatie. Jako dítěti a pak i mladé slečně mi tekla krev z nosu téměř každý den, někdy i hodně dlouho a krvácení nešlo zastavit. Kvůli čemuž jsem někdy musela být i odvážená sanitkou do nemocnice. V dospělosti jsem pak v práci poznala paní, která měla kamarádku homeopatku. Zajela jsem za ní a vůbec jsem nwvěřila, že mi to pomůže. No ale po 2. sezení a pililce jsem najednou zjistila, že mi krev z nosu už neteče. Je to už cca 15 let a od té dooby mi krev z nosu tekla jen párkrát a to ještě jenom, když jsem se třeba do nosu bouchla a bylo to pár kapeka ne ty proudy. Paní homeopatka se myslím jmenovala Vacková a bydlela v Lipencích, nebo Černošicích. Nebyla tedy dvakrát příjemná a působila trochu hulvátsky, ale dostala mě z toho. Za což jsem ráda a jí vděčná.

   Bře 22, 2012
  • Obrázek uživatele kikuska
   kikuska (anonym)

   me hodne pomaha kdyz si dam ted za krk

   Dub 26, 2012
  • Obrázek uživatele .
   . (anonym)

   Když už je nejhůř,namočte tampon do octu a strčte do nosu.Tako slabá kyselina způsobí poleptání krvácející cévky.

   Dub 26, 2012
  • Obrázek uživatele Vojta
   Vojta (anonym)

   A boli to vypalování cévek?no určitě to bolí,nedělejte to dva už napsaly že jím to nepomohlo.

   Črv 21, 2012
  • Obrázek uživatele teryska
   teryska (anonym)

   ahoj muzete mi pomact ja nevim jak mam zastavit krvaceni z bricha

   Lis 09, 2012

  Stránky

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama