Hormonální terapie údajně zvyšuje riziko rakoviny vaječníků

Rozsáhlý výzkum britských vědců ukázal, že takzvaná hormonální substituční terapie, která ženám po přechodu nahrazuje nedostatek hormonů a kterou užívá asi šest procent Češek, podstatně zvyšuje riziko onemocnění rakovinou vaječníků. O výzkumu informovali vědci v lékařském časopise The Lancet, ze kterého citoval server BBC News.

Ženy by tak podle lékařů měly zvážit všechna pro a proti tohoto typu hormonální léčby. Pokud se pro ni rozhodou, měly by brát co nejmenší dávky příslušných přípravků po co nejkratší dobu, což platilo i dosud.

Experti zkoumali v rámci takzvané Million Women Study celkem 948.576 žen po menopauze. Zjistili, že u těch, které se podrobily této hormonální léčbě, existuje o 20 procent větší riziko vzniku a úmrtí na rakovinu vaječníků ve srovnání se těmi, které se nikdy nějak neléčily. Platí to prý pro všechny druhy terapie.

Na rakovinu vaječníků podle vědců zemřelo v Británii mezi lety 1991 až 2005 asi 1000 žen navíc, protože po léta užívaly hormonální substituční terapii.

"Výsledky tohoto výzkumu jsou znepokojující, protože ukazují, že hormonální substituční terapie nejen zvyšuje riziko vzniku rakoviny vaječníků, ale zvyšuje rovněž riziko úmrtí na tuto nemoc," řekla vedoucí vědeckého týmu a ředitelka epidemiologické jednotky Výzkumného střediska rakoviny na Oxfordské univerzitě Valerie Beralová.

Šéf Výzkumného střediska rakoviny John Toy připomněl, že substituční terapie zvyšuje podle předchozích zjištění též riziko rakoviny prsu a děložní sliznice. "Ženy by měly proto důkladně zvážit, zda se této léčbě podrobí," řekl Toy.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Emil
    Emil (anonym)

    Samozřejmě to musely očekávat:-( a bohužel to už při testování "léků" zaznamenaly.Co je to za systém?-léčit čertíka ďáblem.Do hormonálních systémů organismu se nesmí uměle zasahovat.Obávám se,až se plně projeví účinky hormonální antikoncepce na celé generaci žen?Jde o prodej,tržby chemického průmyslu,ne uzdravit-farmaka přesunou problém do jiného orgánu.Jen léčba těla přírodními produkty za současného léčení "duše"je řešením-lékařsko/farmaceutický průmysl ovlivňuje jen tělo(počítačovým slangem techn.vybavení-hardware),přitom duši(výkonný program-software)ignoruje.Přitom právě nemoc duše(chyba programu)zapříčiní časem poškození těla.Já už mám zdraví"vhodnou léčbou"dost zničený....

    Kvě 03, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama