Reklama

Hluk je prý ještě škodlivější, než se předpokládalo

Častější výskyt vysokého krevního tlaku a poruch spánku a častější hospitalizace jsou některé z důsledků hluku na lidské zdraví zdokumentované v nové studii francouzských lékařů. Rozsahem zdravotních poruch prý byli překvapeni i oni sami.

Studii vypracovalo 78 lékařů oblasti Ile-de-France, jejímž centrem je Paříž. Během dvou let podrobili zkoumání asi 4400 pacientů.

Zjistili například, že spotřeba léků proti vysokému tlaku u mužů mezi 40 a 69 lety, jejichž bydliště přelétávají letadla ve výšce pod tisíc metrů, je 5,6krát vyšší, než je průměr. Muži, kteří tráví denně přes dvě hodiny cestami na motorce nebo skútru, trpí nespavostí dvanáctkrát častěji než ostatní. U žen, které víc než dvě hodiny tráví v autě, jsou poruchy spánku dvakrát častější než u zbytku. Totéž platí pro lidi, jejichž byty jsou vystaveny hluku silniční dopravy o víc než 65 decibelech.

Francouzští lékaři také zaznamenali, že ženy mezi 40 a 69 lety bydlící v bytech vystavených takovému hluku jsou hospitalizovány čtyřikrát častěji než ostatní. U žen mezi 15 a 39 lety, které stráví víc než hodinu denně ve veřejných dopravních prostředcích, převyšuje častost onemocnění dvojnásobně průměr. Ženy mezi 40 a 69 lety, které žijí v blízkosti nějakého železničního uzlu, zase spolykají desetkrát víc léků proti depresi a úzkosti než jejich vrstevnice.

Jean-Marie Cohen, který studii vedl, listu Le Parisien řekl, že podle jeho názoru je hluk nebezpečnější než znečištění ovzduší, protože nemoci, které způsobuje, mají vážné následky. Zmínil zvlášť vysoký krevní tlak, který může mít důsledky na cukrovku nebo způsobit infarkt či mozkovou mrtvici. Tento lékař mimo jiné radí, aby se lidé nezvyšovali nápor na uši příliš hlasitou hudbou mimo jiné na diskotékách.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama